آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 181697
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1395 11:2
تعداد بازدید : 716

از سوی برگزار کنندگان جایزه بابز برای دوازدهمین سال

بهترین فعالان آنلاین 2016 معرفی شدند

دویچه وله امسال نیز به رسم هر سال بهترین فعالان جامعه مجازی را به انتخاب کاربران و داوران معرفی کرد. امسال از بین 2 هزار و 400 کاندیدا، 126 کاندیدا به مرحله نیمه نهایی راه یافتند و در حوزه های فناوری خوب، تغییر اجتماعی، هنر و رسانه و شهروند ژورنالیسم به رقابت پرداختند. نقش کاربران ایرانی امسال هم مانند چند سال گذشته پر رنگ بود.


فناوران- ایرانی ها امسال در دو حوزه فناوری خوب و بهترین شهروند ژورنالیسم خوش درخشیدند. در بخش فناوری خوب فن آوری خوب هیات داوران جایزه بابز، اپلیکیشن ایرانی گرشاد www.gershad.com   را به عنوان برنده سال معرفی کرد. رای کاربران در این بخش به رامی رئوف بود و وی را برگزیدند. رامی رئوف   (twitter.com/ramyraoof) محقق امنیت و حقوق دیجیتال است. 
تحقیقات او روی تکنولوژی های کنترل و ردیابی دیجیتال و فشرده سازی اطلاعات متمرکز شده است.
در بخش تغییر اجتماعی که ایرانی ها سال گذشته در آن درخشیدند، امسال برنده هیات داوران یک کمپین هندی بود. کمپین «توقف اسیدپاشی» خواستار پایان دادن به این نوع اعمال خشونت در قبال زنان در هند است. 
این کمپین (stopacidattacks.org) خود را به عنوان پلی میان بازماندگان و جامعه می داند و تلاش می کند با اطلاع رسانی به افکار عمومی و کمک رسانی به قربانیان آن ها را از تنهایی و بی پناهی خارج سازد. 
یکی از کارهای مهم این کمپین تاسیس یک کافه در شهرستان «آگرا» است که توسط قربانیان اسیدپاشی اداره می شود و به استقلال مالی آن ها کمک می رساند. اما کاربران به کمپین Hass Hilft آلمانی رای دادند و آن را به عنوان بهترین تغییر اجتماعی سال معرفی کردند. کمپین Hass hilft یا کمپین «نفرت کمک می کند» توسط گروه Exit  راه اندازی شده است. 
این گروه به نئونازی ها کمک می کند که به زندگی بازگردند. این ایده اینگونه عمل می کند که وقتی کامنتی با محتوای نژادپرستانه در فیس بوک دیده شد، این کامنت با یک پرچم «نفرت کمک می کند» علامت گذاری می شود و افراد و شرکت ها در قبال هر کامنت مقداری کمک مالی پرداخت می کنند که پول آن به سازمان های خیریه و فعالان در امور خارجیان و پناهندگان می رسد. تاکنون  با کمک این کمپین (www.hasshilft.de) بیش از ۱۰ هزار یورو جمع آوری شده است.
انتخاب هیات داوران در بخش هنر و رسانه مرکز زیبایی سیاسی است که یک سایت آلمانی است. این مرکز تاکنون طرح های گوناگونی اجرا کرده است. 
طرح «ستون های بی شرمی» در سال ۲۰۱۰ در مورد کشتار سربنیتسا و همچنین «مرده ها در راهند» در سال ۲۰۱۵ که به انتقاد از سیاست مهاجرتی اروپا می پردازد از جمله طرح های هنری این مرکز  (www.politicalbeauty.de) است. اما در رای گیری آنلاین، کاربران یک عکاس بنگلادشی را شایسته دریافت جایزه دانستند؛GMB Akash . وی از طریق عکس هایش با دنیا ارتباط برقرار می کند و با کمک تصاویر، تجربه هایش را بیان می کند و به صدای انسان های فقیر و بی صدای اطرافش تبدیل شده است.
در بخش شهروند ژورنالیسم هم یک بنگلادشی برنده جایزه هیات داوران شد؛ بلاگری که فیلم مستندی درباره اینکه چگونه سیاستمداران به صورت مستقیم و غیر مستقیم از قتل وبلاگ نویسان توسط اسلامگرایان پشتیبانی می کنند تهیه و در یوتیوب پخش کرد. اما برنده رای گیری آنلاین در این بخش، وحید آنلاین بود. 
وحید آنلاین که بین کاربران شبکه های اجتماعی شناخته شده است طی ماه های گذشته کانالی در تلگرام راه اندای کرده و به اطلاع رسانی می پردازد.
در بخش انتخاب کاربران فارسی زبان که کاربران از بین 5 کاندیدا یکی را انتخاب می کنند، کاربران ایرانی از بین اپلیکیشن مامان پز، واو، ماچولند، دونیت و کابل تاکسی، به کابل تاکسی بیشترین رای را دادند. 
کابل تاکسی يک صفحه طنز در فيس بوک است كه گرداننده صفحه از سياستمداران افغانستان و مشكلات این كشور همانند فساد و ناامنی انتقاد می كنند.
جایزه بابز دویچه وله از سال گذشته جایزه ای تحت عنوان آزادی بیان برای فعالان آزادی بیان در سراسر جهان تعیین کرده است. امسال که دومین سال اهدای این جایزه است، سدات ارگین به نیابت از سوی صدها تن از روزنامه نگارانی که در ترکیه تحت شرایط مشابهی کار می کنند جایزه آزادی بیان دویچه وله را دریافت می کند. 
وی سردبیر روزنامه حریت ترکیه است که در یک مقاله با طنز به یکی از سخنرانی های اردوغان در باره حمله حزب کارگر کردستان(پ کا کا) به سربازان ترکیه پرداخته و تحت پیگرد قضایی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :