آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 181261
تاریخ انتشار : 12 اردیبهشت 1395 10:35
تعداد بازدید : 1163

پلیس فتا اعلام کرد:

تلگرام و اینستاگرم، جرم خیزترین شبکه های اجتماعی در ایران

رییس پلیس فتای استان کرمان گفت: شبکه پیام رسان تلگرام و اینستاگرام در صدر آمار تخلفات و کلاهبرداری ها قرار دارد.

فناوران-  سرهنگ کامبیز اسماعیلی ادامه داد: بسیاری از افراد با فروش آثار هنری و سایر محصولات ساخت خود در اینستاگرام و تلگرام، علاوه بر ترویج هنر برای خود درآمد حلال کسب می کنند که در نوع خود قابل تقدیر است و پلیس فتا مخالف استفاده صحیح و مناسب از این شبکه ها نیست.
وی افزود: با این حال طی ماه های اخیر تعداد زیادی از مجرمانی که شناسایی شده اند از شبکه های اجتماعی موبایلی برای ارتکاب جرم استفاده کرده اند و تلگرام که بیش از ۱۴ میلیون کاربر در ایران دارد، رتبه نخست جرایم سایبری را به خود اختصاص داده است.
اسماعیلی گفت: بعد از تلگرام شبکه اجتماعی اینستاگرام به دومین کمین گاه کلاهبرداران شبکه های اجتماعی در ایران تبدیل شده، این شبکه اجتماعی به دلیل این که مبتنی بر عکس و فایل های ویدیویی است، به خصوص مورد توجه کلاهبرداران حوزه مدلینگ است.
این مقام آگاه تصریح کرد: از طرف دیگر از آنجا که فروشندگان کالاهای تقلبی هم به راحتی می توانند با قرار دادن یک عکس از محصول خود در صفحه اینستاگرام شان اقدام به فروش محصول کنند، این شبکه برای آن ها محبوبیت بیشتری دارد.
وی افزود: بعد از این دو شبکه اجتماعی موبایلی شبکه اجتماعی فیس بوک با اختلاف بسیار زیاد نسبت به این دو، رتبه سوم وقوع جرایم سایبری در بین شبکه های اجتماعی را به خود اختصاص داده است.
رییس پلیس فتای استان کرمان گفت: با توجه به گسترش روز افزون و قارچ گونه شبکه های اجتماعی در کشور و به تبع آن افزایش جرایم در این حوزه به خصوص افزایش کلاهبرداری، خود کاربران شبکه های اجتماعی به ویژه زنان و دختران ایرانی نیز می بایست مراقبت های لازم را در فضای مجازی به عمل آورند و اجازه ندهند که سودجویان آن ها را بازیچه سوداهای خویش کنند.
ریيس پليس فتای كرمان همچنین گفت: روزانه پيامك هايي از سوي كلاهبرداران به مخاطبان درباره برنده شدن در قرعه كشي، مسابقه و ديگر عناوين ارسال مي شود كه مخاطبان را دچار سردرگمي و دردسر مي كند. 
اسماعيلي با بیان اين كه آگاهسازي به عنوان مقدمه و مكمل برخوردهاي پليسي مي تواند در پيشگيري از وقوع جرایم بسيار موثر باشد، گفت: هيچ برنده اي در قرعه کشي با پيامک مطلع نمي شود.
وي افزود: براي دريافت پول لازم نيست فرد دريافت کننده وجه، کارت عابر بانک خود را وارد دستگاه کند بلکه اين کار به صورت يک طرفه توسط واريز کننده وجه عملي خواهد بود.
اسماعيلي گفت: زبان انگليسي دستگاه خودپرداز بانك مخصوص كساني است كه با زبان فارسي آشنا نيستند اين کار يک كلاهبرداري است.
اين مقام انتظامي تاكيد كرد: براي اطمينان از واريز پول به كارت بانكي فقط موجودي بگيريد اصرار براي ورود به قسمت انتقال وجه، نيست.
ریيس پليس فتا گفت: شهروندان بدانند براي دريافت جايزه هزينه اي پرداخت نمي شود بنابراين در مواجهه با چنين پيامک هايي در اسرع وقت با پليس تماس بگيرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :