آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18261
تاریخ انتشار : 29 آبان 1391 10:12
تعداد بازدید : 648

فضای رایگان نمایشگاهی به کشورهای عضو اکو تعلق می گیرد

چهارمين کمیته تسهیل تجارت اتاق بازرگانی و صنعت اکو در تركيه برگزار شد.

روابط عمومي اتاق ايران- ظرفیت‌سازی و توسعه اتاق‌های بازرگانی کشورهای آسیای مرکزی توسط اتاق‌های عضو، ارایه فضای رایگان نمایشگاهی به کشورهای عضو اکو به‌صورت دو و چندجانبه و پی‌گیری این امر توسط مقامات مربوطه در کشورهای عضو، برگزاری مداوم نمایشگاه و مجمع تجاری و اجلاس‌های خریداران و فروشندگان اکو، مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.
گسترش خدمات بانک توسعه تجارت اکو، افزایش سرمایه، افتتاح L/C برای شرکت‌ها و بازرگانان کشورهای عضو، مدیریت مرزها و بهبود پایانه‌ها و سامانه‌های گمرکی از جمله ASYCUDA/HS به‌همراه آموزش پرسنل گمرکی و مرزی و ایجاد مناطق آزاد تجاری در مرزهای کشورهای عضو، از دیگر مباحث مورد تاکید در این نشست بود.
تهیه مجموعه راهنمای تجاری اکو شامل 100 شرکت برتر در زمینه‌های مصالح ساختمانی، دارو، قطعات یدکی خودرو و منسوجات توسط اتاق بازرگانی و صنعت اکو با همکاری اتاق‌های بازرگانی کشورهای عضو در این نشست مورد تصویب قرار گرفت.
در ادامه تبادل منابع و دانش فنی بین سازمان‌های بین‌المللی از جمله سارک، کشورهای عضو سازمان اسلامی و غیره با اکو، تهیه فهرست تعهدات دولت‌های کشورهای عضو مصوب اجلاس‌های شورای همکاری منطقه‌ای، شورای وزرا و سران در زمینه تسهیل تجارت طی سه ماه پس از برگزاری نشست کمیته تسهیل تجارت نیز مورد بررسی قرار گرفت.
همچنین پی‌گیری اجرایی شدن ویزا استیکر اکو در برای تسریع و تسهیل جابه‌جایی فعالان اقتصادی در منطقه اکو مورد تصویب قرار گرفت.
اجلاس کمیته‌های تخصصی اتاق بازرگانی و صنعت اکو در روزهای 5 تا 6 نوامبر 2012 برابر با 15 تا 16 آبان‌ماه 1391 به میزبانی اتحادیه اتاق‌ها و بورس‌های ترکیه (TOBB) در آنکارا و با حضور نمایندگانی از اتاق‌های بازرگانی افغانستان، ایران، قزاقستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه و نماینده دبیرخانه سازمان اکو برگزار شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :