آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17056
تاریخ انتشار : 7 آبان 1391 10:55
تعداد بازدید : 402

ارزش خدمات فنی و مهندسی به 2 میلیارد دلار رسید

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه صادرات در حال حاضر اصلی ترین شاخص رشد اقتصادی در کشور ها محسوب می شود، گفت: بنای ما این است که در بخش صادرات از خام فروشی جلوگیری شود و کالاهایی با ارزش افزوده بیشتری را صادر کنیم.

ایسنا- حمید صافدل در همایش روز ملی صادرات در خوزستان گفت: ارزش صادرات اکنون به بالای 40 میلیارد دلار رسیده است و در صادرات اهداف بالاتری را در نظر داریم که این اهداف شدنی هستند.
وی با اشاره به وضعیت تجارت خارجی در کشور در برنامه‌های اول تا چهارم توسعه افزود: در برنامه اول 66 درصد از اهداف صادراتی محقق شد و در برنامه‌های دوم 58 درصد، در برنامه سوم 92 درصد و در برنامه چهارم 150 درصد از اهداف تعیین شده محقق شده است.
صافدل تصریح‌کرد: در سال 89 روند خوبی در بخش صادرات رقم خورد و ارزش صادرات در سال 90 به 41 میلیارد رسید. در حال حاضر کشورهای هدف ما در بخش صادرات شامل کشورهای ترکمنستان، سنگاپور، پاکستان، هند، چین، اندونزی، کره جنوبی و امارات و عراق هستند.
او گفت: خوزستان یکی از استان‌های پیشرو در برنامه‌های صادراتی، توسعه روابط تجاری با کشورهای هم‌جوار و عقد موافقت‌نامه با کشورهای هم‌جوار است.
وی با اشاره به صدور خدمات فنی و مهندسی خاطرنشان‌کرد: خوشبختانه صادرات فنی و مهندسی ما در سال 90 از مرز چهار میلیارد دلار گذشت؛ در حالی که در سال 73 یعنی در نخستین سال صدور چنین خدماتی، میزان صادرات به 40 تا 50 میلیون دلار بود.
صافدل افزود: صدور خدمات فنی و مهندسی نسبت به صدور کالاها جهش بیشتری داشته است. امروزه در کشورهای مختلفی به‌ویژه در آمریکای لاتین تیم‌های موفقی از ایران در زمینه پروژه‌های خدمات فنی‌ و مهندسی در حال کار هستند که این امر حاصل تجارت موفق ما در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی است.
وی ادامه داد: در شش ماهه امسال ارزش قراردادهای خدمات فنی و مهندسی در کشور به حدود دو میلیارد دلار رسید که این میزان از رشد 24 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :