آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17620
تاریخ انتشار : 16 آبان 1391 10:31
تعداد بازدید : 602

رییس اتاق ایران خواستار شد:

برخورد مراجع قانونی با غایبان شورای گفت وگو

رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: مراجع قانونی با غایبان دولتی شورای گفت وگو برخورد می کنند.

خبرگزاری فارس- محمد نهاوندیان در پاسخ به پرسشی در ‌خصوص غیبت اعضای اصلی دولتی در شورای گفت‌وگو گفت: صبح امروز آقای فتحی‌پور رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص غیبت اعضای دولتی در شورای گفت‌وگو تذکر جدی داد.
وی در واکنش به این سوال که آیا عدم حضور اعضای اصلی دولتی در شورای گفت‌وگو به نوعی انجام ندادن تکلیف قانونی است، گفت: اعضای دولتی شورای گفت‌وگو تکلیف دارند که در این شورا شرکت کنند، اما عدم حضور آنها به معنای تعطیلی شورا نیست.
نهاوندیان گفت: اتاق بازرگانی ایران یک ارگان اجرایی نیست، تا به این موضوع رسیدگی کند، اما مراجع قانونی در خصوص غیبت اعضای اصلی دولتی شورای گفت‌وگو باید برخورد کنند.
رییس اتاق ایران گفت: براساس ماده 104 قانون برنامه پنجم توسعه تنظیم بازار داخلی نمی‌تواند توجیهی برای ممنوعیت صادرات باشد.
نهاوندیان گفت: ممنوعیت صادرات دلیلی برای از بین بردن شکافی که در نرخ ارز ایجاد شده مطرح شده است که براساس آن بعضی از کالاهایی که با یارانه وارد می‌شوند موضوع صادرات قرار گرفته و به همین سبب نیاز مصرف و واحدهای تولیدی تامین نمی‌شود.
نهاوندیان با بیان این‌که در بحث اقتصادی ریشه این اشکال در جای دیگری است، گفت: شکاف در نرخ ارز معلول واردات کالاهای یارانه‌ای و صادرات آنان است که باید اصلاح شود.
رییس اتاق ایران اظهار کرد: چون نرخ ارز دستوری است نباید این زنجیره تنها به ممنوعیت صادرات کالا منتهی شود و این موضوع حلقه‌ای است از زنجیره اقتصاد دستوری.
وی با تاکید بر این‌که در بعضی از گمرک‌ها (سرخس و کارون) خبر داده‌اند حدود 800 کامیون بار صادراتی معطل مانده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه پیش از اجرای این ابلاغیه اطلاع رسانی به موقعی انجام نشده و این نکته نیز در نظر گرفته نشده که مواد غذایی عمده صادرات ما به کشورهای همسایه است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :