آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 181293
تاریخ انتشار : 12 اردیبهشت 1395 11:28
تعداد بازدید : 664

مایکروسافت برای افزایش ظرفیت ذخیره سازی سراغ DNA رفت

آینده را به گونه ای تصور کنید که تمدن ها در حال جست وجوی شواهد و مدارکی از وجود ما هستند. آنها زندگی انسان های دیجیتال را خواهند یافت و دیگر هیچ! آنها خواهند دید که انسان های دور و زمانه ما بالاخره توانسته اند حجم وسیعی از اطلاعات شان را در یک ابزار بسیار بسیار کوچک ذخیره کنند و آن رشته های DNA است. این امر را با قطعیت می گوییم زیرا همین هفته گذشته مایکروسافت اعلام کرده است که با همکاری با یک شرکت دیگر، قصد دارد با ذخیره سازی اطلاعات دیجیتال روی مولکول های DNA بر مشکل ظرفیت کم ذخیره سازی ابزارهای کنونی غلبه کند.


NextWeb- هفته گذشته، مایکروسافت خبر از همکاری با شرکت تویست بیوساینس (Twist Bioscience) داد تا بتوانند با کمک یکدیگر دستگاهی بسازند که می تواند شیوه ذخیره سازی اطلاعات دیجیتال را دستخوش تغییر کند. 
گفته می شود که شرکت تویست بیوساینس، اولیگونوکلئوتیدهایی از مولکول DNA با طول رشته ۱۰ میلیون را در اختیار غول نرم افزاری دنیای تکنولوژی قرار داده است تا مایکروسافت به وسیله آن بتواند پروژه «فناوری اطلاعات ماقبل تاریخ» خود را عملی کند. اولیگونوکلئوتید به توالی های کوتاهی (بین ۱۰ تا ۵۰) از نوکلئوتید های DNA و RNA گفته می شود که در ژن درمانی کاربردهای فراوان دارند.
مایکروسافت قصد دارد در قالب پروژه اطلاعات ماقبل تاریخ، ذخیره سازی ایمن اطلاعات مهم به مدت بسیار طولانی را به دست آورد. گفتنی است که مولکول های DNA مانند کامپیوترها می توانند اطلاعات را در واحدهای گسسته رمزگذاری کنند. البته با این تفاوت که DNA برای ذخیره اطلاعات به جای «صفر» و «یک» از چهار نوکلئوتید با نام های  A، C، G و T استفاده می کند. رشته های بلند DNA  از توالی این چهار نوکلئوتید ساخته می شوند و ترتیب خاص این نوکلئوتیدها تعیین کننده اطلاعات خاصی است که مولکول DNA آن را حمل می کند.
جالب است بدانید که اطلاعات ذخیره شده در DNA ماندگاری بسیار بالایی دارند. یکی از این موارد، استخراج آنها از جسد ماموت های پشمالوی ماقبل تاریخ توسط دانشمندان است. DNA این ماموت ها به قدری سالم بوده است که عملا می توان با شبیه سازی این موجودات ماقبل تاریخ، بار دیگر آنها را به صحنه حیات وحش سیارهی زمین بازگرداند.
شرکت تویست بیوساینس ادعا می کند که تمام اطلاعات دیجیتالی که امروزه در جهان وجود دارد را می تواند در کمتر از ۲۰ گرم DNA  ذخیره کرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :