آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17073
تاریخ انتشار : 6 آبان 1391 11:19
تعداد بازدید : 406

ناگهان چه زود دیر می شود

قیصر امین پور اردیبهشت سال ۳۸ در گتوند به دنیا آمد. گرمای جنوب و خون گرمی جنوبی ها را در شعرهایش حس می کنید. قیصر متعلق به نسلى است كه از آرمان گرایى رفته رفته به واقع گرایى رخ پوشانده و همین واقع گرایى موجب نو شدن افكار و آراى آنها شده است. قیصر در قالب های کهنه در جا نزد و حتی موضوع پایان نامه دکترایش هم سنت و نوآوری در شعر معاصر بود که حاکی از دغدغه های شاعر در این زمینه است.

آزاده رستمی

 او از جمله شاعرانی بود که به دنیای کودکان و ادبیات آنها توجه داشت و در این زمینه کتاب هم نوشت. نمی‌شود که جنوبی باشی و داغ جنگ نداشته باشی، خاطرات روزهای تیر و تفنگ در پس زمینه ذهن این شاعر، اثرگذاری عمیقی روی کارهایش داشت. شاید همین خاطرات روحیه حساس شاعر را لطیف‌تر و او را گریزان از جنگ و جدل کرده ‌بود. امین‌پور اتصالش به جامعه را قطع نکرد و خود را تافته جدا بافته نشمرد، همین باعث شد تا اشعارش دل‌نشین باشد و طیف وسیعی بتوانند با آنها ارتباط برقرار کنند. او با هوشیاری و دقت‌نظر به سوژه‌هایش و با زبانی ساده اما در عین حال چشم‌گیر، کلمات مناسب را انتخاب می‌کرد.
سپس با وزنی به‌جا که ناشی از مطالعه کامل و اشراف دقیق او به این حیطه بود، آنها را در یک چیدمان دل‌نشین از کلمات در کنار هم قرار می‌داد.
وقتی شاعر روانی کلام را بر می‌گزیند اشعارش هم مخاطب بیشتری خواهد داشت، البته این سادگی را نباید به‌پای این بگذاریم که امین‌پور برای پیچیده کردن اثر ادبی خود آگاهی یا توانایی نداشته. او به پاس مطالعات زیادش در این زمینه خوب به زیر و بم این‌گونه آثار آگاه بوده، اما ترجیحش بر این بود که شعرهایش سلیس و روان و آهنگین باشند، تا مخاطب عام هم از درک آنها عاجز نباشد. ۸ آبان ۸۶ خیلی زود لحظه عزیمت او ناگزیر شد و آه و حسرت همیشگی به دل مخاطب گذاشت.
یادش گرامی.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :