آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 181476
تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1395 10:44
تعداد بازدید : 910

رییس سازمان پدافند غیر عامل

سامانه كنترلی اسكادا در ایران بومی شد

رییس سازمان پدافندغیرعامل از بومی سازی سامانه سرپرستی و گردآوری داده ‘اسكادا’ در كشور خبر داد و گفت: سامانه كنترلی اسكادا با همكاری شركت مپنا به مرحله تولید صنعتی رسیده است.

ایرنا- سردار غلامرضا جلالی افزود: ما توانسته ایم در سه سال گذشته اسكادای بومی را تولید كرده و به مرحله تولید صنعتی برسانیم.وی با بیان اینكه، اسكادا در حوزه سایبری حد فاصل میان فضای فیزیكی و سایبری است، گفت: سامانه اسكادا از توانایی تبدیل دستورات فیزیكی به دستورات مكانیكی برخوردار است و به طور حتم این سامانه از جمله زیرساخت های مهم در هر كشوری محسوب می شود.
جلالی در ادامه اظهاركرد: بر اساس توافقنامه امضا شده با شركت مپنا از این پس دانش فنی تولید شده در شركت دانش بنیان از سوی شركت مپنا دریافت شده و این شركت با استفاده از ظرفیت های صنعتی خود، خط تولید صنعتی سامانه های كنترلی سامانه سرپرستی و گردآوری داده (اسكادا) را راه اندازی كرد.
وی همچنین در بخش دیگری با بیان انجام 95 درصد عملیات پولی و بانكی كشور از طریق فضای سایبری، خرید نرم افزارهای مالی از كشور آمریكا را به دلیل اینكه تست های كنترلی و امنیتی روی اینگونه نرم افزار‎ها انجام نشده است را اقدامی غیرحرفه ای و نامناسب دانست.
رئیس سازمان پدافند عامل كشور در ادامه افزود: البته در ارتباط با این موضوع در سازمان پدافند غیر عامل و شورای فضای مجازی سیاست گذاری لازم صورت گرفته است و مطابق با آن زیرساخت های حیاتی و حساس كشور نمی توانند از سامانه های خارجی استفاده كنند.
جلالی همچنین با بیان اینكه، تست های كنترلی و امنیتی روی نرم افزار شاپرك از سوی مراجع ذی صلاح انجام نشده است، درعین حال گفت: البته در صورتی كه الزامی برای اینگونه نرم افزارها وجود داشته باشد به طوریكه مشابه نرم افزار در داخل كشور موجود نباشد، می توانیم پس از انجام تست های كنترلی و امنیتی اقدام به خرید این نرم افزارها كنیم.شرکت شاپرک البته اعلام کرده است نرم افزار آمریكایی SAS كه برای تحلیل داده‎های آزمایشی خریداری شده است، برای سامانه های حساس بانكی تهدید امنیتی ندارد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :