آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 182933
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1395 11:17
تعداد بازدید : 745

گوگل تا پایان سال بخشی از «پروژه آرا» را رونمایی می کند

گوشی ماژولار گوگل که تحت نام پروژه آرا (Project Ara) شناخته می شود، یکی از طرح های قدیمی گوگل است که انتظار می رفت در کنفرانس I/O گوگل معرفی شود، اما گوگل در این کنفرانس اشاره ای به این گوشی نکرد. با این حال گوگل در طول یکی دو روز گذشته اعلام کرد که تا پایان سال جاری نسخه ای از آن را برای توسعه دهندگان ارایه می کند و تا سال آینده میلادی مدل تجاری آن راهی بازار خواهد شد.

ساحره چمنی
Project Ara پروژه ای است که گوگل قصد دارد یک گوشی هوشمند ماژولار تولید کند. گوشی تلفن همراهی که قابلیت تعویض سخت افزار دارد و کاربر می تواند قطعات مختلف از سخت افزارهای آن را تغییر دهد.
البته شرکت ال جی با ساخت گوشی G5 به عنوان یک گوشی ماژولار تلاش کرد در این زمینه پیشدستی کند، اما این گوشی واقعا ماژولار نیست و تنها بخش دوربین آن قابلیت جابجایی دارد و می توان لنز ۳۶۰ درجه به آن اضافه کرد. 
اما گوگل قصد دارد گوشی هوشمندی بسازد که همه بخش های آن قابل جداسازی هستند و از سوی دیگر، ساخته شدن این گوشی به دست گوگل به عنوان نخستین محصول سخت افزاری گوگل، جذابیت بیشتری برای کاربران خواهد داشت.
گوگل فعلا روی گوشی ماژولار خود کار می کند و گفته می شود نسخه ای از آن ویژه توسعه دهندگان اواخر سال جاری عرضه خواهد شد.
گوگل زمان معرفی رسمی این گوشی برای کاربران عادی را سال آینده اعلام کرده است.
پیشتر به نظر می رسید که اتصال بین ماژول های گوشی پروژه آرا پیچیده باشد و از ارتباطات بی سیم بهره مند شود، اما بر اساس اطلاعاتی که گوگل درباره این گوشی منتشر کرده،ظاهرا اتصالات بین ماژول ها ساده است و از مکانیزم های آهنربایی یا ارتباطات وایرلس مقاومتی بین آنها خبری نیست. محل های اتصال با فناوری خاصی محافظت می شوند تا اتصال و جدا کردن ماژول ها با بهترین کیفیت انجام 
شود.
گزارش ها حاکی است باتری در حالت کار کردن گوشی قابلیت جداسازی را دارد و بخشی از انرژی در بدنه گوشی ذخیره شده و برای مدت کوتاهی تا جاسازی مجدد باتری گوشی خاموش نمی شود. بنابراین نیازی به ریستارت یا خاموش و روشن کردن گوشی نخواهد بود.
بر اساس گزارش گوگل، ظاهرا بخش پردازنده قابل ارتقا نیست و جزو بخش ماژولار شناخته نمی شود و جزیی از بخش اصلی گوشی است. 
بنابراین حداقل در نمونه اولیه این بخش قابلیت تعویض ندارد. اما ظاهرا گوگل قصد دارد در این زمینه نیز اقداماتی انجام دهد تا بخش پردازنده هم قابل ارتقا باشد.
در حالی که این پروژه در مرحله ابتدایی قرار دارد و هنوز به شکل تجاری درنیامده، اما نمونه اولیه  ساخته شده توسط گوگل به خوبی کار می کند و می توان ماژول های آن را جابجا 
کرد. 
هرچند به نظر نمی رسید پروژه آرا با این سرعت پیشرفت کرده باشد، اما هنوز هم راه زیادی برای عرضه نهایی این گوشی در پیش است. 
بر این اساس گوگل باید تلاش کند تا ایرادات نهایی برطرف شده، سازندگان قطعات سخت افزاری را برای ساخت ماژول دعوت کرده و البته طراحی گوشی را نیز کمی نازک تر و زیباتر کند. البته نمی توان انتظار داشت که یک گوشی ماژولار با این امکانات، به نازکی گوشی های هوشمند معمولی باشد.
به هر حال به نظر می رسد Project Ara و گوشی هوشمند ماژولار گوگل یکی از پروژه های مهم برای این شرکت باشد و گوگل قصد دارد با عرضه این دستگاه، دوران تازه ای را در صنعت گوشی های هوشمند آغاز کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :