آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18293
تاریخ انتشار : 30 آبان 1391 9:56
تعداد بازدید : 1600

مرکز دولتی صدور گواهی الکترونیکی ریشه برگزار کرد:

دوره آشنايي با زيرساخت كليد عمومي و الزامات PK-Enabling

مرکز دولتی صدور گواهی الکترونیکی ریشه، سطوح مقدماتی و پایه از سطوح چهارگانه کارگاه آموزشی «آشنايي با زيرساخت كليد عمومي كشور و الزامات PK-Enabling» را در روزهای 20 و 27 آبان ماه برگزار کرد.

فناوران- سطح مقدماتی کارگاه آموزشی «آشنايي با زيرساخت كليد عمومي كشور و الزامات PK-Enabling» در دو نشست با عناوین اصول رمزنگاری و آشنایی با زیرساخت کلید عمومی، با حضور 127 شرکت کننده برگزار شد. در نشست اول دوره مقدماتی، تاریخچه، سیستم‌ها، الگوریتم‌ها و توابع رمزنگاری، همچنین توابع درهم‌ساز و مولدهای اعداد تصادفی معرفی و ارایه شد و الگوریتم‌های پذیرفته شده در زیرساخت کلید عمومی کشور تشریح شد. در نشست دوم نیز پس از ارایه مبانی، مولفه‌های پایه و مدل‌های زیرساخت کلید عمومی (PKI) مفاهیم پایه سامانه‌های دارای قابلیت استفاده از زیرساخت کلید عمومی (PKE) بیان شد. همچنین به معرفی کاربردهای PKI و رسانه‌های نگهدارنده کلید خصوصی پرداخته شد.
کارگاه آموزشی سطح پایه «آشنايي با زيرساخت كليد عمومي كشور و الزامات PK-Enabling»، محتوای دوره پایه پروتکل‌ها و استانداردها شامل پروتکل‌های مدیریت و درخواست گواهی، OCSP، TSP ،LDAP ، SSL/TLS و استانداردهاي پايه زيرساخت كليد عمومي از جمله سری استانداردهای PKCS، RFC 528، FIPS196 می‌شد. با توجه به تخصصی بودن، دوره با استقبال بیشتری نیز روبه‌رو شد و تعداد افراد شرکت‌کننده به 225 نفر از کارشناسان متخصص رسید.
برخی از ارگان‌های شرکت‌کننده عبارت بودند از سازمان بنادر و دریانوردی، شرکت ملی پالایش و پخش فرآوره‌های نفتی ایران، سازمان فناوری اطلاعات ایران، شرکت ملی گاز ایران، وزارت نفت، شرکت ملی نفت ایران، اتاق بازرگانی ایران، موسسه فرهنگی هنری تبیان، مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه امام حسین(ع) و بسیاری شرکت‌هایی که درگیر ایجاد قابلیت استفاده از گواهی الکترونیکی در سیستم‌های تولیدی خود هستند و یا اقدام به ایجاد چنین قابلیت در سیستم‌های موجود می‌کنند، از شرکت‌کنندگان این کارگاه بودند.
این کارگاه‌ها در دو نوبت صبح و بعدازظهر تشکیل می‌شود.
افراد علاقه‌مند به شرکت در دوره‌های متوسط و پیشرفته می‌توانند برای ثبت‌نام به وب‌سایت مرکز دولتی ریشه به آدرس www.rca.gov.ir مراجعه کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :