آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18132
تاریخ انتشار : 27 آبان 1391 7:49
تعداد بازدید : 823

آماری که زیبنده نیست

پرونده سیزدهمین نمایشگاه صنایع مخابرات و اطلاع رسانی یا همان ایران تلکام 2012 در کمال آرامش و بر خلاف برادر بزرگ تر و پرتنش اش الکامپ امروز بسته می شود. به هر حال یکی از ویژگی های نمایشگاه مخابرات کشور ثبات در مدیریت برگزاری است که با توجه به کشمکش هایی که در نمایشگاه الکامپ شاهد آن هستیم در نوع خود جالب و از نظر خیلی ها حتی سوال برانگیز است.

علی شمیرانی

یک تخمین نشان می‌دهد گردش سرمایه در مخابرات و صنایع وابسته رقمی در حدود 100 هزار میلیارد تومان در سال است. برای مثال تنها یک شرکت مخابراتی کشور سود سه هزار میلیارد تومانی در سال به نام خود ثبت کرده است.
اما نمایشگاه مخابرات امسال هم آمار قابل توجهی هم داشت. از فضای 26 هزار متری و گردش مالی 100 هزار میلیارد تومانی، فضایی کمتر از 50 متر را عده‌ای به خود اختصاص داده بودند که حداقل در شعار نقش قابل ملاحظه‌ای در این حوزه ایفا می‌کنند. تعداد رسانه‌های حاضر در این نمایشگاه به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسید.
نکته قابل تامل آنکه هیچ تناسبی هم میان این تعداد رسانه با گردش مالی صنعت مخابرات کشور دیده نمی‌شود. نمی‌توان گفت صنایع مخابرات کشور متولی هزینه‌های اندک رسانه‌های کشور هستند، اما پرداختن به مسوولیت اجتماعی این بخش از صنعت کشور که ضریب نفوذ نزدیک به صددرصدی را به خود اختصاص داده است، خواسته مبهمی نیست. شرکت‌ها در قبال مشترکان خود مسوولیت فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی دارند. ابزار این مهم نیز رسانه‌ها هستند.
به هر حال این شرکت‌ها مستقیم و غیرمستقیم با 75 میلیون ایرانی در تماس بوده و درآمد خود را نیز از ایشان تامین می‌کنند. اما انتظار آن نمی‌رود که رسانه‌های مکتوب و مجازی کشور با وجود اختصاص تمام توان و انرژی خود به مسایل پیرامون این صنعت در مضیقه باشند. به هر تقدیر وجود غرفه‌هایی به کوچکی یک پستو در کنار غول‌های مخابراتی کشور که گاه چند سالن و محیط پیرامون آن را به خود اختصاص داده‌اند، چندان زیبنده نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :