آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17215
تاریخ انتشار : 8 آبان 1391 13:37
تعداد بازدید : 681

شبکه ملی سلامت سه‌شنبه افتتاح می‌شود

شمس از راه می رسد

مشاور وزیر بهداشت در امور فناوری اطلاعات اعلام کرد: شبکه ملی الکترونیکی سلامت سه شنبه با حضور وزیر بهداشت و وزیر ارتباطات افتتاح می شود.

خبرگزاری فارس- حسین ریاضی گفت: شبکه ملی الکترونیکی سلامت (شمس) زیرساخت اصلی ارتباطی بین همه مراکز بهداشتی، تشخیصی و درمانی کشور است که مستقل از اینترنت و روی بستر امکانات ارتباطی کشور با امنیت و سرعت بسیار بالا ایجاد می‌شود.

اتصال الکترونیکی تمامی مراکز بهداشتی و سلامت
وی گفت: این شبکه ملی، امکان تبادل اطلاعات و دیتاها را بین مراکز بهداشتی و درمانی دولتی، داروخانه‌ها و همه مراکز ستادی و خدمات حوزه سلامت را فراهم می‌کند و فعلا بخش دولتی را پوشش می‌دهد و زیرساخت اصلی ارایه خدمات سلامت و خدمات آموزشی و پژوهشی وزارت بهداشت است.رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت افزود: کلید ایجاد این شبکه اسفند سال گذشته با تفاهم‌نامه‌ای که بین وزارت بهداشت، وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات ایران بسته شده، زده شد و به عنوان یکی از زیرساخت‌های مهم سلامت کشور که بر اساس استانداردهای سازمان بهداشت جهانی شاخص مهم توسعه یافتگی حوزه سلامت کشورهاست به سرعت پیشرفت کرد. وی افزود:‌ طی 15 سال گذشته، مهم‌ترین زیرساخت ارتباطی شبکه بهداشتی و درمانی کشور اینترنت بوده است که در این مدت فقط 2100 مرکز بهداشتی و درمانی به این سیستم مجهز شده‌اند اما بر اساس تفاهمی که با وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات بسته شده است قرار است از مجموع 26 هزار مرکز بهداشتی و درمانی امسال 10 هزار نقطه به شبکه ملی سلامت الکترونیکی متصل شوند.وی گفت: علت اینکه بقیه این مراکز امسال به این شبکه متصل نمی‌شوند، مباحث مربوط به زیرساخت‌های مخابراتی است به خصوص اینکه در برخی روستاها و خانه‌های بهداشت تنها مرکز مرتبط با آن خود وزارت بهداشت است به همین علت در این مرحله برخی مراکز از جمله برخی خانه‌های بهداشت برای اتصال به این شبکه در اولویت قرار نگرفتند و در فازهای بعد مرتبط می‌شوند.ریاضی افزود:‌ در این مرحله تمام مراکز بهداشتی و درمانی، بیمارستان‌ها، مراکز تشخیصی و درمانی و نیز داروخانه‌های دولتی و مراکز ستادی دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت به شبکه ملی سلامت الکترونیکی متصل می‌شوند.
شبکه‌ای مستقل از اینترنت
مشاور وزیر بهداشت گفت: درگاه ورود و دریافت اطلاعات در این شبکه عمدتا کامپیوتر و رایانه است و مساله مهم این است که این شبکه مستقل از این اینترنت است و اگر اینترنت کشور قطع شود باز هم این شبکه کار می‌کند. نکته بسیار مهم آن سرعت بالای این شبکه نسبت به اینترنت است که از حدود 128Kbs اینترنت کشوری به حدود 2Mbs ارتقا می‌یابد و جاهایی که از فیبرنوری استفاده می‌شود، سرعت تبادل اطلاعات خیلی بالاتر هم می‌شود.
وی ادامه داد: از شبکه ملی خدمات الکترونیکی سلامت می‌توان برای ارایه خدمات آموزش مجازی، تبادل اطلاعات پرونده الکترونیکی سلامت شهروندان، خدمات پزشکی از راه دور، اتوماسیون اداری وزارت بهداشت، خدمات الکترونیکی به دانشجویان علوم پزشکی، ایجاد شبکه علمی- پژوهشی علوم پزشکی، ایجاد سامانه اطلاعات دارویی و مواد آرایشی و بهداشتی، سامانه شکایات و انواع دیگر خدمات الکترونیکی استفاده کرد.
ریاضی گفت: این شبکه هم از طریق وب سایت و هم نرم‌افزارهای موبایل می‌تواند خدمات الکترونیکی ارایه کند و امکان تبادل اطلاعات به هر دو صورت وجود دارد.
وی درباره امکان جراحی از راه دور از طریق این شبکه گفت: جراحی از راه دور فعلا اولویت کشور نیست اما امکان مشاوره پزشکی از راه دور، رادیولوژی از راه دور و ارسال تصاویر پزشکی وجود دارد.
رصد آنلاین تخت‌های ICU و CCU
مشاور وزیر بهداشت گفت: در حوزه اورژانس نیز مدیریت تخت‌های مراقبت‌های ویژه از مدتی پیش با استفاده از این شبکه شروع شده است و هر زمان که یک تخت CCU یا ICU خالی می‌شود این سیستم به مرکز فوریت‌های پزشکی اطلاع می‌دهد تا بتوانند بیمار جدید را به سمت این تخت خالی هدایت کنند. وی افزود: فعلا این سیستم روی آمبولانس‌ها نصب نمی‌شود زیرا نیازمند خدمات الکترونیکی سیار و موبایل است اما تمام آمبولانس‌های تهران اکنون به سیستم GPS مجهز شده‌اند و در هر زمان امکان ردیابی موقعیت آنها وجود دارد و ممکن است یک آمبولانس بعد از انجام یک ماموریت و هنگام برگشت به علت نزدیکی به موقعیت یک حادثه دیگر در همان لحظه به ماموریت بعدی اعزام شود.
 
فعالیت پرونده الکترونیکی سلامت روی شبکه ملی سلامت
رییس دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت درباره پرونده الکترونیکی سلامت نیز گفت: پرونده الکترونیکی سلامت نیز روی همین شبکه ملی سلامت فعال می‌شود و قرار است حدود دو هزار و 500 تا سه هزار مرکز ارایه خدمات پزشک خانواده در کشور در بخش دولتی و خصوصی به این شبکه متصل شوند و بتوانند با تعرفه یکسان اطلاعات پرونده الکترونیکی سلامت شهروندان و سوابق آ‌نها را وارد این شبکه کنند که بر اساس یک نظام امنیتی و سطح‌بندی پزشک معالج و افراد مجاز به این اطلاعات بر اساس نیاز خود دسترسی خواهند داشت.
ریاضی گفت: سیستم پرونده الکترونیکی سلامت برای اجرای برنامه پزشک خانواده و نرم‌افزار آن هم‌اکنون در 15 استان کشور راه‌اندازی شده و تا آخر امسال به 20 استان کشور گسترش پیدا می‌کند و سال آینده پوشش کشوری این سیستم کامل خواهد شد.

پرونده الکترونیکی سلامت افراد لو نمی‌رود
مشاور وزیر بهداشت افزود:‌ چون بسیاری از اطلاعات پرونده الکترونیکی سلامت به مباحث حریم خصوصی مربوط می‌شود. بر اساس یک نظام امنیتی قوی پیشگیرانه امکان هرگونه درز و لو رفتن اطلاعات بسته شده و تدابیر لازم برای جلوگیری از خرابکاری نیز اندیشیده شده است به همین علت این سیستم روی اینترنت نیست و یک زیرساخت ملی ارتباطی داخلی امن است.
وی درباره امکان کارکردن پزشکان و کادر بهداشتی و درمانی با این سیستم گفت: یکی از مشکلات ما این است که بسیاری از پزشکان با مبانی کامپیوتر و IT آشنا نیستند که تلاش می‌کنیم در دوره‌های بازآموزی و آموزش مداوم این نقص را بر طرف کنیم ضمن اینکه از پتانسیل سایر نیروهای حوزه سلامت مانند پرستاران و ماماها نیز در این سیستم استفاده خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :