آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18284
تاریخ انتشار : 30 آبان 1391 9:41
تعداد بازدید : 961

به همت پژوهشگران ایرانی

ارسال اینترنتی سیگنال های قلب برای پزشکان ممکن شد

پژوهشگران کشور سامانه ای برای کنترل وضعیت قلب ارایه دادند که با اتصال حسگرهایی به بیماران می توان وضعیت قلب آنها را از دور کنترل کرد.

خبرگزاری مهر- حسین‌ پوربخشان، مجری طرح با بیان اینکه این سامانه‌ها در دستور کار تحقیقاتی اتحادیه اروپاست، افزود: با استفاده از این سامانه‌ها می‌توان بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی و همچنین افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند را از دور کنترل کرد.
وی از اجرای طرح تحقیقاتی در این زمینه، گفت: برای این منظور پروژه تحقیقاتی با عنوان “پایش سیگنال قلب بیماران در منزل” طراحی و پیاده‌سازی شد.
پوربخشان با بیان اینکه این سامانه با استفاده از شبکه‌های حسگر طراحی شده است، یادآور شد: با استفاده از این سامانه می‌توان ضربان قلب بیماران به ویژه پس از عمل جراحی را از راه دور کنترل کرد و در هر لحظه از وضعیت بیمار آگاه شد.
مجری طرح درباره نحوه عملکرد این سامانه گفت: بخشی از این دستگاه به بدن بیمار متصل می‌شود و با استفاده از سنسورهایی، به صورت Real Time سیگنال‌های قلب به دستگاه منتقل می‌شود.
وی با بیان اینکه اطلاعات سیگنال‌های قلب از طریق اینترنت به مرکز داده‌های بیمارستان منتقل می‌شود، افزود: به این ترتیب در صورت ایجاد آریتمی (اختلال ریتمی قلب) در قلب توصیه‌های لازم به بیمار داده می‌شود و یا در صورت نیاز آمبولانس برای امدادرسانی اعزام خواهد شد.
پوربخشان از امکان ذخیره سیگنال‌های ارسال شده به مرکز داده‌های بیمارستان‌ها خبر داد و گفت: تا زمانی که سنسورها به بیمار متصل است، داده‌هایی که از سوی بیمار به بیمارستان ارسال می‌شود، ذخیره خواهد شد و این امر می‌تواند محققان و پزشکان را در ادامه تحقیقات خود یاری کند.
این محقق زیرساخت توسعه این طرح در کشور را توسعه اینترنت ملی دانست و گفت: از آنجایی که تنها راه انتقال سیگنال‌های قلب به مراکز درمانی اینترنت است از این رو پیاده‌سازی اینترنت ملی می‌تواند در توسعه این طرح کمک شایانی کند.
وی با تاکید بر اینکه اجرای این طرح نیاز به اینترنت با پهنای باند وسیع ندارد، افزود: این طرح با اینترنت با پهنای باند محدود نیز قابل اجرا خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :