آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17063
تاریخ انتشار : 7 آبان 1391 11:4
تعداد بازدید : 893

چرخ بازیگر در بازار تلفن همراه چرخید

سامسونگ صدر نشین و نوکیا حاشیه نشین

نوکیا که تا سه فصل پیش عنوان بزرگ ترین تولیدکننده گوشی در دنیا را یدک می کشید، هم اکنون حتی نامی از این شرکت را نیز نمی توان در میان پنج تولیدکننده بزرگ دنیا یافت.

گزارش: ساحره چمنی

گزارش ها حاکی است بازار تلفن همراه طی سه ماهه سوم سال 2012 با رشد 4/2 درصدی همراه بوده و سامسونگ و اپل توانستند بالاترین رتبه جدول را در بازار به خود اختصاص دهند.
بر اساس گزارش موسسه تحقیقاتی بین المللی IDC، در طول سه ماهه سوم سال‌جاری میلادی 5/444 میلیون دستگاه گوشی تلفن همراه به فروش رسید، این در حالی است که سال گذشته در مدت زمان مشابه این رقم 1/434 میلیون دستگاه اعلام شده بود. در بازار گوشی‌های هوشمند 7/179 میلیون دستگاه گوشی فروخته شد در حالی که سال گذشته این رقم 7/123 میلیون دستگاه بود.
بر اساس گزارش IDC، میزان رشد فروش گوشی‌های هوشمند سال به سال با رشد 3/45 درصدی همراه است.
نوکیا که تا فصل پیش جایگاه سوم جدول را بعد از سامسونگ و اپل داشت، در طول سه ماهه سوم سال جایگاه خود را به شرکت کانادایی RIM تولید کننده گوشی‌های بلک بری داد و از میان پنج تولیدکننده بزرگ دنیا حذف شد.
به گفته تحلیل‌گران ارشد IDC، نوکیا با پافشاری روی ساخت گوشی‌های مبتنی بر سیمبیان و سپس تغییر یکباره استراتژی طی 18 ماه گذشته فرصتی را برای رقبا ایجاد کرد تا رشد کرده و جایگاه این شرکت فنلاندی را تصاحب کنند.
با این حال کارشناسان معتقدند بازار گوشی‌های هوشمند هنوز هم نوظهور است و هنوز هم جای نشو و نما و رشد برای تولیدکنندگانی مثل نوکیا وجود دارد.
بر این اساس سامسونگ با 3/56 درصد سهم هم‌اکنون بالاترین جایگاه را در میان تولیدکنندگان هوشمند دارد. پس از آن اپل با 9/26 درصد سهم جایگاه دوم را به خود اختصاص داده و شرکت RIM با 7/7 درصد سهم در جایگاه سوم جدول نشسته است.
شرکت چینی ZTE در طول این فصل توانست جایگاه چهارم جدول را به خود اختصاص دهد و HTC با 3/7 درصد سهم در جایگاه پنجم جدول نشست.
گزارش‌ها حاکی است شرکت کانادایی RIM هم اکنون توانسته جایگاه نوکیا را در رده سوم جدول تصاحب کند، این شرکت قصد دارد نخستین گوشی‌های خود از سری نسخه BB10 سیستم عامل بلک بری را در سال 2013 به بازار عرضه کند.
موتورولا هم یک‌بار توانست جایگاه سوم را در بازار جهانی به خود اختصاص دهد و پس از نزولی که در بازار داشت، اقدام به همکاری با گوگل کرد تا بتواند سهم خود را در بازار افزایش دهد.
در این میان سامسونگ و اپل رقابت سخت‌تری را با هم آغاز کرده‌اند و درصدد تولید محصولاتی هستند که با سایر تولیدکنندگان متفاوت است.با این حال موسسه تحقیقاتی IDC انتظار دارد که تقاضا برای عرضه گوشی‌های هوشمند در دراز مدت افزایش یابد زیرا گوشی‌های هوشمند نقش اساسی در زندگی مردم ایفا می‌کنند.به گفته تحلیل‌گران IDC، بدون در نظر گرفتن مکان تلفن‌های همراه و گوشی‌های هوشمند نقش مهمی را در ارتباط مردم ایفا می‌کنند و علاوه بر ارتباطات، بهره‌وری، سرگرمی و ویژگی‌های چندرسانه‌ای را نیز به دنبال دارد.
سامسونگ
شرکت سامسونگ طی دو فصل گذشته توانسته موقعیت خود را در بازار گوشی‌های هوشمند حفظ کرده و رقابت سختی را با اپل آغاز کند.
برای نخستین بار است که یک شرکت توانسته در طول یک فصل 31 درصد سهم بازار را به خود اختصاص دهد.
از سوی دیگر گفته می‌شود، رشد سامسونگ در بازار گوشی‌های هوشمند مدیون آندرویید گوگل و ساخت گوشی‌های سری Galaxy است. این شرکت با ساخت انواع گوشی‌های هوشمند در رده‌های مختلف توانست جایگاه مناسبی را در بازار به خود اختصاص دهد. این شرکت همچنین قصد دارد با ساخت گوشی‌های ویندوزفون سهم بیشتری از بازار را در اختیار خود بگیرد.
اپل
شرکت اپل که هم‌اکنون در بازار گوشی‌های هوشمند جایگاه دوم جدول را در اختیار دارد، با وجود کاهش میزان فروش آیفون در طول سه ماهه تابستان با افزایش سود همراه بوده است.اپل در طول سه ماهه سوم سال میزان درآمد خود را 36 میلیارد دلار و سود خالص‌اش را 2/8 میلیارد دلار اعلام کرد، این در حالی است که درآمد و سود این شرکت در مدت زمان مشابه سال قبل به ترتیب 3/28 و 6/6 میلیارد دلار گزارش داده بود.
گفته می‌شود، افت فروش گوشی آیفون از رقابت سختی ناشی شده که این روزها در میان تولیدکنندگان بزرگ دنیا درگرفته است.اپل تعداد گوشی‌های فروخته شده آیفون را 9/26 میلیون دستگاه اعلام کرد، این در حالی است که در طول سه ماهه دوم سال این رقم 1/35میلیون دستگاه برآورد شده بود.
RIM
شرکت کانادایی RIM تولیدکننده گوشی‌های بلک‌بری دومین شرکت تولیدکننده گوشی بعد از موتورولاست که سال‌ به سال با کاهش درآمد روبه‌رو بوده است. با این حال توانسته در میان پنج تولیدکننده برتر گوشی نام خود را ثبت کند. این شرکت در طول سال 2013 قصد دارد نخستین گوشی‌های خود با پشتیبانی از نسخه BB10 بلک‌بری را راهی بازار کند.
ZTE
شرکت چینی ZTE با ساخت گوشی‌های متنوع در همه رنج‌ها در طول فصل گذشته توانست رشد خوبی را در بازار تجربه کند.این شرکت با ساخت گوشی‌های هوشمند ارزان‌قیمت و فروش آن در بازارهای نوظهور جایگاه چهارم جدول را به خود اختصاص داد.از سوی دیگر این شرکت سعی کرد علاوه بر بازار چین به بازارهای آمریکای شمالی نفوذ کند و سهم خود را افزایش دهد.
HTC
شرکت تایوانی HTC که در طول سه ماهه سوم سال 2012 میزان درآمد و سود خالصش کاهش پیدا کرده بود توانست جایگاه پنجم جدول را به دست بیاورد.
با این حال قصد دارد با عرضه دو مدل گوشی 8X و 8S با پشتیبانی از سیستم عامل ویندوزفون هشت جایگاه بهتری را در بازار به خود اختصاص دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :