آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 181564
تاریخ انتشار : 15 اردیبهشت 1395 10:42
تعداد بازدید : 1228

هویت مخترع بیت کوین فاش شد

یک کارآفرین استرالیایی به نام کریگ رایت ادعا می کند که ساتوشی ناکاموتو، مخترع بیت کوین یا پول دیجیتال، در واقع اوست.

BBC- هفت سال و نیم پیش شخصی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو با انتشار مقاله ای ایجاد این واحد پول دیجیتال و نحوه تولید و انتقالش را پیشنهاد کرده بود. دو ماه بعد شبکه بیت کوین راه افتاد و خود ساتوشی ناکاموتو اولین سری آن را استخراج کرد. چندی بعد برای اولین بار یک نفر به طور غیرمستقیم با بیت کوین خرید کرد. اما هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو تا امروز مخفی مانده بود.
در تمام این سال ها حدس و گمان های فراوانی درباره هویت ساتوشی ناکاموتو زده می شد. بعضی فکر می کردند او دورین ناکاموتوی آمریکایی باشد. اما حالا رایت کلیدهای رمزگذاری را نشان داده که در نخستین نقل و انتقال بیت کوین از آنها استفاده شده بود. اعضای سرشناس شبکه بیت کوین و اعضای گروه مرکزی توسعه آن هم پس از بررسی شواهد ارائه شده توسط رایت، ادعای او را تأیید کرده اند.
از طرف دیگر گروهی از کاربران بیت کوین و متخصصان هم می گویند که بررسی این شواهد نتوانسته آنها را قانع کند.
بیت کوین واحد پولی است که نه سکه دارد و نه اسکناس. ارز رسمی هیچ کشوری نیست و به جای آنکه یک بانک مرکزی آن را ایجاد کرده باشد، افراد می توانند با حل مسئله های ریاضی آن را استخراج کنند.
رایت می گوید که قصد نداشته خود را معرفی کند و به دنبال شهرت و پول نیست. او می گوید که فقط می خواهد کار کند و کد و برنامه بنویسد و نمی خواهد وقت خود را در مقابل دوربین های تلویزیونی تلف کند.
اما در دسامبر سال ۲۰۱۵ مجله های وایرد و گیزمودو از رایت به عنوان مخترع احتمالی بیت کوین نام بردند. این دو مجله ظاهرا به شواهدی دست پیدا کرده بودند که از رایت سرقت شده بود و نشان دهنده نقش داشتن او در پروژه بیت کوین بود.
پس از انتشار این مقالات، مقامات در استرالیا به خانه رایت یورش بردند، اما اداره مالیات استرالیا اعلام کرد که این یورش در پی تحقیقاتی دامنه دار در مورد پرونده مالیاتی رایت بوده است. در پی انتشار مقالات یاد شده در مجله های وایرد و گیزمودو، سایر رسانه ها هم مطالب متعددی در مورد رایت منتشر کردند که به گفته او در بعضی از آنها اطلاعات ساختگی و نادرست زیادی دیده می شد. او امیدوار است که با آشکار کردن نقش خود در اختراع بیت کوین، به این بحث ها خاتمه دهد.
رایت می گوید: در واقع من تصمیم نگرفتم، دیگران این تصمیم را برای من گرفتند. آنها زندگی را برای من، خانواده ام و همکارانم سخت کردند. من نه پول می خواهم، نه شهرت، نه ستایش. فقط می خواهم دست از سرم بردارند تا به کارم برسم.
طرفداران بیت کوین آن را راهی برای رهایی از سیستم بانکی، قوانین دست و پا گیر دولت ها و انواع و اقسام محدودیت ها، تحریم ها و ردگیری ها می بینند. ولی از نظر منتقدان آن، از جمله حکومت ها و نهادهای امنیتی، بیت کوین راهی برای تبهکاران و گروه هایی مثل داعش است تا از چنگ قانون فرار کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :