آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17058
تاریخ انتشار : 7 آبان 1391 10:58
تعداد بازدید : 607

مشاور صنایع پیشرفته و نوین سازمان گسترش و صنایع

در حوزه کارآفرینی ICT خلا قانونی داریم

فناوری اطلاعات اساس و پایه سایر فناوری هاست و نمی توان آن را از شرایط کلی اقتصادی کشور جدا کرد.

فناوران- رمضانعلی صادق‌زاده مشاور صنایع پیشرفته و نوین سازمان گسترش و صنایع ایران و عضو شورای سیاست‌گذاری همایش ملی کارآفرینی در ICT افزود: بنابراین اگر رشد اقتصادی ما آن طور که در برنامه پیش‌بینی شده تقریبا 5/8 درصد باشد در حوزه‌های صنعت و معدن باید دو رقمی باشد، اگر بخواهیم رشد اقتصادی دو رقمی داشته باشیم با توجه به اینکه فناوری اطلاعات زیرساختی است برای فناوری‌های دیگر، بنابراین باید حداقل یک رشد 15-14 درصدی داشته باشیم که بتوانیم به 12 درصد بخش صنعت و معدن برسیم. ضمن اینکه در بخش کشاورزی و خدمات هم از این صنعت استفاده می‌شود تا این بخش‌ها هم  به رشدی که پیش‌بینی شده برسند.
وی ادامه داد: افزایش تحریم‌ها و افزایش نرخ بهره بانکی می‌تواند نه تنها در حوزه IT بلکه سایر کسب و کارها را نیز تحت تاثیر قرار دهد. اگر چه با تشکیل صندوق توسعه ملی نیمی از اندوخته‌های ارزی به حوزه‌های سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی تعلق می‌گیرد ولی با توجه به افزایش نرخ بهره بانکی و نظارت کمتر در این حوزه یک رکودی را در این بخش در سال 90 شاهد بودیم که اگر آسیب شناسی نشود، به این بازار توجه نشود با توجه به نقش اساسی که در سایر حوزه‌ها دارد می‌تواند به آنها هم آسیب وارد کند.
صادق‌زاده در مورد همایش کارآفرینی در حوزه ICT نیز گفت: در این همایش باید چند کار صورت گیرد. یکی در حوزه زیرساختی در بخش تدوین قوانین و مقررات که اگر ما در این حوزه خلع قانونی داریم که داریم، مقالاتی بیاوریم و این مساله را تجزیه و تحلیل کنیم، بخش دیگر این همایش می‌تواند به حوزه اجرا بپردازد. آیا قانون حمایت از تولیـد داخل مورد استفاده قرار می‌گیـرد، ذی‌حسـابان در سازمان‌هـا و شرکت‌های دولتـی که چک‌هـای مربوط به هزینه‌های خرید مورد نظارت‌شان است آیا به این مـورد توجه دارنـد که مشابه آنچه وارد می‌کنند در داخـل کشور نیست یا هست؟ بخش دیگـر با توجـه به تجربیـاتی که وجـود دارد در رابطـه با قاچـاق از مبـادی رسمـی و غیـررسمـی است و تعـرفه‌هـا دور زده می‌شـود. توجه به حوزه‌های کلان چـه حـوزه قانون‌گـذاری چه اجرا در بخش کلان می‌توانـد موثـر باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :