آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17608
تاریخ انتشار : 16 آبان 1391 10:6
تعداد بازدید : 645

معاون سازمان فناوری اطلاعات:

ظرفیت اینترنت کشور باید 10 برابر شود

با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات نه تنها اینترنت قطع نمی شود بلکه این شبکه به عنوان زیرساخت ارتباطی اطلاعاتی در راستای توسعه زیرساخت های مورد نیاز در زمینه اتصالات به شبکه خواهد بود که بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه برعهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است

ایسنا-معاون توسعه IT سازمان فناوری اطلاعات ایران با تاکید بر ضرورت راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساختی ارتباطی و اطلاعاتی برای دسترسی به اینترنت داخلی، خارجی و برخی سرویس‌های چند رسانه‌ای، گفت: باید تا پایان برنامه پنجم 60 درصد از خانوارها به شبکه پرسرعت و اینترنت دسترسی داشته باشند.
 علی اصغر انصاری گفت: با آمدن شبکه ملی اطلاعات نه تنها اینترنت قطع نمی‌شود بلکه این شبکه به عنوان زیرساخت ارتباطی اطلاعاتی در راستای توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز در زمینه اتصالات به شبکه خواهد بود که بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه برعهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است.
 وی افزود: شبکه ملی اطلاعات یک اتصال و ارتباط شبکه‌ای بوده که کاربر می‌تواند هر نوع سرویس داخل را از آن دریافت کند. در واقع تمامی زیرساخت‌های اتصال به شبکه از انواع باسیم و بی‌سیم باقی مانده و با راه‌اندازی این شبکه کاربر می‌تواند علاوه بر اینترنت خارجی به اینترنت داخلی و برخی سرویس‌های چند رسانه‌ای دسترسی پیدا کند.
معاون توسعه سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه گفت: شبکه ملی اطلاعات دو نوع امکان را برای کاربران در کشور فعال می‌کند. نخست آنکه زمینه توسعه فضای عمومی وب را ایجاد می‌کند که با توجه به رشدی که در کشور در این عرصه وجود دارد به نظر می‌رسد تا دو سه سال آینده با افزایش تعداد کاربران و تنوع کاربری‌ها به شبکه‌های بسیار قوی‌تر و امکانات پرظرفیت در کشور نیاز داشته باشیم.
 انصاری گفت: ظرفیت‌سازی و ارتقای فناوری در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از دستاوردهای شبکه ملی اطلاعات خواهد بود.
معاون توسعه سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به مهندسی ترافیک و اینترنت به عنوان یکی از فعالیت‌های لازم در شبکه ملی اطلاعات گفت: در مهندسی ترافیک و مهندسی اینترنت عملیات مسیریابی بین مبدا و مقصد انجام می‌شود؛ به گونه‌ای که به هنگام دسترسی به سایتی به عنوان مقصد، مسیر کاربر و مهندسی ترافیکی آن مشخص می‌شود که معمولا این مسیرها، مسیرهای کوتاهی است. این مهندسی ترافیک در شبکه ملی اطلاعات به خوبی از طریق DNSها و ارتباطات و پروتکل‌های بین اپراتورهای ارتباطی انجام می‌شود. انصاری افزود: این ترافیک در داخل کشور گردش می‌کند اما باید ظرفیت‌های ارتباطی به گونه‌ای فراهم شود تا بتواند جوابگوی ترافیک تولید شده در کشور که حجم آن در حال افزایش است باشد. اما با این زیرساخت پیش‌بینی می‌شود که در آینده شبکه‌های موجود نمی‌توانند حجم ترافیکی را پاسخگو باشند. وی در پایان با بیان اینکه مطابق پیش‌بینی‌ها تا دو سه سال آینده شاهد افزایش چهار برابری تعداد مشترکان و اتصالات شبکه‌ای در کشور، خواهیم بود  عنوان کرد: باید بتوانیم تا 10 برابر ظرفیت هسته مرکزی شبکه اینترنت را افزایش دهیم. در حال حاضر سه هزار پورت دسترسی در کشور به وجود آمده که نیمی از آنها دسترسی مشترک پرسرعت دارند و از آنجا که تا پایان برنامه چهارم باید 60 درصد از خانوارها را به شبکه پرسرعت و اینترنت متصل کنیم نیاز داریم تا این اتصالات را به 12 میلیون پورت برسانیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :