آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 181700
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1395 11:5
تعداد بازدید : 726

بخش خصوصی در ژنو

سعید رسولی- فروم جامعه اطلاعات 2016 در ژنو سوییس دیروز به پایان رسید. هیاتی نیز به نمایندگی از ایران و به سرپرستی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این نشست حضور داشت.

نشست های مرتبط با اجلاس جهانی جامعه اطلاعات، از آنجا که به بررسی پیشرفت کشورها در مسیر اهداف تعیین شده می پردازد، مهم ارزیابی می شود. درست به همین دلیل است که کشورها، با اعزام هیات های بلندمرتبه، علاوه بر ارایه  آمارهای توسعه ای و رایزنی با نمایندگان سایر کشورها، تجربیات موفق خود را نیز در این رویدادها ارایه می کنند. جوایز جامعه اطلاعات نیز هر ساله به پروژها و برنامه های موفق در این زمینه اهدا می شود.
اما آنچه در مورد حضور هیات ایرانی در این نشست قابل ذکر است؛ شیوه اطلاع رسانی در مورد آن و نحوه انتخاب نمایندگان بخش خصوصی در این رویداد است.
آن گونه که از محتوای رسانه ها بر می آید، روابط عمومی وزارت ارتباطات به عنوان متولی، پیش از آغاز این رویداد، اطلاع رسانی موثر در مورد اهداف و برنامه ها و ترکیب هیات اعزامی انجام نداده و در جریان رویداد نیز، به انتشار اخباری نه چندان با اهمیت از دیدارهای وزیر پرداخته است. 
از سوی دیگر، رویدادهای مرتبط با جامعه اطلاعات، معمولا با حضور بازیگران اصلی شامل دولت ها، بخش خصوصی، جامعه مدنی و دانشگاهی شکل می گیرد. در این میان، نقش بخش خصوصی به عنوان بازوی اصلی اجرای پروژه ها بسیار با اهمیت است. اما شیوه انتخاب نمایندگان بخش خصوصی در هیات اعزامی ایران برای ما مشخص نیست (اگر اصولا انتخابی انجام شده و نماینده ای از بخش خصوصی راهی این رویداد شده باشد). 
سوال مشخص این است که آیا نماینده ای از بخش خصوصی در این رویداد حاضر است؟ اگر بله، روال انتخاب این نمایندگان چه بوده و به چه صورت اطلاع رسانی شده است؟ دیگر اینکه اعزام مکرر نمایندگانی مشخص از شرکت ها تا کنون چه دستاوردهایی داشته است؟
از روابط عمومی وزارت ارتباطات انتظار می رود که با پاسخ دادن به این سوالات، ضمن روشنگری درباره اقدامات انجام شده، سنجه ای مناسب برای ارزیابی رویکردها و اهداف ایران از حضور در این رویدادهای بین المللی به دست بدهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :