آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17112
تاریخ انتشار : 6 آبان 1391 12:29
تعداد بازدید : 800

شاهمیرزایی در نشست شرکت‌هاي VAS با مسوولان اعلام کرد

شورای عالی فضای مجازی، رگولاتور ارشد فاوا خواهد شد

نشست بررسی موانع پیشرفت و توسعه خدمات ارزش افزوده مخابراتی با هدف بررسی مشکلات شرکت های زنجیره ارزش خدمات ارزش افزوده و ارایه پيشنهادات به متوليان اين حوزه برگزار شد.این نشست با حضور شاهمیرزایی، عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی، عطوفی، معاون بازاریابی و امور مشتریان شرکت همراه اول، سياح، مسوول سرويس هاي برخط غيراينترنتي مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از شرکت های سنديکاي خدمات ارزش افزوده حوزه مخابراتي به همت گروه طیف برگزار شد. گزارش این نشست را می خوانید.

هفت ماه فعاليت شوراي عالی فضای مجازي
شاهمیرزایی ابتدا به تشریح دستاوردهای شورای عالی  با بیان اینکه تشکیل مرکز ملی فضای مجازی، انتخاب رییس مرکز و تنظیم اساسنامه آن از جمله اقداماتی است که طی هفت ماه گذشته صورت گرفته است، گفت: یکی از مهم‌ترین اقدامات انجام شده، ایجاد کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی است که با توجه به تعدد لایه‌های مجوزدهی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما، تشکیل این کمیسیون می‌تواند سردرگمی ناشی از این موضوع را برطرف کند.
وی گفت: با توجه به اینکه اعضای کمیسیون مشخص و وظایف آن نیز ابلاغ شده است، ظرف چند روز آینده نخستین جلسه کمیسیون برگزار خواهد شد. همچنين با توجه به اینکه در حوزه امنیت نیز نهادهایی مختلفی درگیر هستند، با تشکیل کمیسیون عالی امنیت فضای مجازی و تمرکز تمام بخش‌ها در غالب این کمیسیون پس از این مشکلات ایجاد شده توسط متولیان مختلف مرتفع خواهد شد.
شاهمیرزایی در خصوص اهمیت توسعه لایه انتقال محتوا موسوم به CDN گفت: با توجه به اینکه طبق آمارهای اعلام شده جهانی تا سال 2014 در حدود 50 درصد از کل سایت‌های دنيا روی لایه CDN منتقل می‌شود، این بحث یکی از اولویت‌های مهم شورای عالی فضای مجازی است که بدون توسعه آن سرویس‌دهی مناسبی صورت نخواهد گرفت.
وی افزود: با وجود گسترش گوشی‌های هوشمند که می‌توانند انواع سرویس‌های دیتا را ارایه دهند، متاسفانه تاکنون در این زمینه عملکرد خوبی وجود نداشته است و در ارایه سرویس‌های 3G و حتي 4G تاخیر زیادی صورت گرفته است.شاهمیرزایی همچنین گفت: بخش خصوصی نبايد فقط انتقاد کند. بلکه در کنار طرح مشکلات و مسایل روزمره باید براي تصميم‌گيران سیاست‌سازی کند و هم‌زمان با ایده‌پردازی فنی با ارایه بیزنس مدل‌های مناسب به سیاست‌گذاران و اپراتورها، زمینه را برای ارایه سرویس‌ها و خدمات محتوا محور همچون IPTV و OTT فراهم کند.
وي گفت: ممکن است در ظاهر به نظر برسد که با تشکیل شورای عالی فضای مجازی یک رگولاتور جدید هم به رگولاتورهای قبلی افزوده شده است و این موضوع نگرانی بخش خصوصی را به دنبال داشته باشد. ولی باید گفت این شورا به عنوان رگولاتور اصلی تمام بخش‌ها را با هم هماهنگ خواهد کرد.

بلاتکلیفی در حوزه سرویس
در ادامه این جلسه، معاون بازاریابی و امور مشتریان همراه اول نیز با تاکید بر اهمیت ارایه سرویس‌های ارزش‌افزوده مبتنی بر دیتا گفت: شرکت ارتباطات سیار به منظور سر و سامان دادن به این فضا حرکت‌هایی را آغاز کرده و با همکاری مشاوران داخلی و خارجی، در صدد است زیرساخت‌ها اولیه مرتبط با شبکه و بازار را طی یک تا دو سال آینده فراهم کنند.
عطوفی با بیان اینکه در حوزه خدمات، رگولاتوری نداریم و نمی‌دانیم از چه کسی باید مجوز بگیریم، گفت: انتظار ما این است که با ایجاد یک پنجره واحد به عنوان رگولاتور، فضایی فراهم شود که همه به آنجا رجوع کنند و با تسهیل در روند کسب مجوز، سرعت کار افزایش یابد.
عطوفی افزود: از سال 86 در دانشگاه صنعتی شریف یک آزمایشگاه ارزش‌افزوده راه‌اندازی کرده‌ایم و امروز در حال بهره‌برداری از آن هستیم. در حال حاضر چهار شرکت تجمیع‌کننده ارزش‌افزوده با همراه اول در زمینه ارایه این سرویس‌ها همکاری می‌کنند ولی ما از تمامی شرکت‌هایی که وارد بازار خدمات ارزش‌افزوده شوند، حمایت می‌کنیم.
سیاح، نماینده مرکز ملی فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نيز در این نشست با بیان اینکه تولید محتوای متناسب با فرهنگ ایرانی، اسلامی دغدغه اصلی است و دولت نیز به این موضوع اهمیت خاصی می‌دهد، گفت: باید در ساختار فعلی تجدیدنظر شود و با شرکت‌ها و موسسات فرهنگی همکاری صورت گیرد و به نظر می‌رسد که یکی از کارهایی که در این راستا بسیار موثر است، معاف کردن این موسسات از پرداخت مالیات است.
لازم به ذکر است در همايش ملي «خدمات چندرسانه‌اي باند وسيع: از سياست‌گذاري تا اجرا” که دوشنبه 8 آبان ماه 91 برگزار مي‌شود، به موضوعاتي همچون موانع توسعه خدمات چند رسانه‌‌اي بر بستر شبکه‌هاي ارتباطي و روند توسعه فناوري‌هاي تلويزيون متصل به شبکه (Connected TV)، محتواي سوار بر شبکه (OTT)، بازي‌هاي تحت شبکه و شبکه‌هاي تحويل محتوا (CDN) پرداخته خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :