آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17110
تاریخ انتشار : 6 آبان 1391 12:25
تعداد بازدید : 562

از ACS تا IP-Media

هر چند شش سال پیش بنا بود خدمات ارتباطی پیشرفته (ACS) به عنوان نخستین نمونه خدمات موسوم به تلویزیون اینترنتی زمینه ارایه خدمات چندرسانه ای بر بستر شبکه مخابراتی را فراهم سازد، اما موانع فنی و رگولاتوری این طرح، پیچیده تر از آن بود که اجرای آن را ممکن سازد. حتی ورود دو معاونت سازمان صدا و سیما به دایره مدعیان IPTV یا IP-Media نیز نه توانست معمای نظارت و رگولاتوری خدمات و محتوای عرضه شده بر بستر این شبکه ها و نقش سازمان در آن را حل کند و نه گره کور مدل تجاری و نقش اپراتورهای شبکه و سرویس در آن را بگشاید.

در چند سال اخیر تلاش متولیان و سرمایه‌گذاران به دلیل مسایل و مشکلات عمدتا در لایه رگولاتوری و نبود وفاق میان متولیان به سرانجام نرسید. هر چند با تشکیل شورای عالی فضای مجازی به نظر می‌رسد حلقه مفقوده رگولاتوری پیدا شده است.
همایش خدمات چندرسانه‌ای باندوسیع از سیاست‌گذاری تا اجرا اعلام کرده است که سعی دارد با حضور همه متولیان، اعم از رگولاتورها، سرمایه‌گذاران، سرویس دهندگان و متولیان محتوا به حل مشکلات توسعه فناوری‌ها و خدمات IPTV، IP Media و OTT کمک کند و به این منظور به این هدف، مواردی به این شرح را مدنظر دارد:
1. نقش رگولاتورهای بخشی (سازمان تنظیم مقررات، وزارت ارشاد، سازمان صدا و سیما)، کلیات پروانه این خدمات، برنامه زمان‌بندی و سازوکار ارایه خدمات چندرسانه‌ای بر بستر شبکه‌های ارتباطی توسط شورای عالی فضای مجازی به عنوان عالی‌ترین نهاد حاکمیتی این حوزه مشخص و اعلام شود.
2. در حوزه محتوا چه در بعد سیاست‌های تشویقی برای افزایش تولید و عرضه محتوای بومی و چه در بخش نظارت و تایید محتوا، نقش نهادهای مرتبط با محتوا به ویژه سازمان صدا و سیما و وزارت ارشاد مشخص شود.
3. با توجه به برخی مشکلات در سرمايه‌گذاري و تامين تجهيزات در شرايط فعلي اقتصاد كشور، راه‌هاي كاهش هزينه، تامين تجهيزات، ارایه تسهيلات غيرمالي و احيانا مالي براي كمك به سرمايه‌گذاري در توسعه خدمات چندرسانه‌ای پیشنهاد شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :