آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 181587
تاریخ انتشار : 15 اردیبهشت 1395 11:12
تعداد بازدید : 668

چالش های ساخت نسل جدید ابررایانه ها

آمریکا به دنبال ساخت نسل جدید ابررایانه هاست که سرعت پردازش آن ۵۰ بار بالاتر از ابررایانه های فعلی است.

همکاران سیستم- به گزارش وب سایت پی سی ورلد، هر ده سال یک بار قدرت ابررایانه ها دو برابر می شود، بنابراین با تولید ابررایانه پتااسکیل (Petascale) در سال ۲۰۰۸ این انتظار می رفت که نسل بعدی در سال ۲۰۱۸ پا به عرصه وجود بگذارد ولی بروز چالش های متعدد، چشم انداز رسیدن به این هدف را با ابهام روبه رو کرده است. 
مصرف بالای انرژی و نیاز به انعطاف پذیری، دو مشکل عمده در این خصوص محسوب می شود. 
با این حال دولت ایالات متحده برای نیل به این هدف مصمم است.
دولت آمریکا قصد دارد سیستمی تولید کند که بتواند ۵۰ برابر سریع تر از سیستم های ۲۰ پتافلاپس کنونی پردازش عملیات داشته باشد. 
احتمالاً چنین سیستمی ۲۰ تا ۳۰ مگاوات برق مصرف می کند که تقریباً به اندازی برق تولید شده از یک نیروگاه کوچک است.
پایگاه دولتی آمریکا (Federal Business Opportunities) می گوید که محاسبات پیشرفته موازی یا HPC برای حل چالش های موجود در حوزه های آب و هوا، انرژی و تهدیدات دامنه دار امنیتی ضروری است. 
بر اساس این گزارش، دولت آمریکا امسال نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار برای توسعه ابررایانه Exascale اختصاص می دهد و این بودجه برای سال آینده اندکی افزایش خواهد یافت. 
بر اساس براوردهای وزارت انرژی آمریکا، مجموع هزینه کلی ساخت چنین سیستمی حدود ۳ میلیارد دلار خواهد بود. 
سال هاست که کشورهای مختلفی همچون آمریکا، چین، ژاپن و کشورهای اروپایی بر سر تولید ابررایانه ها با یکدیگر در حال رقابت هستند. 
جک دونگارا (Jack Dongarra) از اساتید رایانه در دانشگاه تنسی و یکی از دست اندرکاران فهرست TOP500 که ۲۰۰ سیستم محاسباتی قدرتمند در جهان را رتبه بندی می کند، می گوید چین دو پروژه ۱۰۰ پتافلاپسی در دست اجرا دارد که جزئیات آن احتمالاً به زودی اعلام خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :