آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17208
تاریخ انتشار : 8 آبان 1391 13:24
تعداد بازدید : 785

اپل، هاردیسک و «دی وی دی» را کنار می گذارد

هفته گذشته هفته تبلت بود؛ هم اپل، آی پد نسل چهارم و آی پد مینی اش را معرفی کرد و هم مایکروسافت از نورچشمی اش یعنی ویندوز 8 و تبلت سرفیس مبتنی بر آن رونمایی کرد. اما یکی از پرخبرترین موضوعات هفته پیش مک هم بود. در واقع، رویداد روز سه شنبه اپل رویدادی برای مدل های جدید مک از جمله مک بوک پرو با صفحه نمایش رتینا و آی مک های جدید با ضخامت بیش از حد نازک و همچنین مک مینی به روز شده بود. به همین دلیل هم این رویداد، پر از خبرهای خوب برای دل شیفته های مک بوده که معتقدند مک به دلیل وجود آیفون و آی پد همیشه سرخورده بوده است. با این حال، مک توانسته از نظر فروش از کامپیوترهای شخصی پیشی بگیرد، اما مک بوک، نوت بوک پرفروش آمریکا و آی مک، دسکتاپ پرفروش اپل تکلیف شان مشخص نیست. این موفقیت ها دلایل دیگری هستند برای اینکه استراتژی مک اپل هنوز به دلیل سهم خوبی که این محصول در بازار دارد، به پایان نرسیده است. اینها پیش درآمدی بود برای دانستن ایده ها و نظرات فیل شیلر، مدیر ارشد بازاریابی جهانی اپل که در رویداد اپل در روز سه شنبه گذشته مدل های جدید مک را به حضار معرفی کرد. وی در مورد استراتژی های مربوط به سخت افزار مک می گوید که اپل اخیرا کامپیوترهای خود را در کیس های منحصر به فردی قرار می دهد، باتری های بسیار خوبی در آنها به کار می برد و درایوهای نوری را از آنها حذف می کند. علاوه بر این، به جای اضافه کردن قابلیت های جدید به کامپیوترهای مک – کاری که شرکت های فناوری معمولا انجام می دهند، اما پشتیبانی خوبی از این قابلیت ها نمی کنند- سعی می کند که ماهیت برازنده و زیبایی به آن بدهد. وی می افزاید: بسیاری از این تغییرات بحث بر انگیز هستند؛ حداقل برای برخی از طرفداران. اما هیچ کدام از این تغییرات باعث افت فروش این کامپیوترها نشده است. پس رمز موفقیت این استراتژی چیست؟

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: CNN
شیلر می‌گوید: این همان چیزی است که اپل همواره به دنبال آن است؛ از همان زمان نخستین مک و نخستین آی‌مک. وی می‌افزاید: اپل همواره در پی آن بوده که بهترین مکی را که تاکنون دیده‌ایم بسازد. در میان مزیت‌های بی‌شماری که کاربری مک را آسان می‌کند و آن را به یک کامپیوتر با قیمت مناسب تبدیل می‌کند، قابلیت‌های منحصر به‌فرد و یکپارچگی آن است.

فناوری‌های کهنه از محصولات اپلی حذف می‌شود
شیلر می‌گوید که فناوری‌های قدیمی از محصولات ما یا حذف می‌شوند یا کمتر به آنها توجه می‌شود. به طور مثال هارد دیسک‌ها کم کم از این ابزارها حذف می‌شوند. زیرا هارد دیسک‌ها انرژی بیشتری مصرف می‌کنند و نسبت به ابزارهای ذخیره‌سازی جامد کمتر قابل اطمینان هستند.
وی می‌افزاید: فناوری‌های کهنه ما را به عقب هل می‌دهند. آنها در واقع، لنگرهایی هستند که اجازه نمی‌دهند ما به جلو پیش برویم. وی عنوان کرد: ما فناوری‌هایی را یافته‌ایم که اهداف مفیدتری دارند و به تبع عمر بیشتری نیز دارند.
شیلر می‌گوید: رقبای ما از این می‌ترسند که بخواهند فناوری‌هایی را از محصولات‌شان حذف کنند. اما ما راهکارهای بهتری داریم. ما همیشه به مشتریان‌مان رجوع می‌کنیم، چون آنها صادق‌ترند و به ما می‌فهمانند که کدام فناوری‌ها به دردبخورترند. این در حالی است که اپل از چند سال پیش شروع به حذف DVD رایتر از کامپیوترهای قابل حملش کرده است و به همین دلیل هم توانسته کامپیوترهایی سبک‌تر و نازک‌تر بسازد. اما جالب است که در آی‌مک‌های جدید برای نخستین بار درایوهای نوری نیز حذف شده‌اند. شیلر می‌گوید: البته تصمیم حذف این فناوری برای اپل کار بسیاری دشواری بود، اما این تصمیم از افکار مشابهی سرچشمه می‌گیرد.
وی می‌افزاید: به طور کلی، حذف چنین مدیاهای چرخشی از کامپیوترها و ابزارهای‌مان ایده بسیاری خوبی است. زیرا این مدیاها ذاتا مشکل‌زا هستند. زیرا مکانیکی هستند و گاهی نیز می‌شکنند. همچنین سایزشان بزرگ است و برق زیادی نیز مصرف می‌کنند. در حالی که ما می‌خواهیم محصولاتی را طراحی کنیم که کوچک‌تر و سبک‌‌تر باشند و همچنین ‌مصرف‌ کمتری داشته باشند.
شیلر معتقد است که یکی از مهم‌ترین کاربردهای درایوهای نوری، استفاده از نرم‌افزارهاست، در حالی که این روزها همه چیز به صورت دیجیتالی درآمده‌اند. به طور مثال در مورد ویدیو، بلو- ری با مشکلات نامرتبطی با کیفیت فیلم همراه شده و آن را پیچیده و به یک فناوری بد تبدیل کرده است. دلایلی از این دست نیز باعث شده که دیسک‌های نوری نیز در دسکتاپ‌ها و نوت‌بوک‌ها کم کم حذف شوند. وی می‌گوید: در عوض، آی‌تیونز را انتخاب کردیم تا کاربران از طریق آن فیلم خریداری کنند و روی ابزارهای اپلی‌شان تماشا کنند.
وی می‌افزاید: روزی روزگاری، مردم فکر می‌کردند که نبود بلو- ری در مک به منزله این است که اپل برای به کار بردن آن تاخیر دارد، اما نمی‌دانستند که این یک تصمیم دایمی برای پشت سر گذاشتن فناوری‌های کهنه است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :