آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18241
تاریخ انتشار : 29 آبان 1391 9:45
تعداد بازدید : 1788

کاهش دمادم قیمت گوشی در بازار همراه

رشد تصاعدی قیمت موبایل معکوس شد

با کاهش قیمت دلار طی یکی دو هفته گذشته تاثیرات آن روی بازار موبایل آشکار شد. چنان که در حال حاضر قیمت بسیاری از گوشی ها در بازار نسبت به دوران نوسانات نرخ ارز به شدت کاهش یافته است. این روزها کاهش قیمت گوشی روزانه تغییر می کند، درست همانند زمانی که قیمت دلار ساعت به ساعت بالا می رفت و در پی آن قیمت این وسیله ارتباطی هم افزایش می یافت، این اتفاق این روزها برعکس شده است. چنانکه با کاهش نرخ ارز قیمت اکثر گوشی ها با کاهش همراه شده است.

در برخی از گوشی‌ها مثل آیفون5 اپل گاهی کاهش قیمت روزانه تا 50 هزار تومان هم می‌رسد. تا آنجا که از هفته گذشته تاکنون قیمت این گوشی با کاهش 200 هزار تومانی همراه بوده است.
گوشی آیفون5 هم‌اکنون با قیمت دو میلیون و 700 هزار تومان در بازار موجود است.
در این میان گوشی Galaxy SIII که قیمتی برابر یک میلیون و 700 هزار تومان داشت، هم‌اکنون با قیمت یک میلیون و 570 هزار تومان به فروش می‌رسد.
گوشی Galaxy SII نیز با کاهش قیمت حدود 150 هزار تومانی، این روزها با نرخ یک میلیون و 140 هزار تومان عرضه می‌شود.
در میان گوشی‌های سامسونگ Galaxy mini با کاهش قیمت 35 هزار تومانی، 380 هزار تومان، Galaxy Note II با کاهش قیمت تقریبی 600 هزار تومانی، یک میلیون و 900 هزار تومان، Galaxy y Duos با کاهش قیمت 30 هزار تومانی، 400 هزار تومان، Galaxy Advance با کاهش 130 هزار تومانی، 950 هزار تومان و Galaxy Ace با کاهش قیمت 50 هزار تومانی، 580 هزار تومان در بازار تلفن همراه کشورمان معامله می‌شود.
در میان گوشی‌های سونی اریکسون، Xperia Arc S با کاهش قیمت 50 هزار تومانی همراه بوده و هم‌اکنون 860 هزار تومان قیمت دارد. گوشی Xperia Ray با کاهش قیمت 70 هزار تومانی، 580 هزار تومان و Xperia X8 با کاهش قیمت 50 هزار تومانی هم‌اکنون 490 هزار تومان قیمت دارد.

گوشی‌های با گارانتی و بدون گارانتی
در حالی که بحث گوشی‌های گارانتی‌دار و بدون گارانتی مدت زمانی با افزایش و کاهش نرخ دلار کم‌رنگ شده بود، ظاهرا دوباره قوت گرفته است، چرا که هم‌اکنون در بازار گوشی‌های موبایل با دو نرخ متفاوت موجودند.
در میان این گوشی‌‌ها می‌توان به Galaxy SII اشاره کرد که قیمت نسخه گارانتی دار آن نسبت به بدون گارانتی، 100 هزار تومان فرق می‌کند و نسخه گارانتی‌دار و بدون گارانتی آن به ترتیب، یک میلیون و 240 هزار تومان و یک میلیون و 140 هزار تومان به فروش می‌رسد.
همچنین گوشی‌ Xperia S سونی با دو نرخ یک میلیون و 95 هزار تومانی و 970 هزار تومانی به ترتیب با گارانتی و بدون گارانتی به فروش می‌رسد. Xperia U سونی هم از این قاعده مستثنی نیست و قیمت نسخه گارانتی دار و بدون گارانتی آن با حدود 100 هزار تومان اختلاف به ترتیب 610 و 505 هزار تومان به فروش می‌رسد.
در میان گوشی‌های HTC نیز نسخه گارانتی‌دار و بدون گارانتی Desire S حدود 150 هزار تومان متفاوت است به طوری که اولی یک میلیون تومان به فروش می‌رسد و دومی 850 هزار تومان قیمت دارد.
همچنین نسخه‌های گارانتی‌دار و بدون گارانتی گوشی Chacha اچ‌تی‌سی با اختلاف قیمت 50 هزار تومانی به ترتیب 495 و 445 هزار تومان به فروش می‌رسد.
گوشی‌های دست دومی که به نام نو فروخته می‌شوند
پیشتر درباره گوشی‌های لوکس سری Vertu یا 8800 نوکیا خبرهای زیادی شنیده می‌شد مبنی بر این که دیگر نمی‌شود در بازار ایران نسخه دست اول این گوشی را یافت و همه گوشی‌های موجود از این سری به اصطلاح “رفرش” خوانده می‌شود. بر این اساس نسخه دست دوم این گوشی‌ها توسط فروشگاه‌ها خریداری و پس از تعویض قاب و ال‌سی‌دی با قیمت‌های بالایی در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. البته باید به این نکته اشاره کرد که اکثر مشتریان از دست دوم بودن این گوشی‌ها مطلع‌اند و می‌دانند که نسخه اصل این گوشی‌ها قیمت‌های بسیار بالایی دارد، بنابراین پرداخت دو تا چهار میلیون برای‌ چنین گوشی‌هایی خیلی هم برای‌شان سنگین و گران‌ تمام نمی‌شود.
اما این روزها گوشی‌های آیفون هم به چنین سرنوشتی دچار شده‌اند و از آنجا که این مدل گوشی‌ها در رده گران‌ترین دستگاه‌های تلفن همراه در بازار موجودند و مشتریان زیادی دارند و از سویی مردم ایران معمولا به دنبال گوشی‌های ارزان هستند، هنگامی که اختلاف 200 هزار تومانی قیمت این مدل گوشی‌ها را می‌بینند بدون هیچ پرس‌وجویی اقدام به خرید آنها می‌کنند، بدون اینکه بدانند گوشی تازه‌ای که خریده‌اند دست دوم است و چه بسا یکی دو سال کار کرده‌ باشد.
بر این اساس، نسخه 16 گیگابایتی گوشی آیفون 4S اگر اصل باشد یک میلیون و 850 هزار تومان و در صورت رفرش بودن یک میلیون 650 هزار تومان به فروش می‌رسد.
نسخه اصل 32 گیگابایتی این گوشی هم دو میلیون و 600 هزار تومان و نسخه رفرش شده آن دو میلیون و 400 هزار تومان معامله می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :