آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17666
تاریخ انتشار : 15 آبان 1391 12:25
تعداد بازدید : 662

هفتمین نشست راهبری اینترنت در آذربایجان برپا می شود

گام های نخستین برای تدوین بیانیه حقوق بشر در اینترنت

هفتمین نشست مجمع راهبری اینترنت سازمان ملل (IGF) از 6 تا 9 نوامبر در باکوی آذربایجان برگزار خواهد شد. در این نشست، طیف گسترده ای از مسایل مختلف راهبری اینترنت مورد بحث و گفت وگو قرار خواهد گرفت. اما برخلاف نشست های دیگر سازمان ملل، در IGF نه تنها مقامات دولتی حضور خواهند داشت، بلکه تمامی سازمان ها و گروه های غیرانتفاعی (از NGO ها گرفته تا سازمان های غیر دولتی) و همچنین دانش پژوهان حق حضور در این نشست را دارند و قرار است در مورد مسایلی چون امنیت، پایداری، رشد و مدیریت محتوا در اینترنت صحبت کنند. IGF نه تنها یک بدنه قانونگذار است، بلکه مکانی است برای تبادل اطلاعات درباره مسایل مربوط به اینترنت و هدف آن، گردآوری سیاستگذاران در سرتاسر جهان است تا به کمک راهکارهای آنها به نحوه «مدیریت» دنیای مجازی بدون مرز و حد دست یابند. موضوع اصلی نشست امسال «راهبری اینترنت برای توسعه پایدار انسانی، اقتصادی و اجتماعی» است. پارسال این نشست در نایروبی کنیا از 27 تا 30 سپتامبر برگزار شد. موضوع اصلی نشست پارسال «اینترنت کاتالیزوری برای تغییر: دسترسی، توسعه، آزادی و نوآوری» بود. IGF از سال 2006 نخستین بار در آتن و بعد از آن در ریو دو ژانیرو، در سال 2008 در حیدرآباد هند، در سال 2009 در شرم الشیخ مصر و در 2010 در ویلنیوس لیتوانی برگزار شد.

گزارش: نسترن صائبی
منبع: فوربس و IGF
الهام علی‌اف مدیر اجرایی آیکان را به حضور طلبید
الهام علی‌اف، رییس جمهور آذربایجان دیروز با فادی شهاده، مدیر اجرایی سازمان تخصیص نام‌ها و اعداد اینترنتی (آیکان) دیدار و گفت‌وگو کرد. علی‌اف در این دیدار، با اشاره به اهمیت حضور شهاده در هفتمین نشست راهبری اینترنت در باکو گفت: میزبانی باکو از این نشست جلوه آشکاری از دستیابی آذربایجان به اینترنت امن است. وی همچنین درباره فعالیت‌های آذربایجان در زمینه اینترنت مستقل صحبت کرد. شهاده نیز در همین راستا، از پیشرفت این کشور در زمینه فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات تعرفی و تمجید کرد. وی همچنین به اهمیت نصب چهاردهمین سرور منطقه‌ای آیکان در آذربایجان اشاره کرد و گفت: تاکنون سه سرور از این دست سرورها در ایالات متحده آمریکا نصب راه‌اندازی شده است. شهاده شرح داد که راه‌اندازی این سرور در آذربایجان نشان‌دهنده افزایش کیفیت ارایه خدمات اینترنتی در این کشور است.
سخنرانان نشست
در نشست IGF امسال، وو هونگبو، معاون دبیرکل دپارتمان امور اقتصاد و اجتماعی (UNDESA)، حمدون توره دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات، علی عباس اف  وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات آذربایجان، وینت سرف پدر اینترنت و مبشر اینترنت در گوگل، فادی شهاده مدیر اجرایی آیکان از جمله افرادی هستند که سخنرانی آزاد خواهند داشت.  از آنجا که هند تلاش زیادی می‌کند تا در راهبری اینترنت نقش بسزایی داشته باشد، قصد دارد که در نشست راهبری اینترنت در باکو شرکت کند. از این رو، کاپیل سیبال به رهبران جهانی برای راهبری چند سهامدارانه (multi-stakeholder) اینترنت خواهد پیوست. multi-stakeholder فرآیندهایی با هدف گردهم آوردن سهامداران مهم برای تصمیم‌گیری در مورد مسایل خاص هستند. این در حالی است که به نظر می‌آید هند می‌خواهد در سال آینده میزبان نشست راهبری اینترنت آسیا- اقیانوسیه در اواسط سال 2013 باشد. سیبال در این مورد گفت: ایجاد اینترنت کارا و فضای سایبری امن ، مسوولیت جمعی ما برای نسل‌های آینده‌مان است. مسایل مربوط به راهبری اینترنت بسیار پیچیده و قابل توسعه است و ما می‌خواهیم در این نشست در مورد جنبه‌های مختلف این امر صحبت کنیم.
مباحث نشست
یکی از بحث‌هایی که در این نشست مطرح خواهد شد، مساله مکمل هم بودن حقوق بشر و راهبری اینترنت است که در آن فعالان سازمان‌های آزادی بیان و سازمان‌های حقوق بشر به بحث خواهند نشست. در حال حاضر سازمان‌های بسیاری در این زمینه فعالیت می‌کنند و قرار است در این نشست درباره پیاده‌سازی حقوق بشر در حوزه فناوری‌های نوین و جنبه‌های راهبری اینترنت بحث کنند. در این بخش، انجمن حقوق بشر سازمان ملل مساله «ترویج، حمایت و بهره‌مند شدن از حقوق بشر در اینترنت» را مطرح خواهد کرد.  مساله دیگر همکاری بهینه در راهبری اینترنت: از بی‌تکلیفی تا گفت‌‌وگو است. در این بخش درباره بحث‌هایی که در دو سال گذشته در IGF مطرح شده شامل گزارش دبیرکل سازمان ملل که در دسامبر 2010 در نیویورک ارایه شد، گفت‌وگو می‌شود. در واقع، هدف از برگزاری این بخش، بررسی و شناسایی فرآیندها و فضاهای راهبری اینترنت و ترسیم پیشرفت‌هاست تا با توجه به آنها همکاری بهینه‌ای میان سازمان‌های مختلف ایجاد شود. خصوصی کردن سانسورها: مسوولیت آنلاین برای حمایت از آزادی بیان بحث دیگری است که قرار است در این رویداد مطرح شود. در این بخش در مورد سانسور اینترنت و پدیده افزایش مشارکت شرکت‌های خصوصی برای پیاده‌سازی سانسور اینترنت بنا به دستور دولت‌ها بحث خواهد شد. هدف اصلی از این بخش دو اصل مهم است: جلوگیری از بلاک کردن و فیلترینگ محتوای آنلاین و صادرات فناوری‌های مربوط به نظارت یا استراق سمع.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :