آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17678
تاریخ انتشار : 17 آبان 1391 10:12
تعداد بازدید : 1310

آغاز به کار ششمین سمپوزیوم بین‌المللی مخابرات

وزیر ارتباطات: ضریب نفوذ اینترنت ایران 47 درصد است

ششمین سمپوزیوم بین المللی مخابرات از روز گذشته به مدت سه روز در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، کار خود را آغاز کرد.

فناوران- کمره‌ای، رییس پردیس دانشکده فنی دانشگاه تهران در مراسم افتتاحیه ششمین سمپوزیوم بین‌المللی مخابرات محور‌های اصلی مقالات ارایه شده درسمپوزیوم بین‌المللی IST2012 را هشت محور اعلام کرد و گفت: تعداد مقالات ارایه شده به این سمپوزیوم 569 مقاله بود که از این تعداد 255 مقاله مورد پذیرش قرار گرفت که از مجموع این مقالات نیز 180 مقاله به صورت اوراق و مابقی به صورت پوستر ارایه شده است.
وی برگزاری این سمپوزیوم را هر دو سال یک‌بار اعلام کرد و گفت: از سال 2001 که این سمپوزیوم برگزار شده مقالات ارایه شده چه به لحاظ محتوا و چه به لحاظ تعداد از رشد بالایی برخوردار بوده تا آنجا که در سال 2010 تعداد مقالات ارایه شده 555 مقاله و در سال 2012 تعداد این مقالات به 569 مقاله رسیده است و این روند صعودی نشان‌دهنده اهمیت و جایگاه سمپوزیوم در مجامع بین‌المللی است.
وی افزود: ملیت هشت نفر از ارایه دهنده‌های مقالات خارجی بوده که از این تعداد پنج نفر دارای ملیت غیرایرانی و سه نفر با ملیت ایرانی بوده‌اند.  ریاست پردیس دانشکده فنی دانشگاه تهران افزود: تمامی کسانی که مقالات خود را در این سمپوزیوم ارایه داده‌اند سال‌ها با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و صنعتی کشور همکاری داشته‌اند و می‌توان گفت که عملا همه دست‌اندرکاران بخش ICT در آن حضور داشتند.
وی با بیان اینکه امیدواریم این تحقیقات در راستای رفع نیاز‌های اصلی کشور به کار برده شود افزود: پس از برگزاری سمپوزیوم باید پیگیری شود که چه آثاری با خود به همراه داشته و مقالات ارایه شده در آن چه کاربرد‌هایی را در صنعت ICT کشور داشته است.

موبایل فراگیرترین وسیله رادیویی
رییس ارتباطات رادیویی اتحادیه بین‌المللی مخابرات نیز در این سمپوزیوم با تشریح نقش و جایگاه کشورهای کوچک در تصمیم‌گیری‌های جهانی گفت: تلفن همراه پرتعداد‌ترین وسیله رادیویی در جهان محسوب می‌شود.
فرانسوا گابریل رانسی در ششمین سمپوزیوم بین‌المللی مخابرات طی سخنانی گفت: مهم‌ترین تحول سال‌های اخیر در زمینه سیستم‌های رادیویی، افزایش تصاعدی تعداد دستگاه‌های رادیویی موجود در جهان بوده است.
رییس اداره ارتباطات رادیویی اتحادیه بین‌المللی مخابرات گفت: در گذشته تلویزیون پرتعداد‌ترین وسیله بود اما هم‌اکنون گوشی‌های تلفن همراه فراگیر‌ترین وسیله هستند و شاید در آینده شبکه‌های حس‌گر باعث افزایش بیش از پیش تعداد وسایل رادیویی در جهان شوند.
وی گفت: با توجه به این مهم، هماهنگی فرکانسی در سطح بین‌المللی بسیار بیشتر از گذشته حایز اهمیت است.
رانسی تاکید کرد: برخلاف گذشته که فقط چند کشور بزرگ در تصمیم‌گیری‌ها تعیین‌کننده بودند، هم‌اکنون کشورهای کوچک نقش بیشتری در تصمیم‌گیری‌های جهانی دارند. وی افزود: مصداق این مورد، کنفرانس اخیر رادیویی بود که مجموعه‌‌ای از کشورهای آفریقایی و عربی توانستند نقش مهمی در تصمیم‌سازی ایفا کنند و این موضوع تاکید دوباره‌ای بر اهمیت تشکیل گروه‌های منطقه‌ای دارد.
رییس اداره ارتباطات رادیویی اتحادیه بین‌المللی مخابرات یادآور شد: محورهای فعالیت ITU-R گفت: هماهنگی فراکانسی و مدار‌های ماهواره‌ای از جمله محورهای فعالیت ITU-R و یکی از فعالیت‌های عمده آن مطالعه برای بازکردن فضاهای جدید در ارتباطات رادیویی است که از جمله آن می‌توان به IMT پیشرفته اشاره کرد.

دسترسی 47 درصد مردم به اینترنت
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در ششمین سمپوزیوم بین‌المللی مخابرات ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران را 2/91 درصد خواند و گفت:‌ براساس آخرین آمار ۴۷ درصد مردم نیز به اینترنت دسترسی دارند.
رضا تقی‌پور افزود: به ‌رغم تمام مخالفت‌های خارجی برای مقابله با توسعه دانش در ایران خیزش علمی عظیمی در کشور آغاز شده است.
وی افزود: همان‌طور که آمارهای خارجی نشان می‌دهند، تولید دانش در ایران رشد زیادی داشته و این رشد در حوزه ICT نیز با تلاش متخصصان شکل گرفته است.
وی گفت: برگزاری این سمپوزیوم از سال 2001 توسط پژوهشکده ارتباطات و فناوری اطلاعات آغاز شده و هر سال با اقبال بیشتری از سوی متخصصان روبه‌رو بوده است.
تقی‌پور گفت: افزایش کیفیت مقالات و تنوع مقالات همایش امسال نسبت به سال گذشته، نشان از رشد سطح علمی همایش دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: به موازات توسعه علم و فناوری در کشور شرکت‌های دانش بنیان طی هفت سال  گذشته از نظر کیفیت و کمیت رشد داشته‌اند و در حال حاضر ایران از نظر محصولات نرم‌افزاری در جایگاه خوبی در منطقه قرار دارد.
وی تاکید کرد: با توجه به سرعت بالای فناوری، فاصله گرفتن از مطالبات راهبردی، تولید دانش را با کندی مواجه می‌کند. تقی‌پور همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی شاخص‌های ارتباطی در ایران یادآور شد: هم‌اکنون در ایران به ازای هر شهروند بیش از یک خط تلفن همراه وجود دارد و ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران 2/91 درصد است. وی گفت: با ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات، هزینه دسترسی به شبکه کاهش و امنیت کاربران افزایش یابد و دو چالش هزینه و امنیت برای شهروندان از بین برود.
تقی‌پور افزود: ‌در حال حاضر 300 هزار نیروی متخصص در حوزه ICT و 700 هزار دانشجوی در حال تحصیل در این حوزه وجود دارد که در مجموع با یک میلیون نیروی متخصص ICT، ظرفیت بالقوه‌ای برای پیشبرد حوزه ICT در کشور در اختیار داریم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: با ایجاد شبکه ملی اطلاعات و فراهم شدن شرایط ارایه خدمات در این شبکه، این جمعیت متخصص می‌توانند موتور پیش برنده اقتصاد ICT در کشور باشند.

نخستین مرکز بومی عملیات امنیت رونمایی شد
در حاشیه سمپوزیوم بین‌المللی مخابرات، وزیر ارتباطات نخستین نسخه مرکز بومی عملیات امنیت را رونمایی کرد.
مرکز عملیات امنیت، مرکزی است که با پایش هر ساعته شبکه، نمایی بلادرنگ از وضعیت امنیتی شبکه را در اختیار قرار می‌دهد.
این مرکز در صورت بروز حادثه در سریع‌ترین زمان ممکن، حادثه را تشخیص داده و تیم‌های حوادث رایانه‌ای را برای رفع حادثه یاری می‌کند.
این مرکز توسط پژوهشکده امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، راه‌اندازی شده است. در توضیح ضرورت راه‌اندازی این مرکز عنوان شد: هر روز در یک شبکه بزرگ، میلیاردها بسته عبور می‌کند، میلیون‌ها رویداد رخ می‌دهد، هزاران حمله صورت می‌گیرد، ده‌ها حادثه رخ می‌دهد و اکثر این حوادث به عملیات رسیدگی نیاز دارد.
براساس این گزارش، مرکز عملیات امنیت دارای چندین ماژول مولد رویداد، ثبت رویداد، تحویل رویداد، واکنش حوادث امنیتی و کنسول است.

تولید دو سیستم پرکاربرد مخابراتی در کشور
رییس پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات با اشاره به تولید بومی دو سیستم پرکاربرد نوری CWDM و DWDM در صنعت مخابرات گفت: با توافق شرکت ارتباطات زیرساخت و مخابرات، خرید انحصاری این سیستم‌ها از محصولات بومی تضمین شد.
مرتضی براری از خرید انحصاری سیستم‌های نوری CWDM و DWDM خبر داد و افزود: سیستم‌های نوری CWDM و DWDM در صنعت مخابرات کاربرد بسیاری دارند.
وی افزود: این سیستم‌ها تاکنون از خارج کشور وارد می‌شدند که اخیرا با توان متخصصان داخلی، توانایی تولید در داخل کشور تولید شده است.
رییس پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات افزود: اخیرا و پس از موفقیت در بومی‌سازی این دو سیستم پرکاربرد نوری، پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات برای خرید انحصاری آنها اقدام کرد.
وی گفت: به این ترتیب با مذاکره با شرکت ارتباطات زیرساخت و شرکت مخابرات ایران، توافق شد که خرید این دو سیستم توسط این دو شرکت تنها از تولیدات بومی انجام شود.
براری گفت: به این ترتیب بازار مصرف برای تولیدات سیستم CWDM و DWDM داخلی در شرکت ارتباطات زیرساخت و شرکت مخابرات به صورت خرید انحصاری تضمین شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :