آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 181365
تاریخ انتشار : 13 اردیبهشت 1395 10:51
تعداد بازدید : 734

آلودگی 3 درصد گوشی های ایرانی به ویروسی خطرناک

کارشناسان امنیت به کاربران تلفن های هوشمند هشدار می دهند که از نصب هر برنامه و نرم افزاری خودداری کنند و در هنگام نصب برنامه ها به مسائل امنیتی توجه داشته باشند.

ایسنا- در طول روز کاربران تلفن های هوشمند و انواع تبلت و کامپیوترها ممکن است حجم بالایی از برنامه و اپلیکیشن های مختلف را روی دستگاه خود نصب کنند اما پیش از نصب این برنامه ها لازم است به مباحث امنیتی نیز توجه شود تا در آینده دستگاه فرد با مشکلاتی مانند ویروس، بدافزار و یا انواع تروجان مواجه نشود.
 امیر صفری فروشانی، کارشناس امنیت می گوید: لازم است پیش از نصب یک برنامه کاربران به این نکته توجه داشته باشند که اطلاعاتی که برای نصب آن برنامه ضروری دانسته می شود تا چه اندازه منطقی است.
 وی ادامه داد: گاهی به هنگام نصب یک برنامه اعلام می شود که پس از نصب به اطلاعات مختلفی مانند لیست شماره تماس، تصاویر، ویدئوها و بخش دیگری از اطلاعات کاربر دسترسی وجود خواهد داشت. در چنین شرایطی لازم است کاربر به این نکته توجه داشته باشد که این اطلاعات تا چه حد ضروری و مورد استفاده آن برنامه هستند؟
 به گفته وی البته گاه ممکن است برخی اپلیکیشن ها به ناچار احتیاج به دسترسی به بخش های مختلف داشته باشند به عنوان مثل برخی نرم افزارهای بانکی ممکن است به دوربین شما هم دسترسی داشته باشد چرا که برای خواندن مواردی مانند بارکد به این بخش نیاز است اما در حال کلی لازم است کاربران توجه داشته باشند برنامه هایی که قصد نصب آن را دارند نیاز به چه اطلاعاتی دارد.
وی می گوید: نکته دیگر آنکه عده ای فکر می کنند اگر یک نرم افزار کاربران زیادی داشته باشد به معنای امن بودن آن است ما این تصور قطعا اشتباه است و بیش از نصب و یا خرید یک نرم افزار باید به این نکته توجه داشت.
صفری با تاکید مجدد بر اینکه میزان دسترسی اپلیکیشن ها به اطلاعات گوشی امری بسیار مهم تلقی می شود و باید انتخاب و نصب اپلیکیشن های آندروییدی با دقت بسیار زیادی صورت بگیرد، گفت: طی ماه های گذشته ویروسی به نام Ghost push با آلوده کردن حدود 600 برنامه آندروییدی و با قابلیت روت کردن این دستگاه ها، حدود 3 درصد گوشی های کاربران ایرانی را تا کنون آلوده کرده است.
 نکته مهم آن که برای پاک کردن این ویروس هیچ راهی وجود نداشت مگر اینکه فرد یک بار دیگر روی دستگاه خود آندرویید نصب کند یعنی به عبارت دیگر مشکل به گونه ای بود که حتی با فلش یا ریست فکتوری هم برطرف نمی شد.
وی ادامه داد: در سیستم عامل آندرویید یا هر سیستم عامل دیگری که مورد استفاده قرار گیرد معتبر بودن اپلیکیشن ها امری بسیار مهم تلقی می شود و به غیر از آن لازم است که فرد حتما آنتی ویروس باکیفیتی را روی گوشی خود نصب کرده باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :