آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17636
تاریخ انتشار : 15 آبان 1391 11:6
تعداد بازدید : 430

در چند روز آینده

بسته های حمایت غیرمستقیم از صادرات اعلام می شود

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران صادرات غیرنفتی را نیازمند فرهنگ سازی و عزم ملی دانست و گفت: روز ملی صادرات فرصت ارزشمندی است تا مباحث حوزه صادرات بار دیگر مورد توجه مردم و مسوولان قرار گیرد و برگزاری این روز به عنوان یک حرکت ملی تاثیر بسزایی در ارتقای کمی و کیفی صادرات کشورمان خواهد داشت.

ایسنا- حمید صافدل گفت: صادرات کالاهای غیرنفتی کشور در سال 1390 به رقم 8/43 میلیارد دلار رسید. همچنین در شش ماهه نخست سال جاری این رقم از مرز 21 میلیارد دلار گذشت که نسبت به مدت مشابه سال قبل 29 درصد رشد را نشان می‌دهد.
وی خاطرنشان کرد: نهضت افزایش میزان صادرات که هم‌زمان با برنامه پنجم توسعه آغاز شد، تاکنون نتایج زیادی دربر داشته و نظاره‌گر نتایج پربار آن هستیم.
صافدل صادرات غیرنفتی را نیازمند فرهنگ‌سازی و عزم ملی دانست و گفت: روز ملی صادرات فرصت ارزشمندی است تا مباحث حوزه صادرات بار دیگر مورد توجه مردم و مسوولان قرار گیرد و برگزاری این روز به عنوان یک حرکت ملی تاثیر بسزایی در ارتقای کمی و کیفی صادرات کشورمان خواهد داشت.
رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: ارتقای صادرات غیرنفتی با تعامل میان مسوولان و صادرکنندگان و ارایه نقطه نظرات صادرکنندگان به وجود می‌آید.
وی با اشاره به اهمیت صادرات غیرنفتی خاطرنشان کرد: افزایش صادرات غیرنفتی به افزایش تولید و در نتیجه افزایش تقاضا برای نیروی کار، ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری منجر خواهد شد.
معاون وزیر صنعت، معدن، تجارت همچنین با اشاره به صادرات غیرنفتی کشورمان در شش ماهه ابتدای سال جاری افزود: با وجود شرایط بین‌المللی صادرات شش ماهه ابتدای سال جاری کشورمان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بیش از 29 درصد رشد داشته است.
مدیرکل دفتر توسعه صادرات خدمات سازمان توسعه تجارت ایران نیز گفت: کالاها و محصولات تولیدی ایران امروز به 160 کشور جهان صادر می‌شود و ایران از تنوع بازارهای صادراتی گسترده‌ای برخوردار است.
سهراب سلیمی افزود: در نیمه اول امسال بیش از 16 میلیارد دلار کالا بدون میعانات گازی از ایران به خارج صادر شده است.
وی گفت: از این رقم دو میلیارد و 200 میلیون دلار آن صادرات خدمات فنی مهندسی بوده است.
سلیمی از حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم از صادرکنندگان خبر داد و گفت: حمایت مستقیم شامل پرداخت یارانه صادراتی و جوایز صادراتی است که تا پایان سال 90 انجام شده است.
وی گفت: از ابتدای سال 91 حمایت مستقیم به غیرمستقیم تبدیل شده و کمیته‌ای در حال بررسی این حمایت‌هاست و در این ارتباط بسته‌هایی در حال تهیه است که تا چند روز آینده نتایج آن اعلام می‌شود.
مدیرکل دفتر توسعه صادرات خدمات سازمان توسعه تجارت ایران کسب بازارهای هدف را برای صادرکنندگان بسیار مهم خواند و با اشاره به وجود نگرانی با توجه به محدودیت صادرات برخی از اقلام گفت: برای جلوگیری از دست رفتن بازار چاره‌اندیشی باید کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :