آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17682
تاریخ انتشار : 17 آبان 1391 10:20
تعداد بازدید : 974

آدرس های اینترنتی شبکه ملی اطلاعات شناسنامه دار می شود

معاون سازمان فناوری اطلاعات نخستین حرکت در شبکه ملی اطلاعات را ساماندهی آدرس های IP عنوان کرد و گفت: این امر به کاهش جرایم رایانه ای و کمک می کند و مسوولیت این جرایم بر عهده مالکان منابع اینترنتی خواهد بود.

خبرگزاری مهر- علی اصغر انصاری با بیان اینکه در حال حاضر تمامی IP آدرس‌های اینترنتی توزیع شده در کشور دارای نام دامنه و شناسنامه هستند، گفت: در شبکه ملی اطلاعات نیز تمامی آدرس‌های عددی اینترنتی باید شناسنامه‌دار شوند که این امر به کاهش جرایم رایانه‌ای و ردگیری و رصد این جرایم کمک می‌کند.
معاون سازمان فناوری اطلاعات از جمله اقدامات مدنظر این سازمان را ساماندهی وضع موجود بر پایه آدرس‌های IP عنوان کرد و گفت: باید نسبت به آدرس‌های اینترنتی به عنوان منابع اینترنتی اشراف کامل داشته باشیم.  
وی با تاکید بر اینکه مسوولیت جرایم رایانه‌ای مستقیما به عهده مالکان منابع اینترنتی و دارندگان IP آدرس‌هاست، گفت: اقدام دوم در شبکه ملی اطلاعات اعمال رگولاتوری و نظارت است، به نحوی که ارایه دهندگان خدمات میزبانی سایت‌ها نیز با مراجعه به سازمان فناوری اطلاعات به ثبت برسند تا چنانچه جرایمی در این زمینه صورت گیرد، قابل شناسایی باشد.
انصاری با بیان اینکه تعدادی از خدمات دهندگان میزبانی سایت‌ها شناسایی شده‌اند و در آینده نزدیک نیز باید سایر خدمات دهندگان شناسایی شوند، افزود: این خدمات دهندگان باید مسوول اتفاقاتی که ممکن است در این شبکه بیفتد، باشند.
وی با بیان اینکه اینترنت به عنوان یک بستر ناامن شناخته می‌شود و هیچ منابعی به هیچ وجه از اینترنت برای اطلاعات استفاده نمی‌کند، تصریح کرد: شبکه ملی اطلاعات تضمینی برای مجموعه‌های امنیتی خواهد بود.
معاون سازمان فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه براساس برنامه پنجم توسعه 60 درصد کاربران باید با سرعت زیاد به شبکه ملی متصل شوند، افزود: شبکه ملی اطلاعات هیچ‌گونه محدودیتی در کسب و کار به وجود نمی‌آورد و برای آنکه منابع اطلاعاتی را در داخل کشور منتقل می‌کند، می‌تواند منتج به صرفه‌جویی در هزینه‌ها شود و به نفع کسب و کارها خواهد بود.
وی با بیان اینکه با انتقال میزبانی سرورها به داخل کشور امنیت اطلاعات وب‌سایت‌ها تضمین می‌شود، گفت: شکل‌گیری شبکه ملی، فضای امن‌تری برای مبادلات اجتماعی و مقابله با جرایم به همراه خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :