آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18270
تاریخ انتشار : 29 آبان 1391 10:27
تعداد بازدید : 880

بحران غزه به اینترنت کشید

توییتر آوردگاه حماس و رژیم صهیونیستی

شبکه های اجتماعی تاکنون شاهد وقایع مهمی بوده است؛ از مراسم سنتی همانند هالووین و عید کریسمس گرفته تا انتخابات ریاست جمهوری و زلزله و سیل. اما این بار شبکه های اجتماعی با پدیده ای نو مواجه شده اند.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: France24 و هافینگتون‌پست
پدیده‌ای که در آن دو طرف درگیر جنگ، از وسط میدان نبرد پر از توپ و تفنگ و موشک، پیام‌های تهدید برای طرف مقابل می‌فرستند تا هم روحیه طرف را تضعیف کنند و هم خود را در جهان به گونه‌ای که می‌خواهند مطرح کنند. این جنگ اینترنتی برای نخستین بار بین اسراییل و حماس در جریان است. با شدت گرفتن تنش میان اسراییل و حماس، کاربران از فضای اینترنت برای انتشار هزاران خبر، عکس و فیلم استفاده کردند. علاوه بر این، این جنگ به یک نزاع در دنیای مجازی تبدیل شد و طرفداران اسراییلی و فلسطینی به نوبه خود کوشیدند با استفاده از اینترنت، صدای خود را به جهان برسانند و بر افکار عمومی جهان به نفع خود تاثیر بگذارند. این ماجرا از سایت توییتر شروع شد و ارتش اسراییل و گروه اسلام‌‌‌گرای فلسطینی حماس، از طریق این سایت جبهه تازه‌ای را در نبرد تبلیغاتی خود علیه یکدیگر باز کردند. ارتش اسراییل از چهارشنبه این هفته، اطلاع‌رسانی توییتری و وبلاگی خود را درباره عملیات نظامی اخیر علیه حماس در نوار غزه آغاز کرد. هم‌زمان با شروع این نزاع اینترنتی، احمد سعید خلیل الجعبری، رهبر شاخه نظامی حماس بر اثر حمله هوایی کشته شد. ارتش اسراییل ویدیوی آن حمله را آپلود و پوستری را نیز با مضمون «معدوم شد» در توییتر منتشر کرد. تیپ عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس پاسخ داد: دستان مقدس ما به رهبران و سربازان شما – هرجا که باشند – خواهد رسید. شما دروازه‌های جهنم را به روی خود باز کردید. ارتش اسراییل نیز تهدید کرد: توصیه ما به اعضای حماس – از رده‌های پایین تا رهبران ارشد – این است که در روزهای آینده، آفتابی نشوند.  حماس در طول پنج‌شنبه و جمعه گذشته به طور بی‌وقفه در حال خبررسانی درباره حملات خمپاره‌ای و راکتی خود به اهداف مختلف از جمله پایگاه‌های نظامی در اسراییل بود. روز پنج‌شنبه دور جدیدی از این جنگ اینترنتی آغاز شد. در این روز، حماس ویدیویی را در یوتیوب آپلود کرد که از قرار معلوم در آن برای نخستین بار شلیک یک موشک فجر ۵ به سمت تل‌آویو نشان داده می‌شود. در پاسخ، ارتش اسراییل لینک یک ویدیوی یوتیوبی از روز دوم عملیات نظامی خود تحت عنوان «ستون دفاعی» را توییت کرد. در آن ویدیو، حمله هوایی اسراییل به یک انبار راکت و مهمات در غزه نشان داده می‌شود.
جالب اینجاست که استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای خبررسانی درباره عملیات نظامی، آن هم به طور هم‌زمان برای دو طرف جنگ، با رویکرد توییتر و در کل شبکه‌های اجتماعی متفاوت است. به طور مثال، توییتر در دستورالعمل خود در بند مربوط به «تهدید و خشونت» اعلام کرده: شما مجاز به انتشار پستی که در آن مستقیما دیگران را تهدید به اعمال خشونت می‌کنید، نیستید!
بندیکت اونز (Benedict Evans)، تحلیل‌گر شرکت Enders Analysis که در حوزه تحقیقات رسانه‌ای فعالیت می‌کند، می‌گوید: به وضوح چنین ماجرایی توییتر را در موقعیت دشواری قرار می‌دهد. از یک طرف، آنها می‌خواهند جایگاه خود را به عنوان یک سرویس انتقال پیام که محتوای پیام‌ها را مورد ویراستاری قرار نمی‌دهد، حفظ کنند. اما از طرف دیگر، آنها شرایط و ضوابطی را وضع کرده‌اند که خود ملزم به رعایت آنها هستند. وی می‌افزاید: این امر از آن تصمیماتی نیست که بتواند از طرف چند صد مهندس در شمال کالیفرنیا اتخاذ شود.به هر حال هنوز معلوم نیست که آیا توییتر به همین روال فعلی خود ادامه خواهد داد یا اینکه با دخالت خود، هر دوسوی این نبرد آنلاین را وادار به ترک مخاصمه خواهد کرد.

هکرهای ناشناس هم وارد جنگ می‌شوند
در این میان،  گروه هکرهای ناشناس(Anooy mous) که از شناخته شده‌ترین هکرهای اینترنتی هستند، نیز وارد این نبرد در فضای مجازی شده‌اند و با تشکیل شناسه‌ای به نام «اپ اسراییل» در اعتراض به خشونت‌ها در نوار غزه به بسیاری از وب‌سایت‌های اسراییلی حمله کرده، آنها را هک کرده‌اند. حمله هکرهای ناشناس از صبح روز پنج‌شنبه آغاز شده است و در پی این حملات بسیاری از وب‌سایت‌های رژیم صهیونیستی دچار اختلال در عملکرد شده و یا از کار افتادند. این حملات از نوع DoS بوده‌اند و هکرها عموما وب‌‌سایت‌های دولتی، خرده‌فروشی‌ها و شرکت‌های تجاری را هدف حملات قرار داده‌اند که برخی از آنها متعلق به صنایع خودروسازی و مد بوده است. بانک اورشلیم یکی از نهادهای مالی رژیم صهیونیستی است که مورد حمله هکرها قرار گرفته است و هکرها تلاش کرده‌اند تا پایگاه داده‌های این بانک را پاک کنند. وب‌سایت وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی نیز از دیگر اهداف حملات هکرهای ناشناس بوده است و گفته می‌شود که پایگاه داده‌های این وب‌سایت پاک شده است. بنابر اطلاعات منتشر شده، وب‌سایت‌های بسیاری از وزارت خارجه اسراییل گرفته تا بعضی از شرکت‌های توریستی و سایت‌های سفارتخانه‌های خارجی در رژیم صهیونیستی مورد حمله قرار گرفته و فعالیت آنها متوقف و یا دچار اختلال شده است. ناشناس‌ها گفته‌اند که بیش از 9 هزار سایت اسراییلی را هک کرده‌اند، اما اسراییل از هک شدن حدود 700 وب‌سایت رسمی خود خبر داده است. این گروه در پاسخ به انتقاد و اعتراض بعضی از وبلاگ‌نویس‌ها که هکرهای ناشناس را به حمایت از گروه‌های تروریستی متهم کرده‌اند و آن را گروهی تروریستی خوانده‌اند، در توییتر بیانیه‌ای را منتشر کرده و گفته‌: بگذارید یک بار دیگر به طور مشخص بگوییم که ناشناس از خشونت حمایت نمی‌کند. این گروه گروهی جهانی است متشکل از اشخاصی که از حقوق بشر، عدالت و برابری برای شهروندان حمایت می‌کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :