آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17621
تاریخ انتشار : 16 آبان 1391 10:34
تعداد بازدید : 486

پیشنهاد عضو اتاق تهران:

ارز صادرکنندگان بدون ورود به کشور صرف واردات شود

رییس کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی اتاق تهران گفت: با توجه به شرایط فعلی نیازی نیست ارز صادرکنندگان وارد مرکز مبادله ارزی شده و سپس در اختیار واردکنندگان قرار گیرد، زیرا این ارز می تواند در خارج از کشور صرف تامین کالاهای مورد نیاز برای واردات شود.

ایسنا- محمد رییس‌زاده درباره اختصاص ارز صادرکنندگان به واردکنندگان در مرکز مبادلات ارزی، گفت: بزرگ‌ترین مشکل صادرکنندگان، اختلاف نرخ ارز در مرکز مبادلات ارزی و بازار آزاد است. وی افزود: واردات از خارج انجام می‌شود و بنابراین دیگر نیازی نیست که ارز صادرکنندگان در داخل کشور حتما در مرکز مبادلات ارزی مورد مبادله قرار گیرد.رییس‌زاده با بیان اینکه صادرکنندگان ترجیح می‌دهند ارز خود را آزادانه در اختیار مبادلات قرار دهند، گفت: ارز حاصل از صادرات می‌تواند در خارج از کشور صرف تهیه کالاهای وارداتی شود؛ پس دیگر چه دلیلی دارد در شرایط فعلی که کشور با تحریم روبه‌روست مبدا مبادله ارز مرکز مبادلات ارزی باشد. رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی اتاق تهران افزود: تا زمانی که نظام تک نرخی شدن ارز اجرا نشود صادرکنندگان تمایلی به عرضه ارز خود در مرکز مبادلات ارزی ندارند، زیرا هیچ فعال اقتصادی علاقه‌مند نیست ارز خود را ارزان‌تر از قیمت روز در اختیار واردکنندگان قرار دهد. وی با بیان اینکه اگر به سمت نظام تک نرخی شدن ارز حرکت نکنیم رانت و فساد در کشور گسترش می‌یابد خاطرنشان کرد: در حال حاضر نحوه اجرا و دستورالعمل ورود ارز صادرکنندگان به اتاق ارزی مشخص نشده و جلسات مکرر بین بخش خصوصی و دولت همچنان ادامه دارد.رییس‌زاده در این‌باره افزود: همچنین جلسات کارشناسانه متعددی برای تعیین راهکارهای اجرایی معقول و مورد قبول در بین اعضای اتاق در حال برگزاری است و امیدواریم به نتایج مطلوبی دست یابیم. او با بیان اینکه این جلسات در رابطه با نحوه ورود ارز صادرکنندگان به مرکز مبادلات ارزی است، تصریح کرد:‌ اگر قرار باشد محدودیت‌هایی برای صادرکنندگان اعمال شود قطعا مشکلاتی ایجاد خواهد شد. به طور مثال اگر صادرکنندگان مجبور باشند که در ازای خروج کالا مهر واردات دریافت کنند، این موضوع همان پیمان ارزی تلقی می‌شود که پیشتر اجرای آن محدودیت‌ها و مشکلات زیادی برای صادرکنندگان ایجاد کرده بود.
رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی اتاق تهران افزود: ما می‌توانیم ارز خود را بدون ورود به مرکز مبادلات ارزی و در خارج از کشور صرف واردات کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :