آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18051
تاریخ انتشار : 23 آبان 1391 10:9
تعداد بازدید : 3009

نگاهی به بازار لپ‌تاپ اصفهان در تب و تاب ممنوعیت واردات این کالا

رییس اتحادیه صنف خدمات رایانه اصفهان: لپ تاپ دیگر یک کالای لوکس نیست

این روزها بازارهای کامپیوتر و لپ تاپ اصفهان همچون خیابان طالقانی، پاساژ پگاه و غیره با افرادی مواجه است که تنها از پشت ویترین به صورت گذرا تماشایی می کنند و شاید گاهی با عنوان نام برندی جویای قیمت آن شوند.

 این امر در بین دانشجویان که زندگی علمی و حتی اجتماعی خود را وابسته به این موجود الکترونیکی می‌دانند بیشتر مشاهده می‌شود.
در دو ماه اخیر با نوسانات نرخ ارز واردات این کالا به کشورمان کاهش یافت و چند روزی حتی خرید و فروش لپ‌تاپ و کامپیوتر در بازار اصفهان به صفر رسید و اکنون با وجود آرام شدن بازار، خریداران همچنان سرگردان قیمت هستند.
 فروش تنها 4 لپ‌تاپ در روز در پاساژ طالقانی
ارژنگ فارسی، یکی از فروشندگان لپ‌تاپ در خیابان طالقانی می‌گوید: استفاده از لپ‌تاپ در فروشگاه‌های تجاری و بانک‌ها به دلیل بالا بودن سیستم‌های محاسباتی نرم‌افزاری موجود در آن گسترش زیادی یافته است.
 وی درباره کیفیت و نرخ این کالا می‌افزاید: فعلا گران‌ترین برند بازار سونی است، اما واقعیت امر آن است که شرکت‌های صاحب نام تولیدکننده لپ‌تاپ صرفا بدنه و پوسته ظاهری آن را می‌سازند و تمامی تجهیزات داخلی آنها در یک شرکت خاص آمریکایی تولید و در چین مونتاژ می‌شود و می‌توان گفت که در کیفیت تفاوت‌های زیادی وجود ندارد.
 فارسی یادآور شد: تفاوت قیمت‌ها بیشتر به خاطر عنوان برند آن کالا و نیز خدمات پس از فروش آن شرکت است و نمی‌توان در کیفیت لپ‌تاپ کمپانی‌های مختلف با توجه به کارهای متداول و معمولی استفاده‌کنندگان لپ‌تاپ در کشور تفاوت زیادی قایل شد.
 این فروشنده افزود: دانشجویان به خصوص در رشته معماری تمایل و نیاز زیادی به استفاده از لپ‌تاپ نشان می‌دهند.
وی از افزایش 40 تا 70 درصدی نرخ انواع لپ‌تاپ در ماه‌های اخیر خبر داد و گفت: در سال گذشته و اوایل سال جاری مغازه‌های این پاساژ روزانه تا 40 لپ‌تاپ هم می‌فروختند، اما با گرانی‌های اخیر در روز چهار لپ‌تاپ هم به فروش نمی‌رسد.

 نرخ لپ‌تاپ هر هفته و حتی هر روز تغییر می‌کند
مهدی حاتمی از واردکنندگان و فروشندگان که در پاساژ پگاه واقع در خیابان میر مغازه دارد، می‌گوید: لپ‌تاپ به دلیل قابل حمل بودن بیشتر ابزاری در دست مدیران، مهندسان و دانشجویان است و امروزه دیگر کسی قادر نیست که ارتباطات و مبادلات خود را با حدود 300 تا 900 طرف قرارداد از طریق فاکس و یا تلفن انجام دهد و اجرای این حجم گسترده امور تنها در فضای مجازی امکان‌پذیر است.
 حاتمی با تاکید بر اینکه لپ‌تاپ و تجهیزات کامپیوتر به دلیل اهمیت و نیاز اطلاعاتی و ارتباطاتی کالا‌هایی استراتژیک محسوب می‌شوند، گفت: متاسفانه این کالا به‌رغم اهمیت حیاتی که در جامعه امروز دارد در اولویت‌های شماره یک تا 9 استفاده از ارز دولتی ویژه واردات قرار نگرفته است.
  کاهش خرید لپ‌تاپ عقب‌گرد علمی است
همچنین رییس اتحادیه صنف خدمات رایانه اصفهان درباره نیاز مردم به لپ‌تاپ می‌گوید: دوران کامپیوترهای ثابت رو به اتمام است و این نوع از رایانه‌ها بیشتر برای استفاده از سرورهای مرکزی ادارات کاربرد دارد و بدون تردید کاهش خرید لپ‌تاپ، با توجه به گسترش روزافزون آن در قشر دانشگاهی و پزشکان عقب‌گرد علمی برای کشور است.  مجید کرباسچی با تاکید بر اینکه نوت‌بوک‌ کالای لوکس لوازم خانگی نیست و نیاز به تخصیص ارز دولتی وارداتی دارد، می افزاید: در حال حاضر مدیران شرکت‌ها و جامعه علمی کشور به طور مداوم باید در فضای مجازی در ارتباط مستمر باشند که تحقق این امر بدون تردید در دنیای امروز با در دسترس بودن انواع لپ‌تاپ امکان‌پذیر است و این جنس مانند خودرو نیست که تا 10 سال از آن استفاده شود بلکه باید به طور مداوم مطابق با آخرین تکنولوژی روز جهان وارد شود.
 کرباسچی معتقد است که سخن فروشندگان تحهیزات رایانه در خصوص کمبود لپ‌تاپ در بازار کاملا صحیح است چراکه با افزایش قیمت دلار واردکنندگان تعداد کمتری از لپ‌تاپ می‌توانند وارد کنند. رییس اتحادیه صنف خدمات رایانه اصفهان می‌افزاید: مردم در خرید مدل‌های گوناگون دقت و وسواس خاصی به خرج می‌دهند نوسانات قیمت‌ها نیز بر میزان دقت مردم اثر گذاشته چراکه نمی‌خواهند پول خود را صرف خرید جنسی با کیفیت پایین کنند.
 منبع: ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :