آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17095
تاریخ انتشار : 6 آبان 1391 12:2
تعداد بازدید : 832

هفته اول آبان، موبایل افت قیمت را آغاز کرد

رکود و آرامش در بازار اول ماه

این روزها بازار گوشی تلفن همراه راکد شده و تقریبا بازار خالی از خریداران است در حالی که همیشه این وقت سال، بازار مملو از مشتری بوده است. البته همین موضوع هم در کنار آرامش نسبی بازار ارز، موجب افت نسبی قیمت ها شده است. برخی نیز معتقدند فعالان بازار به دلیل هزینه های بالای اداره فروشگاه ها و پرسنل، بسیاری از آنها خود مجبور به کاهش قیمت ها شد ه اند تا به این طریق میزان فروش شان را افزایش دهند و بتوانند بخشی از هزینه های شان را جبران کنند.

گزارش: ساحره چمنی

 تقاضای بیشتر با افزایش قیمت
اما رکود و کاهش قیمت، همه واقعیت این روزهای بازار گوشی تلفن همراه نیست. همانند بازار سکه و ارز که همزمان با افزایش قیمت، تقاضا بیشتر می‌شود، بازار گوشی تلفن همراه نیز چنین وضعیتی دارد. به طوری که بسیاری از افراد به جای اینکه منتظر بمانند تا گوشی ارزان شود، هنگامی که قیمت‌ها به شدت در حال تلاطم است برای خرید گوشی صف می‌کشند. این قضیه هنگام عرضه گوشی Galaxy Note II که طی یک هفته گذشته به بازار عرضه شد، مشهود بود و در حالی که این گوشی با قیمت دو میلیون و 500 هزار تومان به بازار عرضه شد، بیش از 200 نفر برای خرید آن صف کشیده بودند.
البته بسیاری از بازاریان می‌گویند این قضیه در پی تبلیغاتی بوده که برای این گوشی شده است. با این حال، Galaxy Note II در رده گران‌ترین گوشی‌هایی است که امروز در بازار به فروش می‌رسد.

خریداران به گارانتی و طرح شبنم اهمیت نمی‌دهند
این روزها آنقدر قیمت گوشی بالاست و بازار در رکود به سر می‌برد که بسیاری از خریداران به جای نگران بودن درباره قاچاق یا واردات اصلی، فقط به قیمت‌ها توجه می‌کنند. تا آنجا که فقط درصددند گوشی با قیمتی ارزان‌تر تهیه کنند.
مشتریان هنگام مراجعه به مراکز فروش، در صورتی که از آنها سوال  ‌شود که گوشی گارانتی‌دار می‌خواهید یا بدون گارانتی، طرح شبنم‌دار یا بدون شبنم، می پرسند کدام یک ارزان‌تر است؟

گوشی موبایل ارزان شد
فعالان بازار می گویند که با کاهش نسبی نوسان نرخ ارز، قیمت گوشی هم اواخر هفته گذشته نسبت به هفته ماقبل با کاهش همراه بوده است.
به گفته فروشندگان، Galaxy Note II با کاهش قیمت 150 هزار تومانی، به بهای دو میلیون و 600 هزار تومان به فروش می‌رسد و قیمت گوشی Galaxy SIII از یک میلیون و 950 هزار تومان در طول چند روز گذشته با کاهش 50 هزار تومانی به یک میلیون و 900 هزار تومان رسیده است.
گوشی Galaxy SII هم با کاهش قیمت 40 هزار تومانی با قیمت یک میلیون و 360 هزار تومان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.
گزارش‌ها حاکی است که گوشی‌های سری Xperia سونی هم با کاهش متوسط قیمت 100 هزار تومانی روبه‌رو بوده است. به طوری که گوشی Xperia Ion با کاهش نرخ 150 هزار تومانی همراه بوده و هم اکنون قیمتی برابر یک میلیون و 550 هزار تومان دارد.
Xperia P هم که پیش‌تر با قیمت یک میلیون و 100 هزار تومان در دسترس خریداران قرار داشت هم اکنون با قیمت یک میلیون و 50 هزار تومان به فروش می‌رسد و Arc S با کاهش بهای 100 هزار تومانی، 950 هزار تومان قیمت دارد.
همچنین گوشی Xperia U با کاهش قیمت 30 هزار تومانی همراه بوده و گوشی Live حدود 70 هزار تومان کاهش قیمت داشته است.
در میان گوشی‌های HTC، Desire S که هم اکنون با قیمت یک میلیون تومان به فروش می‌رسد طی یکی دو روز گذشته قیمتی برابر یک میلون و 100 هزار تومان داشت.
Desire V و Sola هم که کاهش قیمت 50 هزار تومانی را تجربه کرد به ترتیب با قیمت یک میلیون و 50 هزار و 800 هزار تومان به فروش می‌رسند.

افزایش نجومی قیمت آیفون
اما نگاهی به لیست قیمت گوشی‌های آیفون در طول چند هفته گذشته خالی از لطف نیست.
در حالی که قیمت گوشی‌های هوشمند در بازار تلفن همراه با افزایش فراوانی روبه‌رو بوده، گوشی‌های مختلف آیفون هم از این امر مستثنی نبوده و افزایش قیمت این سری از گوشی‌ها که امروزه با نام لوکس در بازار موجودند گاهی تا 900 هزار تومان هم رسیده است. به طوری که نسخه 32 گیگابایتی گوشی آیفون 4S که تا چند هفته پیش با قیمت یک میلیون و 960 هزار تومان به فروش می‌رسد هم اکنون قیمتی برابر دو میلیون و 850 هزار تومان دارد. این گوشی در طول یکی دو روز گذشته هم با افزایش تقریبی 100 هزار تومانی روبه‌رو بوده است.
نسخه 64 گیگابایتی این گوشی هم‌اکنون سه میلیون تومان در بازار معامله می‌شود، این در حالی است که نرخ این گوشی تا یکی دوهفته پیش با قیمت دو میلیون و 300 هزار تومان به فروش می‌رسید. همچنین نسخه 16 گیگابایتی این گوشی که تا چندی پیش با قیمت یک میلیون 700 هزار تومان به فروش می‌رسید هم اکنون قیمتی برابر دو میلیون 250 هزار تومان دارد.
گفتنی است گوشی آیفون 5 هم اکنون با نرخ سه میلیون و 900 هزار تومان به فروش می‌رسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :