آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 181690
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1395 10:54
تعداد بازدید : 546

سهم ناچیز استان ها از اقتصاد ICT

معاون امور استان های وزیر ارتباطات و فناوی اطلاعات سهم استان ها را در اقتصاد فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور حدود ۱۰ درصد عنوان کرد و از برنامه ریزی برای افزایش این سهم خبر داد.


خبرگزاری مهر- مرتضی براری گفت: باید در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در عرصه جهانی حضور پررنگی داشته باشیم و این هدف محقق نخواهد شد مگر اینکه در کل کشور بتوانیم سهم کاملی از فناوری اطلاعات و ارتباطات را شاهد باشیم.
وی گفت: هم اکنون شاهد آن هستیم که تکنولوژی های خدماتی توسط یک کشور، در بازار سایر کشورها نیز نقش بسزایی دارد. ما نیز برای جا نماندن از بازار جهانی، باید به فکر تولید خدمات ارتباطی باشیم.
معاون امور دولت و استان های وزیر ارتباطات با تاکید براینکه این هدف را در استان ها پیگیری خواهیم کرد، ادامه داد: هدف این است که سهم هر استان را از بازار فناوری اطلاعات، شفاف کرده و تلاش کنیم که حضور استانها را در بازار اقتصاد فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور افزایش یابد.
براری بزرگترین مشکل فعلی را سهم حداقلی فناوری اطلاعات (IT) و فناوری ارتباطات (CT) در استان ها عنوان کرد و گفت: اغلب خدمات ارتباطی هم اکنون در استان تهران در حال تولید است. چرا که اپراتورهای ارتباطی در حال تولید خدمات در تهران هستند. براین اساس ما باید تلاش کنیم سهم استانها را در اقتصاد فناوری اطلاعات و ارتباطات افزایش دهیم.
وی با بیان اینکه باید سهم هر استان از اقتصاد ICT شناسایی و مشخص شود گفت: برای مثال استانی مانند خوزستان که حدود ۶ درصد جمعیت کشور را داراست باید ۶ درصد از سهم اقتصاد ICT را نیز در اختیار داشته باشد که اگر ارزش ۳۵ هزار میلیارد تومانی برای بازار ICT کشور متصور شویم، سهم این استان نسبت به متوسط بازار کشور ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان خواهد بود. در همین حال این رقم می تواند نسبت به متوسط بازار جهانی فناوری اطلاعات و ارتباطات که رقمی حدود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است نیز برآورد شود. براری اضافه کرد: ما از استان ها انتظار داریم که با توجه به وجود زیرساخت های ارتباطی، نیروی انسانی و فارغ التحصیلان فناوری اطلاعات، سهمشان را از بازار ICT کشور افزایش دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :