آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17088
تاریخ انتشار : 6 آبان 1391 11:42
تعداد بازدید : 662

نگاهی سر و ته به هفته‌ای که گذشت

بازار کله می کند

بازار سخت افزار در هفته ای که گذشت، فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشت. در ابتدای هفته قیمت کالاها اندکی کاهش یافت اما در اواسط هفته بنا بر دلایلی این روند متوقف شد و سیر صعودی قیمت ها آغاز شد. پایان هفته هم همراه بود با شایعه بسته شدن سامانه ثبت سفارش که واردکنندگان قطعات IT را به شدت نگران کرد. اما نکته جالب، کاهش قیمت قطعات IT همراه با کاهش اندک قیمت دلار بود.
در این گزارش نگاهی کرده ایم به اتفاقات هفته گذشته بازار سخت افزار تهران. اما از آنجا که بازار کلا در وضعیت “کله کردن” قرار دارد، ما هم گزارش را سر و ته (از آخر هفته به اول) تنظیم کرده ایم.

گزارش: حامد گل جان اکبری

شایعه‌ ترسناک
در روزهای انتهای هفته خبر بسته شدن ثبت سفارش کالا شوک شدیدی به بازار داد. این خبر موجب شد که واردکنندگان کالا با ناامیدی هفته را به پایان برسانند و برای شروع هفته آینده رغبتی نداشته باشند.
سید مهدی میر مهدی، رییس اتحادیه فناوران تهران درباره بسته شدن سامانه ثبت سفارش کالا برای کالاهای IT توضیح داد: این سامانه برای کالاهایی بسته شده که از طریق ثبت سفارش نیازمند دریافت ارز مرجع بوده‌اند. اما ثبت سفارش برای واردکنندگانی که با ارز آزاد درصدد وارد کردن کالاهای خود هستند، هیچ مشکلی ندارد.
وی از تخیصص نیافتن ارز مرجع به کالاهای IT اظهار خوشنودی کرد و گفت: با اختصاص پیدا نکردن ارز مرجع به کالاهای IT و همچنین ثبات بازار ارز شاهد یکدستی بازار خواهیم بود.

کالا "کله می‌کند"
با ادامه‌دار شدن وضعیت رشد قیمت‌ها و همچنین بالا رفتن هزینه‌ها، فعالان بازار راهکارهای جدیدی برای بقا پیدا می‌کنند که البته تمامی این راه‌حل‌ها، قانونی یا سالم نخواهد بود.
یاشار باقری، مدیر فروش شرکت آونگ گفت: با تداوم فشار بر فعالان این صنف شاهد اتفاقات جالبی خواهیم بود. با توجه به نشانه‌هایی که هم‌اکنون در بازار دیده می‌شود زیر فروشی، حتی پایین‌تر از قیمت کارخانه یا به نوعی کله کردن قیمت کالاها آغاز شده است.
باقری گفت: بازار حتی با پایین آمدن قیمت دلار نیز همچنان در رکود قرار دارد و احتمال زیر فروشی گسترده در بازار برای جلب بیشتر مشتریان شایع خواهد شد.

مناظره‌ در آمریکا، زیان در بازار تهران
با کاهش قیمت ارز و به تبع آن پایین آمدن قیمت کالا در بازار سخت‌افزار، روند خرید فروش قطعات نسبت به هفته قبل کمی افزایش یافته بود و بازار بعد از مدت‌ها سکون به حرکت در می‌آمد. اما این روند مدت زیادی طول نکشید.
علی البرزی از فعالان بازار با اشاره به روند رو به کاهش قیمت کالاها و قطعات IT در اوایل هفته گذشته گفت: در اواسط هفته و با برگزاری دور نهایی مناظره انتخاباتی دو کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا و اعلام مواضع نزدیک به هم دو کاندیدا در مقابل ایران و ادامه تحریم‌ها، قیمت کالا در بازار روند صعودی پیدا کرد.
البرزی افزود: البته با وجود اینکه قیمت‌ها در ابتدای هفته نسبت به هفته گذشته کاهش داشت، اما کاربران تنها زمانی اقدام به خرید کالا می‌کردند که به شدت به آن قطعه نیازمند بودند.
محسن احیایی، از فعالان فروش لپ‌تاپ نیز با اشاره به این موضوع که نوسان قیمت ارز تاثیرات بسیاری روی کالاهای IT به ویژه لپ‌تاپ‌ گذاشته است، گفت: در دو ماه گذشته قیمت لپ‌تاپ به شدت افزایش یافته به نحوی که دستگاه‌هایی که تا قبل از این اتفاقات قیمتی در حدود 750 تا 800 هزار تومان داشتند، در حال حاضر با قیمتی در حدود یک میلیون و 700 هزار تومان معامله می‌شوند.
وی گفت: مطمئنا کاهش اندک قیمت در اوایل هفته با توجه به افزایش قیمت بی‌سابقه کالا تاثیر چشمگیری در فروش کالاها و قطعات نداشت. اما بازار را اندکی راه انداخت که در اواسط هفته این روند نیز قطع شد.
انبارهای پر، جیب‌های خالی
حدودا سه ماه از افزایش ناگهانی قیمت ارز می‌گذرد و بازار در این مدت به شدت محتاط عمل کرده و به ندرت دست به خرید و فروش به‌صورت گسترده زده است. در این میان تا قبل از بروز بحران در بازار، تجار صنف اقدام به سفارش کالا برای عرضه در مهرماه کرده بودند که میزان این کالاها به دلیل نیاز طیف گسترده‌ کاربران بالا بوده است. با ورود دوباره کالا و پر بودن انبارها، تعداد محدودی از واردکنندگان با وجود کاهش نیافتن قیمت ارز، قیمت کالای خود را کاهش دادند تا بتوانند از میزان موجودی کالای قدیمی بکاهند. منوچهر آقازاده، مدیر عامل شرکت اچ‌اس‌تی با بیان اینکه محصولات IT دارای دوره خاص کاربری هستند و در صورت وارد نشدن به بازار، واردکننده متضرر خواهد شد، گفت: طی هفته گذشته با ورود کالاهایی که تجار در اوایل بحران ارز سفارش داده بودند فضا برای انبار کردن کالا کم شد و تعدادی از واردکنندگان مجبور به فروش کالاهای خود با قیمت ارز یک یا دو ماه قبل شدند.
وی افزود: اما به دلیل مناسب نبودن اوضاع اقتصادی کشور و پایین آمدن قدرت خرید مردم این کاهش قیمت نیز نتوانسته تا در تسریع فروش کالا کمکی
 بکند.
یاوری، از فعالان بازار رضا با بیان اینکه انبار کالای اکثر واردکنندگان پر است، گفت: با وجود نوسانات موجود و تاثیر آن روی قیمت‌ها، تجار کالاهای مورد نیاز را با قیمتی معادل قیمت اولیه در هنگام سفارش، روانه بازار کرده‌اند. اما مردم همچنان از خریداری کالاهایIT  امتناع می‌کنند و این نوع کالاها را در اولویت‌های آخر لیست خرید خود قرار داده‌اند. همچنین خرید و فروش در بین همکاران نیز به دلیل ترس از کاهش قیمت متوقف شده و تعداد بسیاری از مغازه‌داران صبر کرده‌اند تا قیمت کالاها به کف قیمت برسد.
وی در ادامه نوسان به وجود آمده در بازار و بالا رفتن قیمت را یک اتفاق پیچیده دانست و گفت: بالا رفتن ناگهانی قیمت در بازار یک تب ساده نیست که در مدت زمان کوتاهی به حالت عادی بازگردد. این افزایش قیمت دو ماه است که گریبان بازار را گرفته و نباید انتظار داشت که با اندکی کاهش قیمت، بازار به روال سه ماه پیش خود بازگردد.
یاوری هفته آینده را هفته کاهش بیش از پیش دانست و گفت: تجار باید کالاهای جدید را هرچه سریع‌تر وارد کنند و کالاهای قدیمی را به سرعت در بازار عرضه کنند و با توجه به اینکه قدرت خرید مردم در حال حاضر پایین است، در هفته آینده شاهد خواهیم بود که قیمت کالاهای IT روند نزولی را طی کند و شاهد کاهش 10 تا 15 درصد قیمت‌ها باشیم.

کاهش قیمت
طی هفته گذشته دلار  قیمتی بین 3180 تومان تا 3350 تومان داشت. این قیمت در مقابل قیمت هفته گذشته که معادل 3800 تومان داشت کاهش قیمت مناسبی به شمار می‌رود اما به واقع قیمت ارز برای وارد کردن کالا به کشور باید به این اندازه باشد؟
رضا حیدری، رییس هیات مدیره مجتمع کامپیوتر پایتخت با اشاره به این موضوع که قیمت دلار در هفته گذشته کاهش اندکی داشته است، گفت: قیمت ارز در طی هفته گذشته کاهش داشته است اما این کاهش قیمت به اندازه‌ای نبوده تا بازار به وضعیت استاندارد خود باز گردد. شرایط ماه‌های اخیر به نحوی در روند فعالیت بازار تاثیر گذاشته که با مشاهده سطحی نیز می‌توان تاثیرات این فشارها را با دیدن مغازه‌های بسته و خالی
 مشاهده کرد.
وی ادامه داد: مظلوم واقع شدن کالاهای IT از سوی سیاست‌گذاران کلان کشور و قرار دادن کالاهای IT در اولویت‌های نهم و دهم با وجود سرمایه‌ای بودن این کالاها تاثیرات بسیاری را هم روی شرکت‌های واردکننده کالا و هم بر فعالیت فروشگاه‌داران گذاشته است.
حیدری میزان تجملی بودن قطعات IT را نسبت به سایر کالاهای سرمایه‌ای بسیار کم دانست و گفت: این نوع سیاست‌گذری و تجملی دانستن کالاهای IT که به عنوان ابزارهای رشد اقتصاد محسوب می‌شود در آینده تاثیرات مخربی را در پی خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :