آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17681
تاریخ انتشار : 17 آبان 1391 10:17
تعداد بازدید : 537

سامانه هوشمند ترانزیت در بندر شهید رجایی و تهران راه افتاد

رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: هم اکنون 90 درصد سامانه هوشمند ترانزیت در دو گمرک تهران و بندر شهید رجایی فعال شده و در هشت گمرک دیگر هم ظرف دو ماه آینده به مرحله عملیاتی می رسد.

خبرگزاری فارس- عباس معمارنژاد در نخستین همایش توسعه ترانزیت از بنادر جمهوری اسلامی ایران، گفت: موقعیت جغرافیایی ایران در منطقه مطلوب و ظرفیت بالایی در انواع کریدورها برای این کشور ایجاد می‌کند.
وی افزود: هم‌اکنون از 145 گمرک فعال در قلمرو جمهوری اسلامی ایران، در حدود یک سوم آنها مجاز به فعالیت در امر ترانزیت و کارنه‌تیر هستند.
رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران افزود: ارگان‌های دست‌اندرکار ترانزیت اگر با هم هماهنگ باشند، رتبه تجاری ایران در دنیا از 103 به 87 کاهش می‌یابد.‌رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه ترانزیت خارجی باید در گمرک ثبت شود، گفت: لازم است به سمتی برویم که سامانه ترانزیت به‌روز شود، هم‌اکنون در حال برنامه‌ریزی هستیم تا یک سامانه در گمرک فعالیت ترانزیتی را به طور کامل انجام دهد.
معمار‌نژاد افزود: هم‌اکنون 90 درصد سامانه هوشمند ترانزیت در دو گمرک تهران و بندر شهید رجایی فعال است و در هشت گمرک دیگر هم ظرف دو ماه آینده به مرحله عملیاتی می‌رسد.
 وی گفت: نبود زیرساخت‌ها و بسترهای مخابراتی و پهنای باند در مبادی و طول مسیرهای مجاز ترانزیت، نبود تجهیزات کنترلی، نبود نظارت کامل در طول مسیر مجاز ترانزیت، عدم استفاده از ظرفیت ناوگان ریلی و عدم وجود انبار دپوی کالای ترانزیتی در مبادی ورودی و خروجی، برخی چالش‌های گمرک ایران در ترانزیت است.معمار‌نژاد با اشاره به لزوم به کارگیری ابزارها و شیوه‌های نوین در این‌باره گفت: سیستم یکپارچه نرم‌افزاری برای تشریفات ترانزیت خارجی لازم‌الاجرا است.وی با تاکید بر لزوم سرعت گرفتن پروسه عبور کامیون‌ها از گمرک و مرز، تصریح کرد: اجرای پروژه دروازه مشترک با گمرک کشورهای هم‌جوار، اجرای کنوانسیون هماهنگی کنترل کالا در مرز و تجهیز گمرکات مرکزی به تجهیزات نوین نظیر دستگاه‌های بازرسی ایکس‌ری، برخی از اقدامات در زمینه توسعه ترانزیت است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :