آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 182786
تاریخ انتشار : 1 خرداد 1395 10:45
تعداد بازدید : 737

در دوره‌‌ای که رکود بر بازار حکومت می‌کند

پاوربانک، گاو شیرده کسبه

رشد استفاده از کالاهای دیجیتال در به رونق بازار کالاهایی منجر شده که اگر چه قیمت چندانی ندارند، اما در شرایطی که بازار کالاهای گران قیمت در رکود به سر می برد، گاو شیرده کسبه شده اند؛ نمونه اش پاوربانک یا باتری های همراه که در سال های اخیر محبوبیت زیادی نزد کابران گوشی های موبایل و تبلت یافته اند.

مریم عسگری
بررسی های انجام شده در بازار کالاهای دیجیتال، نشان می دهد که پاوربانک ها، به ویژه نمونه های میان قیمت در ماه های گذشته بازاری به نسبت پررونق تر داشته اند تا سایر کالا و تجهیزات دیجیتالی. فعالان بازار می گویند: علت این موضوع قیمت ارزان و همچنین دغدغه کاربران گوشی های موبایل در رابطه با پایان یافتن ناگهانی شارژ گوشی است.
 حقیقت این است که این ابزارهای کمکی کوچک و خوش قیمت تا حدود به نگرانی کاربران گوشی های موبایل و تبلت بابت اتمام ناگهانی شارژ دستگاه پایان داده و از سوی دیگر نیاز به باتری های یدکی را نیز تا حدودی کمرنگ کرده اند.
در سال های گذشته دستگاه های پاوربانک در حدی محبوب شده اند که امروزه هر کاربر گوشی موبایل و تبلتی یک نمونه از این کالا را در اختیار دارد.
البته در یک سال گذشته توجه کاربران به سمت نمونه های حرفه ای با پورت های کامل تر جلب شده و پاوربانک های ضعیف تر بیشتر از سوی کاربران تک کاربره مورد توجه قرار می گیرد.
فعالان بازار می گویند: قیمت ارزان این کالا موجب شده است که تمامی گروه ها کاربر پاوربانک باشند. به گفته آنان، در حال حاضر دستگاه های پاوربانک با قیمتی در حدود 60 تا 700 هزار تومان در بازار موجودند که البته نمونه های گران قیمت قابلیت شارژ چند دستگاه نظیر گوشی موبایل، تبلت و دوربین های دیجیتال را در یک زمان دارد. اما به صورت کلی دستگاه های پاوربانک بیشتر از سوی کاربران گوشی موبایل مورد استفاده قرار می گیرد.
فعالان بازار در مورد برندهای مطرح موجود در بازار پاوربانک نیز می گویند: در حال حاضر برخی از برندهای تولیدکننده گوشی موبایل نظیر سامسونگ، شیائومی، مایکروسافت، لنوو و ال جی به تولید دستگاه های پاوربانک نیز می پردازند. همچنین برندهایی نظیر موشی نیز به صورت اختصاصی برای محصولات اپل دستگاه های جانبی می سازند. در این بین برندهای مطرحی در زمینه تولید تجهیزات جانبی گوشی موبایل، تبلت و نوت بوک هم به ساخت پاوربانک روی آورنده اند که در این میان می توان به هانت کی، ای دیتا، اپیسر، سیلیکون پاور، پی کی آی، اندرومدیا و برندهایی از این دست اشاره کرد. این برندها پاوربانک هایی در رده های گوناگون قیمت به بازار عرضه کرده اند و بازار پررونقی دارند.
کارشناسان می گویند: میزان محبوبیت دستگاه های پاوربانک در حدی است که بیشتر سازمان ها و ادارات از این کالا به عنوان هدیه های مناسبتی استفاده می کنند.
با این حال کارشناسان بر این باورند که این دستگاه ها اقبال چندان بلندی در بازار نخواهند داشت و این رونق در بازار دستگاه های پاوربانک موقتی است. چرا که بیشتر شرکت های سازنده گوشی و تبلت در صدد افزایش عمر باتری ها هستند و بی شک به زودی در این زمینه موفقیت های بزرگی کسب خواهند کرد و یا تکنولوژی جدیدتری وارد بازار خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :