آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 181685
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1395 10:48
تعداد بازدید : 698

چرا بخش خصوصی در تفاهم‌نامه‌های امضا شده غایب بود

فاینانس 25 میلیارد دلاری کره ای ها در ایران

در جریان سفر رییس جمهورکره جنوبی و هیات همراه به ایران تفاهم نامه های زیادی در بخش های مختلف به ویژه اقتصادی به امضا رسید. به اعتقاد نایب رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران باید فاینانس 25 میلیارد دلاری کره ای ها در ایران را به سمت ساخت کارخانه ها برای سرمایه گذاری، تولید و در نهایت صادرات مشترک سوق داد.

ایسنا- حمیدرضا صالحی گفت: حضور رییس جمهور کره جنوبی و 234 تن از مدیران ارشد این کشور در ایران اقدامی بی سابقه بود و باید از فرصت های به وجود آمده آن بهره لازم را برای رشد اقتصاد، ایجاد اشتغال و افزایش درآمد سرانه مان ببریم.
وی با بیان اینکه پس از برجام بیش از 160 هیات مختلف به ایران سفر کرده اند، ادامه داد: کره جنوبی در آسیای شرقی به لحاظ تکنولوژی پس از ژاپن سرامد کشورهاست و برای همین این کشور برای انتقال تکنولوژی به ایرن می تواند بسیار مناسب باشد. کره ها زمانی تکنولوژی را از غرب گرفتند و اکنون خودشان صاحب تکنولوژی هستند و این مسیری است که ایران هم باید آن را طی کند.
نایب رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تصریح کرد: به دلیل اینکه قیمت محصولات کره جنوبی پایین است و کیفیت شان هم چندان پایین تر از اروپایی ها نیست، این کشور می تواند شریک مناسب و خوبی برای ایران 
باشد.
صالحی افزود: کره ای ها این موضوع را متوجه شدند که نیروی انسانی و نیروی متخصص و همین طور انرژی در ایران ارزان است و اینکه اگر بخواهند به بازار خاورمیانه دسترسی پیدا کنند ایران می تواند ظرفیت بالایی برای شان داشته باشد.
نایب رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی در بخش دیگری از صحبت هایش به حضور کم رنگ بخش خصوصی در تفاهم نامه های مختلف با کره ای ها اشاره کرد و گفت: یکی از ضعف ها در تفاهم نامه هایی که بین دو طرف امضا شد، این بود که اکثر آن ها با شرکت های دولتی امضا شد. انتظار می رود بخش خصوصی یک رکن و پایه ثابت در این تفاهم نامه ها باشد تا بتوانیم شاهد توسعه و تقویت ظرفیت های بخش خصوصی در کشور مان 
باشیم.
وی افزود: کره ای ها و همین طور اروپایی ها علاقه مند هستند که با دولت ایران قرارداد ببندند اما باید زمینه ای را فراهم کنیم که کره در ایران کارخانه بسازد و انتقال تکنولوژی اتفاق بیفتد؛ مانند آن چیزی که در قرارداد بین ایران خودرو و پژو اتفاق افتاد که یکی از دستاوردهای پس از برجام بود.
صالحی تصریح کرد: کره ای ها اعلام کرده اند که 25 میلیارد دلار فاینانس به ایران می آورند که رقم کمی نیست؛ اما نباید تنها به این فاینانس اکتفا کنیم، بلکه باید زمینه را به گونه ای فراهم کنیم تا کره ای ها با بخش خصوصی ما کارخانه مشترک تاسیس و محصول مشترک تولید و آن را در دیگر بازار ها عرضه کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :