آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17072
تاریخ انتشار : 6 آبان 1391 11:16
تعداد بازدید : 421

پیام تسلیت راهکار نیست

راهیان نور، اتوبوس، واژگونی، مرگ، زخمی. چند سالی است که اردوی راهیان نور با چنین کلماتی در هم آمیخته شده است.

بهنام صابر نعمتی

 این اردو از سال 1380 به منظور بازدید از مناطق جنگی و عملیاتی از سوی بسیج راه‌اندازی شد و به عنوان یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های فرهنگی بسیج از آن یاد می‌شود. اما در سال‌های اخیر این اردو با تلفات همراه است. کم نبوده‌اند دانش‌آموزان و دانشجویانی که با اتوبوس‌های راهیان نور راهی مناطق جنگی جنوب کشور شده‌اند و در راه رفت یا برگشت در حادثه‌های جاده‌ای جان خود را از دست داده‌اند و دیگر به خانه باز نگشته‌اند.
در جدیدترین حادثه مربوط به راهیان نور اتوبوس دانش‌آموزان دختر مقطع دوم دبیرستان که از شهرستان بروجن راهی مناطق عملیاتی شده بودند، در مسیر بازگشت دچار حادثه شدند.
در جریان این حادثه 26 نفر از این دانش‌آموزان کشته و 18 نفر زخمی شدند. این هشتمین بار است که دانش‌آموزان و دانشجویانی که به اردوی راهیان نور رفته‌اند، در حادثه ای به کام مرگ کشیده می‌شوند. اسفند 86، 6 و 8 فروردین 87، فروردین 90، 15 و 16 بهمن 90، 27 مهر 91 تاریخ‌هایی هستند که اردوی راهیان نور دچار حادثه
 شده‌اند.
 نه تنها تاکنون هیچ یک از مسوولان مرتبط با برگزاری این اردوها از جمله بسیج دانش‌آموزی، وزارت آموزش و پرورش و وزارت راه و شهرسازی توضیح مشخصی درباره این حادثه‌ها ارایه نکرده‌اند بلکه به نظر می‌رسد برای جلوگیری از بروز این حوادث تلاشی هم نکرده‌اند. در رابطه با حادثه اخیر نیز که 26 نفر را به کام مرگ فرستاد، به جز چند پیام تسلیت هیچ اقدام دیگری نشده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :