آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17601
تاریخ انتشار : 16 آبان 1391 9:39
تعداد بازدید : 1450

نخستین موتور جست‌و‌جوی بومی

«پارسی جو» روی وب رفت

موتور جست وجوی پارسی جو به آدرس parsijoo.ir به عنوان نخستین موتور جست وجوی بومی هم اکنون به صورت آزمایشی روی اینترنت قرار گرفته است.

خبرگزاری فارس- این موتور جست‌وجو با حمایت پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تولید شده است.
در حال حاضر، این موتور جست‌وجو با پوشش 120 میلیون صفحه فارسی، روزانه حداقل به 20 هزار کاربر فارسی‌زبان سرویس‌‌دهی می‌‌کند.
در صفحه نخست این موتور جست‌وجوی بومی خطاب به کاربران عنوان شده: “از اینکه از موتور جست‌وجوی مستقل پارسی‌جو استفاده می‌کنید سپاس‌گزاریم؛ در نسخه آزمایشی پارسی‌جو به دلیل عدم پوشش کامل صفحات وب، نتایج بعضی از پرس‌وجو‌ها ممکن است از کیفیت مطلوب برخوردار نباشد که در آینده نزدیک برطرف خواهد
 شد."
پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات هم‌اکنون فراهم‌سازی سخت‌افزار و پهنای باند مورد نیاز در مقیاس بالا را برای توسعه و تکمیل این موتور جست‌وجو و افزایش پوشش تعداد صفحات مورد جست‌وجوی آن، در دستور کار دارد.
بهره‌برداری رسمی موتور جست‌وجوی پارسی‌جو در دو مرحله انجام خواهد شد.
نسخه نخست این سامانه با پوشش 300 میلیون سند فارسی در اسفند ماه سال 91 به کاربران عرضه می‌شود و نسخه دوم با پوشش 500 میلیون سند فارسی حاوی سرویس‌هایی از جمله ترجمه ماشینی، جست‌وجوی اخبار، جست‌وجوی علمی و جست‌وجوی دو زبانه و برخی از سرویس‌های مربوط به نقشه، در خرداد ماه سال 92 عرضه عمومی خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :