آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17082
تاریخ انتشار : 6 آبان 1391 11:29
تعداد بازدید : 1129

گزارش فناوران از ابهامات انتخاب صادرکننده نمونه نرم‌افزار

بهکو صادرکننده نمونه کشور در گروه IT شد

شرکت بهکو به مدیرعاملی مرتضی یوسفی به عنوان صادرکننده نمونه بخش فناوری اطلاعات کشور در سال 90 معرفی شد.

فناوران- شرکت بهکو در روز ملی صادرات به عنوان یکی از صادرکنندگان نمونه کشور در گروه فناوری اطلاعات معرفی شد.
این انتخاب براساس معیارهای چهارگانه میزان درآمد ارزی حاصل از صادرات، کیفیت محصول و خدمات ادراتی و رعایت استانداردها، بازاریابی و عضویت در تشکل‌های صادراتی صورت گرفته است.
براساس اطلاعات موجود در سایت این شرکت، بهکو در تولید، فروش و خدمات پس از فروش، سخت‌افزار و نرم‌افزار و طراحی نرم‌افزارهای تحت وب فعالیت می‌کند. تولید و مونتاژ قطعات سخت‌افزاری به‌روز و ارایه خدمات پس از فروش در این زمینه از دیگر فعالیت‌های این شرکت است.
شنیده شده شرکت بهکو این جایزه را به دلیل موفقیت در صادرات CMSهای خبری دریافت کرده است.
گفته می‌شود این شرکت موفق شده در سال گذشته شش هزار CMS خبرگزاری را به یک کشور آفریقایی و یک کشور آسیایی صادر کند. همچنین گفته می‌شود یکی از این شرکت‌ها مالزی بوده و البته معلوم نیست کدام سایت‌ها از CMS خبرگزاری این  کشورها  استفاده می‌کنند.
براساس اطلاعات سایت شرکت بهکو، شرکتAz Rock و شرکت Meditranian View در مالزی به عنوان شریک تجاری این شرکت معرفی شده‌اند. شنیده شده یکی از این شرکت‌ها سه هزار عدد از محصول این شرکت را یک‌جا خریداری کرده و به همین دلیل اطلاعاتی در مورد استفاده کنندگان از CMS خبرگزاری بهکو در مالزی موجود نیست.
پیروزی در تاریکی
در حالی که صادرکنندگان نمونه کشور این روزها با انتشار اخبار و آگهی در رسانه‌های مختلف، سعی دارند موفقیت خود را به همه اعلام کرده و از بار تبلیغاتی آن به خوبی استفاده کنند، صادرکننده نمونه نرم‌افزار ایران  در سکوت خبری به سر می‌برد  و  حتی حاضر به گفت‌وگو با خبرنگاران نیست.
خبرنگار ما تلاش کرد اطلاعاتی را در این زمینه از شرکت بهکو به دست بیاورد. منشی شرکت اعلام کرد که مدیرعامل حضور ندارد و فقط ایشان  صلاحیت  صحبت با رسانه‌ها را دارد. خبرنگار ما با تلفن همراه یوسفی مدیرعامل بهکو تماس گرفت. یوسفی وقتی متوجه شد خبرنگار ما پشت خط است، از وی خواست روز بعد با او تماس بگیرد تا به طور مفصل پاسخگوی سوالات باشد. اما نکته جالب اینکه یوسفی، هنگام پاسخ به این تلفن در فرودگاه امام خمینی بود و در روز بعد اصلا ایران نبود که بخواهد پاسخ خبرنگاران را بدهد.
از آن جالب‌تر، عملکرد اتحادیه صادرکنندگان نرم‌افزار است. این تشکل که سایت فعالی هم دارد، حتی کوچک‌ترین اشاره‌ای به موفقیت شرکت بهکو به عنوان صادرکننده نمونه نرم‌افزار نکرده است. تلاش‌های خبرنگار ما برای گفت‌وگو با طلایی رییس این اتحادیه هم به جایی نرسید و او از طریق منشی خود پیغام داد اطلاعات لازم را از شرکت بهکو بگیرید.
اما علاقه صادرکنندگان نرم‌افزار به ادامه سکوت خبری و حرکت در تاریکی، ابهامات در مورد عملکرد این گروه را افزایش داده است. صادرات این محصول از یک سو ارزش افزوده زیادی دارد و بدون تردید موجب سرافرازی و خوشحالی همه ایرانیان است. اما از سوی دیگر  ارایه نشدن پاسخ‌های قانع‌کننده و بروز انتقادات شفاف از سوی برخی از فعالان و کارشناسان صنف، سبب زیر سوال رفتن میزان واقعی صادرات نرم‌افزار در چند سال اخیر شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :