آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 181686
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1395 10:50
تعداد بازدید : 602

رقابت چینی‌ها در بازار دنیا جدی شد

تهدیدی جدید برای اپل و سامسونگ

به تازگی عملکرد مالی شرکت های بزرگ منتشر شده اما جدول سهم شرکت ها اصلا شبیه فصل های قبل نیست. در حالی که سامسونگ و اپل جایگاه خود را در بازار حفظ کرده اند، در میان پنج تولیدکننده بزرگ دنیا، نامی از ال جی و لنوو و شیائومی نیست، این در حالی است که در طول چند فصل گذشته جایگاه سوم تا پنجم جدول در اختیار شرکت های مذکور بوده است. همچنین جای تعجب است که در میان بزرگ ترین تولیدکنندگان دنیا جایی برای شیائومی که سال گذشته سهم زیادی از بازار را به خود اختصاص داد نیست و توانست با روش خاص فروش خود، اسم و رسمی در بازار به خود اختصاص دهد. از سوی دیگر لنوو و ال جی هم به عنوان برندهای قدیمی بازار موبایل از لیست 5 تولیدکننده برتر حذف شده اند. اما حالا نام هایی مثل ویوو و اوپو جای چنین تولیدکنندگانی را گرفته اند.

 چینی ها بزرگ شدند
تا چند سال پیش چینی ها با عنوان کپی کار شناخته می شدند، اما به نظر می رسد همین چینی ها در نتیجه سال ها مونتاژ و در اختیار داشتن فناوری شرکت های بزرگ، توانسته اند فنون تولید را از شرکت های بزرگ بیاموزند و حالا به رقابت با غول های صنعت موبایل دنیا بپردازند. سال ها شرکت ها به دلیل هزینه کمی که بحث تولید در چین داشت کارخانه های خود را به کشور چین منتقل کردند تا از نیروی کار ارزان برای ساخت و تولید محصولات شان استفاده کنند قافل از اینکه همین نیروی کار ارزان روزی به رقیب بزرگی برای صنعتگران تبدیل شوند. حالا همین شرکت های زیرپله ای چینی قد علم کرده اند و در همه صنایع از جمله خودروسازی و تجهیزات الکترونیکی، در حال کسب مقام هستند و در این میان در زمینه ساخت و تولید گوشی های هوشمند نیز توانسته اند سهم خوبی به خود اختصاص دهند.
 رقابت چینی
اما از همه مهم تر اینکه همین شرکت های کوچک چینی، به شرکت های بزرگی تبدیل شده اند و حالا نه تنها در رقابت با شرکت های آمریکایی و اروپایی و آسیایی، بلکه با یکدیگر رقابت می کنند.
همه می دانیم چین بزرگ ترین بازار دنیاست و مردم سخت کوشی دارد. بر این اساس هر روز کمپانی تازه ای سر بر می آورد و گوشی های جدیدی با امکانات ویژه تولید می کند و از همه مهم تر این تولیدکنندگان گوشی های ارزان قیمتی مناسب کشورهای جهان سوم عرضه می کنند. 
همین چینی های چشم بادامی می دانند که نیاز بازار چیست و نه تنها کشورهای جهان سوم، بلکه بازارهای توسعه یافته به چه چیزی نیاز دارند. 
شیائومی را که همه به عنوان یک شرکت نوپای قدرتمند می شناسند فقط حدود 4 یا 5 سال از فعالیتش در بازار دنیا می گذرد و به یکباره توانست جایگاه خود را در میان 5 تولیدکننده بزرگ دنیا تثبیت کند، اما حالا با ورود کمپانی های رقیب هموطن جایگاهی در میان بزرگان ندارد. بنابراین حالا بزرگ ترین رقیب چینی ها خودشان هستند.
 تهدیدی برای اپل و سامسونگ
دور از انتظار نیست که در آینده نه چندان دور همین چینی ها جای اپل و سامسونگ را در میان بزرگ ترین تولیدکنندگان دنیا بگیرند. از آنجا که زمزمه هایی درباره کاهش میزان فروش آیفون در طول سال جاری به گوش می رسد و کم کم سهم اپل در بازار موبایل دنیا کمرنگ می شود می توان انتظار داشت که تا چند فصل آینده چینی ها جایگاه اپل را بربایند و در رده دوم جدول قرار گیرند و از سوی دیگر اگر سامسونگ هم نتواند استراتژی قدرتمندی برای رقابت با چینی ها اتخاذ کند خیلی بعدی نیست که تا چند سال آینده سامسونگ هم قدرت رقابت با چینی ها را نداشته باشد.
بر این اساس نمی توان شرکت های چینی و این مردم سخت کوش را دست کم گرفت و شرکت هایی مثل سامسونگ، سونی، اچ تی سی، لنوو و ال جی و دیگران اگر با سیاست درستی در این بازار فعالیت نکنند قطعا بخش بزرگی از سهم شان را از دست می دهند و کم کم به سرنوشت نوکیا در بازار دنیا 
دچار می شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :