آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 181354
تاریخ انتشار : 13 اردیبهشت 1395 10:25
تعداد بازدید : 905

اعلام بسته حمايت از توليد گمرک در سال ۹۵

فعالان اقتصادی از تسهیلات به بهترین شکل استفاده کنند

متن كامل بسته حمايت از توليد گمرک به تفكيک رويه های گمركی در سال ۱۳۹۵ اعلام شد.


فناوران- گمرك ايران از كليه صاحبان صنايع و واحدهاي توليدي دعوت کرد تا با مطالعه دقيق اين بسته حمايتي از تسهيلات در نظر گرفته شده به بهترين شكل ممكن استفاده کنند.
بخشی از متن بسته حمايت از توليد گمرك به تفكيك رويه هاي گمركي در سال ۱۳۹۵ به شرح ذيل است:
 تسهیلات صادراتی
نظر به تاكيدات مقام معظم رهبري، بر افزايش سهم توليد و صادرات محصولات و خدمات دانش بنيان و حمايت همه جانبه هدفمند از صادرات كالاها و خدمات به تناسب ارزش افزوده و با خالص ارزآوري مثبت از طريق تسهيل مقررات و گسترش مشوق هاي لازم و ايجاد ثبات رويه و مقررات در مورد صادرات، با هدف گسترش پايدار سهم ايران در بازارهاي هدف، گمرك از دو سال اخير اقدام به ارایه تسهيلات ويژه در قالب بسته حمايتي کرده كه بسته مذكور در سال ۱۳۹۴ شامل ۲۰ بند ارایه تسهيلات در خصوص صادرات بوده و تراز تجاري مثبت در حدود يك ميليارد دلار در سال مذكور، موید اين مطلب است. در همين راستا و از ابتداي سال جاري نيز با ادامه اين روند سعي در افزايش سهم صادرات داشته كه به برخی از آنها اشاره می‎شود.
- بند (ث) ماده (۳۸) قانون رفع موانع توليد رقابت پذير و ارتقاي نظام مالي كشور
- بند (پ) ماده (۳۸) قانون رفع موانع توليد رقابت پذير و ارتقاي نظام مالي كشور
- امكان صدور كالاهاي داراي پروانه كاربرد علامت استاندارد
- تفويض اختيار براي رسيدگي به پرونده‎هاي استرداد حقوق ورودي به برخي از گمركات
- صدور مجوز ورود موقت جهت پردازش به برخي از گمركات
 تسهیلات وارداتی
گمرك ايران طي دو ساله اخير به منظور ارتقا رتبه كشورمان در تجارت فرامرزي و بهبود شاخص فضاي كسب وكار، تمهيداتي را در جهت تسهيل در امر تجارت و كاهش زمان انجام تشريفات گمركي با استفاده از فناوري هاي نوين و اصلاح قوانين و مقررات، در قالب بسته هاي حمايتي در نظر گرفته كه اين اقدام شايسته در سال جاري نيز در رئوس اقدامات اين اقدامات اين سازمان است كه علاوه بر ارایه تسهيلات سال هاي گذشته، در جهت رفع موانع و مشكلات شناسايي شده، اقدام به ارایه تسهيلات جديد و اصلاح ساير موارد گذشته کرده است.
 اعطاي تسهيلات در پرداخت حقوق ورودي
در راستاي ارایه تسهيلات در سال گذشته، سعي بر آن شده است تا نسبت به افزايش مدت زمان سر رسيد ضمانت نامه كالاهاي ضروري و مورد نياز در سال جاري اقدام شود. همچنين با افزايش مبلغ ضمانت نامه و تحت پوشش قرار دادن رويه ورود موقت مواد اوليه و ترخيص كالا به صورت نسيه، گمرك ايران از تمام ابزار و اختيارات خود براي كمك به سرعت و سهولت در ترخيص استفاده کرده است.گمركات موظفند جهت اطمينان از صحت ضمانت نامه هاي بانكي صادره از كليه بانك هاي كشور موضوع را از طريق شعبه صادركننده ضمانت نامه و يا سرپرستي ذي ربط شعبه مزبور و يا سامانه هاي تحت وب معرفي شده به صورت كتبي يا سيستمي استعلام و پس از اخذ تأييديه نسبت به تامین اظهارنامه هاي وارداتي اقدام کنند.
جهت جلوگيري از هرگونه جعل و سواستفاده مي‎بايست تاييديه وصول وجه ضمانت نامه هاي بانكي از طريق سيستم هاي بانكي تحت وب در زمان دريافت فيش هاي واريزي به طور همزمان صورت پذيرد. از پذيرش فيش واريزي توسط نمايندگان صاحب كالا جدا خودداري شود.
با توجه به اينكه مهلت هاي مذكور در بند يك به عنوان حداكثر مهلت تعيين شده است، مسوولان گمركات اجرايي ضمن ابلاغ مراتب به مراجعان ترتيبي اتخاذ کنند تا در پايان هر ماه حقوق ورودي به ميزان هدف گذاري شده وصول شود.
گمركات موظفند نسبت به ثبت اطلاعات ضمانت نامه هاي ماخوذه و تصاوير مربوطه و هرگونه اصلاحات بعدي آن در بخش مالي سامانه جامع گمركي (ACC) اقدام کنند.
چنانچه مهلت ضمانت نامه هاي بانكي ماخوذه به هر دليل در زمان ترخيص كالا، كمتر از حداكثر مهلت هاي لحاظ شده در بند يك اين دستورالعمل باشد، گمركات اجرايي مجاز به تمديد نبوده و قبول ضمانت نامه يا تمديد مهلت، قبل از سررسيد منوط به اخذ مجوز از معاونت توسعه مديريت و منابع است.مسووليت حسن اجراي اين دستورالعمل در هر گمرك به عهده مدير و معاون اداري و مالي و در كل كشور معاونت توسعه مديريت و منابع است. 
 استقرار كارشناس متمركز سالن واردات
از جمله اقدامات گمرك جمهوري اسلامي ايران در راستاي استفاده عادلانه از كليه منابع موجود از جمله نيروي انساني مي توان به راه اندازي كارشناس متمركز اشاره کرد. با نگاه بلندمدت و مستمر در برنامه ريزي و در يك اقدام شايسته در جهت ارتقا مديريت منابع، توزيع هوشمند و عادلانه منابع در كليه مناطق كشور عزيزمان طرح كارشناسي متمركز از سال گذشته به مورد اجرا گذاشته شد. با توجه به محدوديت هاي موجود در جابه جايي نيروها، از كليه منابع انساني و نرم افزاري و سخت افزاري جهت انجام فعاليت ها بهره گرفته شده است. به طوري كه ترافيك و حجم كاري فشرده در هيچ واحد گمركي به جهت كمبود امكانات سخت افزاري و نرم افزاري و يا منابع انساني را شاهد نخواهيم بود يا به جهت تمركز دانش تخصصي درخصوص ارزيابي برخي كالاهاي خاص و در برخي گمركات، مجبور به ايجاد محدوديت جهت فعالان اقتصادي نخواهيم بود تا به ناچار و با صرف هزينه و زمان زياد محموله هاي خود را صرفا به يك گمرك خاص منتقل و ترخيص کند. 
گزارش کامل تسهیلات حمایتی گمرک در سایت گمرک جمهوری اسلامی موجود است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :