آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17628
تاریخ انتشار : 16 آبان 1391 10:49
تعداد بازدید : 822

با ابلاغ دستورالعمل 24 ماده‌اي از سوی بانک مرکزی

بـانك ها مجاز به خرید و فروش ارز به نرخ مبادله ای شدند

بانک مرکزی دستورالعمل اجرایی نحوه خرید و فروش ارز به نرخ مبادله ای را به ادارات کل عملیات ارزی شبکه بانکی ابلاغ کرد.

  روابط عمومي بانك مركزي- به دنبال ایجاد و راه‌اندازی اتاق مبادلات ارزی در سوم مهر ماه گذشته، تلاش برای نظم بخشیدن به روند مبادلات تجاری و تسهیل امور واردکنندگان آغاز شد. در گام نخست، اتاق در تهران به ارایه خدمات همت گماشت و ارایه خدمات در سایر شهرها به آغاز فاز دوم و تدوین دستورالعمل‌های اجرایی‌لازم محول شد.
 با ابلاغ دستورالعمل اجرایی نحوه خرید و فروش ارز به نرخ مبادله‌‌ای به ادارات کل عملیات‌‌ ارزی شبکه بانکی و واحدهای تابعه از تاریخ 14/7/91 این دستورالعمل در سراسر کشور اجرایی شده است.
متن این دستورالعمل به این شرح است: “در پی تاکید ریاست جمهوری و کمیته ویژه تصمیم‌گیری بازار ارز‌ متشکل از‌‌ نمایندگان دولت و مجلس شورای اسلامی، بانک‌ها می‌توانند با رعایت موارد ذیل، نسبت به خرید و فروش ارز با نرخ مبادله‌ای برای واردات کالا و خدمات مرتبط با اولویت‌های 2 (به غیر از داروهای انسانی)، 3، 4 و 5 اقدام كنند:
 1- در ‌این دستورالعمل، بانک‌های ملت، کشاورزی، تجارت، سپه، پارسیان و سامان به عنوان بانک عامل و واسطه و سایر بانک‌ها به عنوان بانک عامل محسوب می‌شوند. بانک واسطه هر یک از بانک‌های عامل طبق لیست پیوست شماره (2) بوده و خرید ارز مربوطه (به نرخ مبادله‌ای) صرفا از طریق بانک ‌واسطه‌ تعیین شده امکان‌پذیر خواهد بود.
 2- تمامی بانک‌های عامل باید نزد بانک‌های واسطه حساب ریالی افتتاح كنند.
3- نرخ ارز مبادله‌ای به‌طور روزانه از سوی بانک مرکزی به بانک‌ها اعلام و در سایت بانک (بانک مرکزی) برای عموم قابل دسترسی است.
 4- تمامی متقاضیان ارز به نرخ مبادله‌ای‌ با ارایه اسناد و مدارک لازم از جمله اوراق ثبت سفارش با اولویت‌های یادشده، می‌توانند به شعب ارزی بانک‌های عامل مراجعه کرده و به میزان مبلغ مندرج در ثبت سفارش درخواست خرید ارز کنند.
 5- با توجه به نوع ارز، محل عرضه و مقصد ارز و همچنین نرخ اعلامی از سوی بانک مرکزی در ابتدای هر روز، درصورتی که متقاضی خواستار استفاده از ارز با نرخ مبادله‌ای باشد، بانک‌های عامل باید پس از کنترل اسناد و مدارک و تطبیق اطلاعات اوراق ثبت سفارش با اطلاعات مندرج در سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت، به منظور دریافت کد تخصیص ارز و صدورگواهی ثبت آماری، اطلاعات مربوطه را از طریق پورتال ارزی به اداره نظارت ارز بانک مرکزی ارسال كنند.
 6- اداره نظارت ارز پس از انجام بررسی‌های لازم، نسبت به اختصاص کد تخصیص ارز‌ و صدور گواهی ثبت آماری اقدام كرده و مراتب توسط بانک‌های عامل از طریق پورتال ارزی قابل رویت خواهد بود.
 7- مدت اعتبار گواهی‌های ثبت آماری از تاریخ صدور 15 روزکاری بوده و در صورت عدم خرید ارز طی مدت یادشده، اخذ مجوز تمدید گواهی ثبت آماری از اداره نظارت ارز الزامی است.
 8- ارایه کد تخصیص ارز به منزله تخصیص ارز مربوطه در مدت مورد اشاره بوده و بانک‌های عامل می‌توانند با رعایت مقررات و فرآیند ذکر شده، نسبت به خرید ارز اقدام كنند.
 9- در صورتی که خرید ارز به نرخ مبادله‌ای از طریق بانک‌های عامل صورت می‌گیرد، بانک‌های مزبور باید برای دریافت کد تخصیص ارز، اطلاعات مربوطه را از طریق پورتال ارزی به اداره نظارت ارز بانک مرکزی ارسال كرده و پس از دریافت کد مزبور، معادل ریالی ارز مورد درخواست را (به نرخ روز خرید ارز) به حساب یکی از بانک‌های واسطه واریز کنند. هم‌زمان با انجام این امر، بانک‌های عامل باید با رعایت مفاد بند (12) نسبت به ارسال درخواست خرید ارز به بانک‌های یادشده اقدام كنند.
 10- چنانچه خرید ارز به نرخ مبادله‌ای از طریق بانک‌های عامل که واسطه نیز هستند، صورت می‌گیرد شعب بانک‌های مزبور پس از طی فرآیند ذکر شده برای دریافت کد تخصیص ارز، به منظور خرید ارز باید نسبت به ارایه تقاضا طبق فرم پیوست به اداره مرکزی خود اقدام كرده و اداره مزبور پس از تجمیع مبلغ آنها با ارز مورد نیاز بانک‌های عامل موضوع بند فوق، به صورت یک‌جا و طبق روش اعلام شده در بند 12، نسبت به خرید ارز از بانک مرکزی اقدام می‌كند.
 11- در هنگام ارایه تقاضای خرید ارز به بانک مرکزی، بانک عامل باید صددرصد معادل ریالی ارز مورد تقاضا را تامین كند.
 12- اداره مرکزی بانک‌های عامل باید پس از تجمیع روزانه درخواست‌های شعب ارزی خود در سراسر کشور، نسبت به ارسال آنها به بانک‌های واسطه طی فرم پیوست شماره یک در روزهای عادی حداکثر تا ساعت 16 و روز پنج‌شنبه تا ساعت 12 همان روز اقدام كند. بانک‌های واسطه نیز پس از تامین صددرصدمعادل ریالی ارز مورد درخواست در حساب بین ‌بانکی خود نزد اداره معاملات ریالی این بانک، به ترتیب حداکثر تا ساعات 17 و 13 (همان روز) مجاز به ارسال درخواست‌های مورد بحث به بانک مرکزی خواهند بود. کارسازی درخواست‌های ارسالی پس از ساعات مذکور به روز کاری بعد موکول خواهد شد. ضمنا، چنانچه ارسال تقاضا به روزهای دیگر موکول شود، مبنای نرخ فروش ارز، تاریخ مراجعه بانک‌ها برای خرید ارز از بانک مرکزی خواهد بود. از این رو، هرگونه قصور در ارسال اطلاعات بعد از ساعات یادشده متوجه بانک عامل بوده و در این راستا لازم است بانک‌ها مراتب را به نحو مقتضی در فرآیند انجام کار لحاظ کرده و اطلاع‌رسانی مناسب به مشتریان صورت گیرد.
 تبصره: چنانچه بانک عامل معادل ریالی ارز مورد درخواست را به حساب بانک واسطه تا ساعت 16 واریز کرده، لیکن بانک واسطه نسبت به خرید ارز از بانک مرکزی اقدام نکند، تبعات آن بر عهده بانک واسطه خواهد بود.
 13- پس از اجرای بندهای 9 و 10 فوق حسب مورد، مبلغ ارزی مربوطه به حساب بانک واسطه و یا با معرفی بانک‌های مذکور، به حساب بانک‌های عامل واریز خواهد شد.
 14- مقررات مربوط به ارز متقاضی مندرج در قسمت (هـ) بخش اول مجموعه مقررات ارزی ‌به استثنا بند (4) آن در مورد کالاهای خریداری شده با نرخ مبادله‌ای مربوط به اولویت‌های مورد اشاره لازم‌الاجراست. در مورد بند 7 قسمت مزبور نیز باید به ترتیب ذیل اقدام شود: الف) اخذ تعهد کتبی از مشتری برای ارایه پروانه ترخیص قطعی کالا در هنگام گشایش اعتبار / ثبت برات اسنادی و یا حواله و همچنین وثیقه مرتبط با تضمین وصول جریمه عدم ارایه پروانه مذکور به میزان مابه التفاوت “نرخ مبادله‌ای” تا “نرخ بازار آزاد روزخرید ارز به نرخ مبادله‌ای” به تشخیص بانک عامل الزامی است.
 تبصره: تعهد یادشده باید طبق فرم پیوست شماره (1) بخش اول مجموعه مقررات ارزی و پس از تغییر عبارت “جریمه نقدی موضوع تبصره 4 ذیل بند (ی) بخش اول مجموعه مقررات ارزی” به “ضبط وثیقه مرتبط با تضمین وصول مابه‌التفاوت «نرخ مبادله ای» تا «نرخ بازارآزاد روز خرید ارز به نرخ مبادله‌ای»”، اخذ شود.
 ب) دریافت وثیقه فوق در مورد متقاضیانی که به نرخ مبادله‌ای ارز خریداری كرده، لیکن تاکنون بانک عامل نسبت به انتقال وجه آنها اقدام نکرده، الزامی است.
 ج) بانک مرکزی بر نحوه اخذ وثایق مورد بحث نظارت خواهد كرد.
15- چنانچه به هر دلیل (ابطال اعتبار اسنادی‌، حواله و غیره) ارز فروخته شده برای واردات کالا مورد استفاده قرار نگیرد،‌ صرفا مبلغ ریالی دریافتی در روز فروش ارز، به واردکننده مسترد خواهد شد. ضمنا، ارز مربوطه نیز باید با هماهنگی اداره بین‌الملل بانک مرکزی، از سوی بانک عامل‌ به حساب بانک مذکور (مرکزی) واریز شود.
 16- حواله وجه به صورت یک‌جا و یا به دفعات حداکثر به میزان مبلغ مندرج در گواهی ثبت آماری بلامانع است.
 17- استفاده از ارز مذکور برای واردات کالا به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی امکان‌پذیر نبوده و انجام این امر کماکان باید طبق مقررات قبلی صورت
 گیرد.
 18- در مورد آن ‌دسته از ثبت سفارشات که در قسمت “نوع معامله”/ “تامین ارز” آنها نرخ مرجع، غیر مرجع و یا تسهیلات درج شده و بخشی از مبلغ این‌گونه ثبت سفارشات قبلا پرداخت شده و متقاضی خواستار استفاده از ارز با نرخ مبادله‌ای برای تامین وجه مابقی ثبت سفارش مربوط به اولویت‌های 2‌ (به‌غیر ازداروهای انسانی)، 3،4و5 باشد، در صورت اصلاح گواهی ثبت آماری قبلی و دریافت گواهی جدید، فروش ارز برای مانده مبلغ ثبت سفارش، بلامانع است.
 19-چنانچه دارندگان ثبت سفارش با اولویت گروه کالایی 2 (به غیر از داروهای انسانی)، متقاضی استفاده از ارز مذکور بابت کل مبلغ ثبت سفارش باشند، انجام درخواست بلامانع است.
 20- چنانچه در قسمت “نوع معامله” /”تامین ارز” ثبت سفارشات موضوع بند‌های 18و19، عبارت “نرخ مرجع” درج شده باشد، اصلاح اوراق ثبت سفارش مربوطه به “غیر مرجع”و یا “وفق سیاست‌ها و مقررات بانک مرکزی” الزامی است.
 21- فروش ارز به نرخ مبادله‌ای بابت هزینه‌های “گشایش اعتبار اسنادی، ثبت برات اسنادی و انجام حواله”، “تبدیل‌ ارزها به یکدیگر”، “انتقال ارز از طریق بانک و یا صرافی” و “کارمزد بانک کارگزار” مرتبط با ارزهای خریداری شده در حد متعارف، بلامانع است.
 تبصره: بانک مرکزی بر نحوه اخذ هزینه‌های فوق نظارت خواهد كرد.
22- پس از دریافت کد تخصیص ارز، بانک عامل‌‌ برای انجام هر گونه اصلاحیه در گواهی ثبت آماری صادره، لازم ‌است مراتب را طی نامه به اداره نظارت ارز بانک مرکزی منعکس كند.
 23- بانک‌ها می‌توانند ارزهای حواله‌ای با منشا خارجی متقاضیان را ‌با نرخ مبادله‌ای اعلامی از سوی بانک مرکزی خریداری و ضمن اعلام مبلغ، نوع ارز و محل عرضه ارز با رعایت مفاد این دستورالعمل نسبت به فروش آن به واردکنندگان اقدام كنند. ضمنا، در این راستا ارسال اطلاعات ارزهای فروخته شده به بانک مرکزی طبق فرم مورد اشاره در بند 12 الزامی است.
 24- چنانچه بانکی حاضر به خرید و فروش ارز طبق بند 23 نبوده و صرفا حاضر به نقل و انتقال (تهاتر) ارز در خارج از کشور، بین فروشندگان و خریداران ارز دارای ثبت سفارش با اولویت‌های ذکر شده باشد، انجام نقل و انتقالات مورد بحث پس از اعلام مبلغ، نوع ارز و محل عرضه ارز به بانک مرکزی و همچنین ارسال اطلاعات مربوط بلامانع است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :