آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17633
تاریخ انتشار : 15 آبان 1391 11:0
تعداد بازدید : 733

آسیب های یک خیال خوش

جان مینارد کینز سال 1920 در کتاب پیامدهای اقتصادی صلح نوشت: «برای واژگون کردن اساس یک جامعه هیچ وسیله ای ظریف تر و مطمئن تر از کاهش ارزش پول رایج نیست. این پدیده تمام نیروهای پنهان قانون اقتصادی را در راستای نابودی به کار می برد و این عمل را به گونه ای انجام می دهد که حتی یک نفر از میلیون ها نفر هم متوجه آن نمی شود.»

علی اصلان شهلا

قطعا هیچ کدام از مسوولان کشور علاقه و اراده‌ای برای آسیب رساندن به نظام اقتصادی کشور ندارند. اما بی‌توجهی به ابعاد یک تصمیم و ساده‌انگاری در حوزه سیاست‌های اقتصادی می‌تواند تاثیری مخرب و ویران‌کننده بر جای بگذارد.
روز گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت افزایش نرخ ارز را فرصتی طلایی برای تولید و صادرات کشور برشمرد و تنها مانع موفقیت را نبود سرمایه در گردش عنوان کرد. آنچه در متون ساده اقتصاد هم آمده، در تایید نظر وزیر است و روی کاغد با تغییر نرخ ارز، قیمت کالاهای صادراتی ارزان شده، سهم بیشتری از بازارها نصیب فعالان داخلی می‌شود، ظرفیت‌های خالی تولید برای پاسخگویی به تقاضای صادراتی فعال می‌شود، بیکاری کاهش یافته و جامعه در مسیر رشد و توسعه اقتصادی گام خواهد نهاد و در نهایت می‌توان به جامعه‌ای آرمانی دست یافت. اما اگر چنین بود، اکنون مسابقه‌ای در میان کشورهای صنعتی برای کاهش روز افزون ارزش پول برقرار بود.
توسعه و پیشرفت، زحمت و کار و کوشش فراوان می‌طلبد و خوش خیالی در مورد اثرات مبارک افزایش ناگهانی و بی‌حساب نرخ ارز، جز تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی سودی  ندارد. نمونه این ماجرا مشکلات فراوان تولیدکنندگان و ارایه دهندگان خدمات فنی-‌مهندسی در کشور است که دیگر نمی‌توانند با قیمت‌های چند ماه قبل بر سر قرارهای‌شان با دولت بمانند. دولتی‌ها به ضبط ضمانت‌نامه آنها پرداخته و به قانونی عمل می‌کنند که در شرایط عادی حتما قانون خوبی است. به همین راحتی و در همین فاصله کوتاه، نرخ ارز نه تنها درمان رکود اقتصادی نشده، که تولیدات موجود را هم نشانه گرفته و به تعطیلی می‌کشاند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :