آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17600
تاریخ انتشار : 16 آبان 1391 9:38
تعداد بازدید : 722

واکنش رییس هیات مدیره مخابرات به تمدید انحصار رایتل:

تحریم برای تمام اپراتورهاست

رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران در واکنش به تمدید دوره انحصار رایتل گفت: تحریم برای تمام اپراتورهاست و باید تحریم ها را دور زد. ما نیز با نامه نگاری اعتراض خود را اعلام کرده و انتظار اصلاح مصوبه را داریم.

فناوران- سید مصطفی سیدهاشمی در واکنش به تمدید 15 ماهه دوره انحصار رایتل در ارایه خدمات نسل سوم گفت: این اقدام دارای سه ایراد اساسی است.
رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران افزود: ایراد نخست، به وجود آمدن انحصار و ایراد دوم، محروم کردن مردم از خدمات است.
وی افزود: ایراد سوم نیز این است که هم‌اکنون بستر برای اپراتورهای دیگر برای اینکه سریع‌تر برای ارایه خدمات نسل سوم و بالاتر تلفن همراه وارد عمل شوند، مهیاست.
سیدهاشمی گفت: اگر توجیه تمدید دوره انحصار، به دلیل بحث تحریم است که تحریم برای تمام اپراتورها است نه فقط برای یک اپراتور خاص.
رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران افزود: موضوع تحریم برای تمام اپراتورهاست و باید تحریم‌ها را دور زد. همچنان که ما نیز هم‌اکنون برای شرکت مخابرات ایران تحریم‌ها را دور می‌زنیم و تجهیزات را فراهم می‌کنیم.
وی تاکید کرد: بنابراین انتظار ما این است که به این مصوبه اصلاحیه وارد شود.
سیدهاشمی گفت: در این زمینه ما اقدامات خود را انجام می‌دهیم و با نامه‌نگاری، اعتراض خود را به این موضوع اعلام می‌کنیم.

شفاف‌سازی وزیر ارتباطات از وقت ‌اضافه دولت برای رایتل
وزیر ارتباطات با شفاف‌سازی چرایی پذیرش دلایل اپراتور سوم در دولت و تمدید دوره انحصار آن تا شهریور 93 گفت: براساس مهلت جدید نیز رایتل باید تا پایان تابستان سال 92 شبکه خود را در تمام نقاط کامل کرده باشد.
در حالی که به نظر می‌رسید با تمدید 15 ماهه دوره انحصار اپراتور سوم، شهریور 93 پایان دوره انحصار خدمات نسل سوم تلفن همراه باشد و بر این اساس این اپراتور می‌تواند تا شهریور 93 مانند گذشته سر صبر و حوصله برای توسعه شبکه خود اقدام کند، اما وزیر ارتباطات با شفا‌ف‌سازی این موضوع، ‌اعلام کرد که این اپراتور تنها تا پایان تابستان 92 برای تکمیل پوشش شبکه خود مهلت دارد. وزیر ارتباطات در حاشیه مراسم افتتاح شبکه ملی سلامت در جمع خبرنگاران، ضمن توضیح در خصوص چرایی تمدید دوره انحصار رایتل، اعلام کرد: با موجه تشخیص داده شدن بخشی از دلایل اپراتور سوم در دولت، این مهلت برای آنها در نظر گرفته شده است.
تقی‌پور عنوان کرد: این مهلت برای این در نظر گرفته شده که رایتل بتواند به سرعت شبکه‌اش را کامل کند و بر اساس مهلتی که برای این اپراتور مشخص است، باید تا پایان تابستان سال 92 (شهریور 92) شبکه رایتل در تمام نقاط کامل شود.

تاخیر اپراتور سوم قابل قضاوت نیست
دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به اینکه در خصوص تاخیر اپراتور سوم نمی‌توان قضاوت کرد، معتقد است که مسایل برون و درون مرزی هم‌زمان با یکدیگر منجر به تاخیر این اپراتور در عملکردش شده است.
کمال محامدپور در گفت‌وگو با موبنا با اشاره به اینکه  اپراتور سوم برای راه‌اندازی شبکه خود در سراسر کشور با محدودیت‌هایی مواجه است، گفت: بخشی از این محدودیت‌ها مربوط به خود اپراتور است و برخی دیگر به ناهمانگی‌های موجود و مسایل بروکراسی بر می‌گردد.
وی با اشاره به اینکه اپراتورها مطابق با پروانه فعالیت خود باید عمل کنند، افزود: در صورتی که یک اپراتور  به تعهدات خود پایبند نباشد به طور قطع با برخورد مراجع ذی‌صلاح مواجه می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه در خصوص تاخیرات اپراتور سوم نمی‌توان به راحتی قضاوت کرد، گفت: این اپراتور از همان ابتدای کار با مشکلاتی همچون سرمایه‌گذار، مسایل اداری و سایر موارد درگیر بود.
این در حالی است که مسوولان اپراتور سوم با جلب نظر نهادهای بالادستی خارج از وزارت ارتباطات و بدون اطلاع به سازمان تنظیم مقررات به عنوان سیاست‌گذار بازار ICT، توانستند دوره حفاظت خود را از 24 ماه به 39 ماه افزایش دهند.
به اعتقاد جمعی از کارشناسان افزایش دوره حفاظت اپراتور سوم به این معنا خواهد بود که کاربران محکوم هستند تا به این زودی‌ها، از خدمات نسل سوم بهره‌مند نشوند و از سوی دیگر نیز دو اپراتور فعال در کشور یعنی اپراتور دوم و همراه اول، با توجه به برنامه‌ریزی‌های خود و خوش‌بینی به اجرای آنچه در پروانه اپراتور سوم آمده، تقریبا باید 23 ماه دیگر منتظر بمانند، تا بتوانند خدمات نسل سوم را به کاربران‌شان ارایه کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :