آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17103
تاریخ انتشار : 6 آبان 1391 12:14
تعداد بازدید : 583

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی:

اپراتورها بی اجازه حق تغییر نسل ندارند

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: اپراتورهای اول، دوم و سوم نمی توانند شبکه خود را بدون کسب مجوز به نسل های بالاتر ارتباطی مجهز کنند.

فناوران- محمد علی فرقانی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ تجهیزات مخابراتی بدون کسب مجوز از این سازمان وارد کشور نمی‌شود، گفت: تمامی اپراتورهای تلفن همراه برای وارد کردن تجهیزات مخابراتی، از ثبت سفارش گرفته تا ترخیص کالا از گمرک باید از سازمان‌ تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مجوز بگیرند.
این در حالی است که اخیرا هر سه اپراتور تلفن همراه برای ارایه سرویس‌های LTE اعلام آمادگی کرده‌اند.
فرقانی درباره  اینکه گفته می شود اپراتورها تجهیزات شبکه خود را با امکان ارایه سرویس‌های نسل چهارم خرید کرده‌اند، گفت: این موضوع صحت ندارد. تنها در برخی از تجهیزات همچون سوییچ‌ها خریدهایی انجام شده که ما نیز بر آن نظارت داشته‌ایم.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: تمامی اپراتورها تنها پس از اعلام رگولاتوری می توانند برای ارتقا شبکه به نسل‌های بالاتر اقدام کنند و ما نیز زمان کافی را برای ارایه سرویس‌های نسل جدید به آنها خواهیم داد.
وی درباره قرارداد اخیر رگولاتوری با پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات به منظور بررسی طرح تجاری LTE‌ در ایران نیز توضیح داد: این قرارداد به منظور مطالعه و بررسي نسل چهارم ارتباطات سيار در كشور كليد خورد.
فرقانی هدف از انجام اين پروژه را تهيه ضوابط مورد نياز براي ارایه خدمات نسل چهارم ارتباطات سيار در كشور و تدوين پيش نويس پروانه مورد نياز جهت ارایه اين خدمات دانست، گفت:‌ تهيه اين پروانه مستلزم انجام مطالعات اقتصادي، فني و حقوقي است كه اين امر مهم توسط پژوهشگران و متخصصان پژوهشكده فناوري ارتباطات و با همكاري كارشناسان خبره رگولاتوري اجرا خواهد شد.وی گفت: تهيه دستورالعمل هاي نظارت بر عملكرد ارایه كنندگان خدمات سيار نسل جديد نيز جزو خروجي‌هاي اصلي اين پروژه است.
رییس سازمان تنظیم مقررات درباره احتمال ورود اپراتور جدید با فناوری LTE به بازار ارتباطی کشور گفت: این موضوع به خروجی مطالعات بستگی دارد. در صورتی که تشخیص بدهیم اپراتور جدید می‌تواند سهمی از بازار داشته باشد، حتما پروانه جدید صادر می‌کنیم و در غیر این صورت مجوز فناوری جدید به اپراتورهای فعلی داده می‌شود.

اپراتورها منتظرند
این درحالی است که دوشنبه گذشته مدیرعامل اپراتور دوم تلفن همراه در یک نشست خبری اعلام کرده بود که شرکت اش برای ارتقای نسل منتظر اجازه رگولاتوری است.
قلمبر دزفولی اظهار داشت: وایمکس تکنولوژی رو به توسعه‌ای نیست. تکنولوژی رو به توسعه به حوزه LTE تغییر یافته و همه اپراتورهای دنیا سرمایه‌گذاری خود را در زمینه وایمکس یا متوقف یا کند کرده‌اند و به سمت فناوری‌های جدید رفته‌اند.
  دزفولی افزود: ما هم نمی‌توانیم غیر ازاین روند را پیگیری کنیم و منتظریم وزارت ارتباطات تعیین تکلیف کند و به سمت 3G و LTE برویم و از صرف سرمایه کشور برای سرمایه گذاری مجدد و کم بهره و کم خاصیت جلوگلیری کنیم.
 وی در عین حال گفت که: مقدمات صعود به LTE و 3G  را فراهم کرده ایم اما معنی‌اش این نیست که کل سرمایه گذاری لازم را برای این کار صرف کرده‌ایم چراکه حوزه LTE شبیه نسل‌های دوم و سوم فناوری تلفن همراه نیست که اپراتورها کل کشور را تحت پوشش قرار بدهند. بلکه در LTE  سیاست‌ها مبتنی بر پوشش Hot Spotها است. به همین دلیل ایرانسل بخشی از سرمایه‌گذاری را برای مهاجرت به فناوری‌های جدید تلفن همراه انجام داده اما برای انجام بخش دیگری از سرمایه‌گذاری، منتظر اعلام نظر قطعی رگولاتوری هستیم.
همچنین معاون ارتباطات شرکت مخابرات ایران گفت: براساس آنچه که در قانون آمده اپراتورهای تلفن همراه می‌توانند پس از طی شدن دوره حفاظت اپراتور تازه اقدام به واگذاری سرویس‌های نسل جدید کنند.
زارعیان در پاسخ به این سوال که با توجه به بررسی طرح تجاری LTE، آیا بازار توانایی ورود یک اپراتور جدید در این حوزه را دارد یا نه، گفت: ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران به بیش از 80 درصد رسیده و با توجه به اشباع شدن بازار در صورت ورود اپراتور جدید، ریسک بالایی برای سرمایه‌گذاران به دنبال خواهد داشد.
وی افزود: البته در این موضوع سازمان تنظیم مقررات باید پس از بررسی‌های دقیق اعلام نظر کند. اما یکی از راه‌کارهای منطبق با شرایط امروز کشور، واگذاری این امتیاز به اپراتورهای موجود است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :