آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 181373
تاریخ انتشار : 13 اردیبهشت 1395 10:58
تعداد بازدید : 755

روبات زیردریایی کشتی باری غرق شده را پیدا کرد

تراژدی غرق شدن کشتی باری که در توفان سال قبل به اعماق اقیانوس رفت و 33 خدمه خود را هم با خود به ته دریا برد، اکنون در آستانه رمزگشایی و کشف حقیقت قرار گرفته است و این کار با استفاده از روبات های خودکار زیردریایی انجام شد.


آنا- روبات های خودرو تنها برای سرگرمی و استفاده به عنوان جنگ افزار ساخته نشده اند. این روزها سازمان ها و بخش های مختلفی از فعالیت های بشر با استفاده از این وسایل کارآمد، برای دستیابی به نقاطی که از دسترس انسان خارجند، در حال خدمت هستند. 
گارد ساحلی آمریکا، مؤسسه ملی امنیت حمل و نقل و مؤسسه وود هول اوشنوگرافیک، سه سازمانی هستند که با استفاده از یک روبات زیردریایی خودکار و یک کاووشگر کابلی که به آن متصل بود، توانستند محل دقیق کشتی غرق شده «ال فارو» در اطراف جزایر باهاماس را کشف کنند. 
این روبات موفق شد با استفاده از کاوشگر کابلی خود که به اندازه یک قوطی قهوه است، محل این کشتی را پیدا، علامت گذاری و تصویربرداری کند. روش کار در ظاهر بسیار ساده اما در واقع بسیار تکنیکی و اوج پیشرفت تکنولوژی روباتیک بود. ابتدا روبات مادر از کشتی به آب انداخته شد و به اعماق قابل دستیابی خود رفت، سپس جایی که دیگر امکان پایین تر رفتن نداشت، روبات کنترل کابلی خود را رها کرد و با استفاده از آن توانست مأموریت خود را کامل کند. اگرچه این کشتی در عمق 4900 متر دریا آرمیده است، اما اطلاعات به دست آمده از این کشف می تواند به رمزگشایی از آنچه در ساعات پایانی عمر آن و خدمه اش پیش آمده است، بسیار مفید باشد. کشتی ال فارو که یک کشتی باری بود، در اکتبر 2015 (مهر ماه 1394) وارد توفان «ژاکوئین» شد و ساعتی بعد به همراه خدمه خود برای همیشه ناپدید شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :