آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17038
تاریخ انتشار : 7 آبان 1391 10:14
تعداد بازدید : 791

رییس سازمان پدافند غیرعامل:

مباحث سایبری باید از انحصار فناوران خارج شود

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور تاکید کرد: مباحث سایبری باید از انحصار آی تی من ها (IT MAN) خارج شود و در سطوح استراتژیک بین مباحث سیاسی استراتژیک، مباحث فنی و مباحث حقوقی مورد توجه قرار گیرد و یک نظام جامع دفاعی به وجود آورد که البته این جزو برنامه های ما است.

ایسنا - سردار غلامرضا جلالی با بیان اینکه  حملات سایبری دشمن به مراکز حساس کشور نا موفق بوده است گفت:: ویروس‌های استاکس نت و فلیم به بخش‌هایی نفوذ کرده بودند، اما کشف و خنثی شدند و هیچ آسیبی از ناحیه این ویروس‌ها به مراکز حساس کشور وارد نشده است.وی  در مورد میزان مقاومت مراکز هسته‌ای در مقابل تهدیدات سایبری نیز گفت: دشمن حمله می‌کند و منعی برای حمله ندارد، اگر حملاتش موفق باشد، نشان‌دهنده این است که ما ضعف داریم و اگر حملاتش ناموفق باشد که تاکنون این‌گونه بوده است، نشان‌دهنده قابل قبول بودن دفاع ماست.
 جلالی با بیان اینکه هم‌اکنون از سطح قابل قبولی در حوزه دفاع سایبر برخورداریم، افزود: ما به این سطح از دفاع که وجود دارد، قانع نیستیم. ضعف در عملکرد دیده می‌شود، اما این سطح از دفاع نشان می‌دهد می‌توانیم کارکردمان را در این حوزه حفظ کرده و ارتقا دهیم.
 وی درباره مسایل حقوقی در فضای سایبر نیز گفت: بخشی از این موضوع به صورت مبهم باقی مانده و شفاف نیست، تلفیق بین مباحث امنیت ملی کشورها و فضای سایبر دشوار است. امنیت ملی کشورها در فضای سرزمینی تعریف می‌شود، اما در فضای سایبر نمی‌توانیم، فضای سرزمینی تعریف کنیم. چراکه یکی از ویژگی‌های سایبر بدون مرز بودن آن است و همین امر تعریف آن ‌را دچار چالش می‌کند.
وی با بیان اینکه بحث‌های بسیاری درباره مسایل حقوقی در فضای سایبر از جمله خود آمریکا صورت گرفته است، ادامه داد: چندی پیش آقای اوباما به عنوان استراتژی این کشور اعلام کرد “هرکسی به زیرساخت‌های حیاتی و حساس ما (آمریکا) در فضای سایبر حمله کند، ما آن‌ را معادل حمله نظامی می‌دانیم” این به آن معناست که آنان قدرت برقراری بازدارندگی در فضای سایبر را ندارند و از قدرت نظامی برای ایجاد این بازدارندگی استفاده می‌کنند.
جلالی با بیان اینکه “مقررات حقوقی در زمینه سایبر هنوز شفاف نشده است” گفت: زمانی که مسایلی مانند حمله و تجاوز مطرح می‌شود این مفاهیم بار حقوقی دارند و شامل مسایلی چون اشغال یک سرزمین، حمله به جان انسان‌ها می‌شود، اما در فضای سایبر هیچ یک از این مفاهیم مصداق پیدا نمی‌کند و حمله سایبری می‌تواند بدون اشغال سرزمین و تلفات باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :