آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 181576
تاریخ انتشار : 15 اردیبهشت 1395 10:53
تعداد بازدید : 1314

گوشی ها سال 2020 چگونه هستند؟

مثل همه صنایع و ابزارها، گوشی های هوشمند هم هر روز پیشرفته تر می شوند، حتی می توان گفت که پیشرفت گوشی های موبایل با توجه به رقابتی که در این بازار حکمفرماست، بیش از سایر حوزه هاست.

 فناوران - درست مثل چندین سال پیش که نمی شد تصور کرد گوشی هایی با نمایشگر لمسی وارد بازار شوند یا امکان استفاده از گوشی به جای چند ابزار دیگر همچون دوربین، پخش کننده موسیقی یا کیف پول همه در گوشی های هوشمند مجتمع شود، نمی توان درباره آینده گوشی های موبایل هم تصور درستی داشت.
شاید بتوان حدس زد که گوشی ها در آینده بزرگ تر می شوند و قدرت پردازش بیشتری خواهند داشت، اما واقعا این گوشی ها چه شکلی خواهند شد و چه طراحی خواهند داشت.
نمی توان انتظار داشت که مثلا آیفون 7 که پاییز امسال قرار است به بازار بیاید، با تغییرات اساسی روبه رو شود البته احتمالا طراحی این گوشی تغییراتی خواهد داشت یا پردازنده سریع تر می شود و نسخه جدیدی از آی اواس روی این گوشی قرار می گیرد.
اما درباره گوشی های سال 2020 یا 2021 که مثلا آیفون 9 یا گلکسی S9 عرضه می شوند چه انتظاری می توان داشت؟ آیا می توان با قدرت ذهن گوشی ها را کنترل کرد یا می توان ویدیوهای 360 درجه گرفت یا نمایشگرها منعطف می شوند و باتری می تواند یک ماه دوام بیاورد؟
 باتری
هم اکنون تصور اینکه یک گوشی هوشمند یک هفته شارژ نگه دارد خیلی بعید و دور از انتظار است.
اما محققان انتظار دارند که این اتفاق تا سال 2020 به وقوع بپیوندد. به طور میانگین فعلا تولیدکنندگان می توانند سالی مثلا 6 درصد به میزان شارژ باتری اضافه کنند و می توان انتظار داشت که تا سال 2020 حدود 25 درصد به میزان عمر باتری گوشی ها اضافه شود.
بر این اساس در حالی 25 درصد به عمر باتری اضافه می شود که از سوی دیگر قدرت گوشی ها هم افزایش می یابد، نمایشگرها بزرگ تر می شوند و دستگاه ها شارژ بیشتری مصرف می کنند. بنابراین می توان انتظار داشت که همسوی پیشرفت گوشی ها، باتری ها هم چنان پیشرفتی داشته باشند که میزان کمتری از ظرفیت آنها مصرف شود.
 لنزهای دوتایی
امسال گوشی هایی با دوربین دوگانه همچون P9 هوواوی معرفی شدند که انتظار می رود این نوع دوربین ها در آینده به استانداردی برای دوربین گوشی های هوشمند تبدیل شوند.
اضافه شدن حسگرها به دوربین امکان کنترل و عمق تصاویر را بیشتر می کند بنابراین می توان حرفه ای تر عکاسی کرد.
 شارژرهای بی سیم
این روزها برخی از گوشی ها همراه با شارژر بی سیم ارایه می شوند، اما این ویژگی فقط برای گوشی های معدودی است. انتظار می رود که این قابلیت به استانداردی برای گوشی های آینده تبدیل شود و گوشی ها بدون اینکه با سیم به منبع الکتریسیته وصل شوند بتوانند با قرار گرفتن روی یک شارژر یا در اطراف شارژری، شارژ شوند.
 بیومتریک
فناوری بیومتریک با اسکنر اثر انگشت روی اکثر گوشی های پرچمدار وجود دارد اما انتظار می رود که در آینده این فناوری روی همه گوشی ها اعمال شود.
با این حال انتظار می رود در آینده قابلیت تشخیص چهره یا اسکنر عنبیه چشم به گوشی های هوشمند اضافه شود تا میزان امنیت در در گوشی ها افزایش یابد.
 کنترل سلامت
امروزه گوشی های هوشمند از اپلیکیشن های مختلفی پشتیبانی می کنند که برنامه های بهداشتی و سلامت و ورزشی نیز جزو آنها هستند. شاید کمتر این روزها کاربران از این برنامه ها بهره ببرند، اما با پیشرفت گوشی های هوشمند و ارایه برنامه های به روزتر انتظار می رود که در آینده امکان ارتباط مستقیم با پزشک از طریق این اپلیکیشن ها فراهم شود و بسیاری از بیماری ها را بدون مراجعه به پزشک بتوان تشخیص داد.
 نمایشگر منعطف
شاید یکی از قابلیت هایی را که بتوان برای گوشی های هوشمند متصور شد، اضافه شدن نمایشگرهای منعطف و خمش پذیر به گوشی های هوشمند است به طوری که بتوان گوشی را تا کرد و داخل جیب یا کیف گذاشت یا آن را باز کرد و از آن به عنوان یک تبلت بهره برد. بنابراین همیشه می توان همراه خود یک دستگاه بزرگ همراه داشت بدون اینکه فضای زیادی بخواهد.
البته اضافه شدن این ویژگی ها می تواند هزینه ساخت گوشی را بالا ببرد بنابراین شاید یکی از عوامل بازدارنده برای ارایه چنین ویژگی هایی هزینه بالای ساخت آن باشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :