آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17609
تاریخ انتشار : 16 آبان 1391 10:8
تعداد بازدید : 1103

ایرانی ها سال آینده پرونده الکترونیکی سلامت دارند

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: سامانه تشکیل پرونده الکترونیکی سلامت هم اکنون در ۱۵ استان کشور راه اندازی شده و سال آینده این پرونده برای تمام ایرانیان تشکیل می شود.

روابط عمومی وزارت بهداشت- دکتر حسین ریاضی  افزود: قرار است حدود دو هزار و 500 تا سه هزار مرکز ارایه خدمات پزشک خانواده در کشور در بخش دولتی و خصوصی به شبکه پرونده الکترونیکی متصل شوند.
وی گفت: بر اساس نظام امنیتی و سطح‌بندی این شبکه، فقط پزشک معالج و افراد مجاز، به اطلاعات سلامت شهروندان دسترسی خواهند داشت.
ریاضی با بیان اینکه بسیاری از اطلاعات پرونده الکترونیکی سلامت به مباحث حریم خصوصی مربوط می‌شود، گفت: تدابیر لازم برای جلوگیری از خرابکاری، اندیشیده شده و سیستم پرونده سلامت  روی یک سیستم ملی ارتباطی داخلی امن قرار گرفته است و روی اینترنت نیست.
گفتنی است، پرونده الکترونیکی سلامت مجموعه اطلاعات مرتبط با سلامت شهروندان، از پیش از تولد تا پس از مرگ است که به‌صورت مداوم و با گذشت زمان به‌صورت الکترونیکی ذخیره شده و در هنگام نیاز، بدون وابستگی به مکان یا زمان خاص، تمام یا بخشی از آن به سرعت در دسترس افراد مجاز قرار خواهد گرفت.
شهروندمدار بودن، حفظ امنیت و محرمانگی اطلاعات سلامت، دسترسی شهروندان به پرونده الکترونیکی سلامت خود، تمرکز بر فرآیندهای کسب و کار با ارزش افزوده برای ذی‌نفعان از جمله رویکردهای کلان طرح پرونده الکترونیکی سلامت است.از جمله اهداف اصلی طرح می‌توان به مواردی مثل یکپارچه‌سازی اطلاعات سلامت شهروندان، ارتقای کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی و کیفیت سلامت شهروندان، توزیع عادلانه منابع سلامت، بهینه‌سازی‌ مصرف منابع سلامت و اصلاح مدیریت نظام سلامت کشور مبتنی بر اطلاعات صحیح، دقیق و با قابلیت دسترسی سریع، تسریع و تسهیل تولید و مدیریت دانش پزشکی، کمک به توسعه پزشکی مبتنی بر شواهد اشاره کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :